Platba na mobilní číslo bude dostupná i v ČR. Letos ji zpřístupní sedm tuzemských bank

Platba na mobilní číslo bude dostupná i v ČR. Letos ji zpřístupní sedm tuzemských bank
  • Platby na kontakt by mělo v letošním roce spustit sedm bank.
  • Ke spuštění pravděpodobně dojde v září letošního roku.
  • Česká národní banka se postará o tvorbu databáze s telefonními čísli.
  • Podmínky a limity plateb se budou u jednotlivých bank lišit.
  • V budoucnu by mohlo být možné posílat platby i pomocí e-mailu.

Už několik let se spekulovalo o tom, že by české banky mohly nabídnout možnost platby na telefonní číslo. K tomuto kroku by se mělo v tomto roce odhodlat hned sedm tuzemských bank.

Podle předpovědí by k zprovoznění nové služby mělo dojít až v září tohoto roku. Prozatím probíhá vyjednávání mezi Českou bankovní asociací a Českou národní bankou.

Peníze na telefonní číslo pošlete až koncem roku

Platby na telefonní číslo se těší velké oblibě již v zahraničí, a to například u USA, Lotyšsku či Slovensku. Nově by se tato služba měla objevit i v České republice, což by mělo značně usnadnit posílání plateb mezi vlastníky bankovních účtů. Ze zkušenosti uživatelů je totiž posílání plateb na telefonní číslo mnohem spolehlivější a téměř nedochází k chybám při zadávání.

Do projektu by se mělo podle předpokladů zapojit hned devět tuzemských bank. Zájem o spuštění služby do září letošního roku projevilo Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, Raiffeisenbank a MONETA Money Bank. V průběhu dalších měsíců by se pak mohlo přidat i Trinity Bank, Creditas, UniCredit Bank a PPF banka.

Prozatím však dochází k jednání mezi Českou bankovní asociací a Českou národní bankou, které se domlouvají na podmínkách a správě služby. Je tedy možné, že dojde i k mírnému zpoždění a vše se protáhne až do příštího roku.

O převod prostředků se postará Česká národní banka

Pro spuštění služby je nejprve nutné vytvořit databázi telefonních čísel, jež bude možné propojit s majiteli bankovních účtů. O její správu se postará Česká národní banka, která bude dohlížet nad registrací telefonních čísel.

Tu budou moci provést samotní klienti bank, a to přímo ve svém internetovém bankovnictví. Pro fungování služby je však nutné, aby banka odesílatele i příjemce podporovala platbu na kontakt.

Platby na mobilní číslo budou dostupné pouze v ČR

Prozatím budou platby na kontakt dostupné pouze na území České republiky. To samé platí i o měně plateb, kdy bude možné zasílat pouze platby v korunách. Jedním z důvodů je složitost správy dané služby, kdy je nutné vytvořit zmíněnou databázi telefonních čísel a propojit ji s konkrétními běžnými účty. Během registrace přitom bude možné spárovat s číslem pouze jeden běžný účet.

Platby na kontakt by měly být mnohem rychlejší než klasické platby, u nichž je nutné zadávat číslo běžného účtu a kód banky. V tomto případě bude stačit zadat telefonní číslo a částku, jež chcete odeslat.

Podle předchozích prohlášení některých bank by neměla být platba na kontakt zpoplatněna. Podmínky a limity se však mohou u jednotlivých poskytovatelů lišit.

Například Raiffeisenbank plánuje tuto službu zpřístupnit pouze v mobilní aplikaci s limitem výše platby 5 000 Kč. Naopak Fio banka integruje platbu na kontakt i do internetového bankovnictví. V budoucnu by mohly být platby spárované i s e-mailem, nejprve ale musí být úspěšně dokončeno testování plateb na telefonní číslo. O dalším rozvoji služby rozhodne i poptávka ze strany klientů bank.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *