Hypoteční úrokové sazby konečně klesly pod 6 % p.a. Klesat by měly i v průběhu roku

Hypoteční úrokové sazby konečně klesly pod 6 % p.a. Klesat by měly i v průběhu roku
  • Průměrné hypoteční úrokové sazby klesly na 5,96 % p.a.
  • Pokud nedojde k významným událostem, sazby budou klesat i nadále
  • Průměrná výše hypotéky v prosinci 2023 vzrostla na 3,37 milionů Kč

V poslední době došlo na českém hypotečním trhu k významné změně. Průměrná hypoteční sazba konečně klesla na 5,96 % p.a. Podle odborníků vše naznačuje tomu, že úrokové sazby budou klesat i v průběhu roku. To s vysokou pravděpodobností povede k menšímu uzdravení trhu s hypotékami, kterému se v porovnání s minulými roky tolik nedařilo.

Roční úroková sazba po dlouhé době klesla pod 6 %

V únoru minulého roku dosáhly průměrné hypoteční sazby svého vrcholu 6,37 %. Hypoteční úvěry se tak rázem staly pro většinu klientů téměř nedostupnými. Po dlouhé době se karty obrátily a průměrné úrokové sazby začaly postupně klesat. Momentálně činí 5,65 % p.a., což je nejméně od července 2022.

I přesto zůstávají úrokové sazby v porovnání s ostatními roky nadprůměrně vysoké. Jak už tomu u hypoték bývá, vše má v rukou Česká národní banka. Ta se v prosinci rozhodla snížit základní úrokové sazby, na což reagovaly některé banky a snížily úrokové sazby u hypoték. I když se nejednalo o výrazné snížení, jsme podle odborníků na dobré cestě.

Pokles úrokových sazeb by mohl nakopnout trh s hypotékami

Podle ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v roce 2023 hypoteční úvěry o objemu 150 mld. Kč. V porovnání s výsledky z minulých let zájem o hypotéky výrazně klesl, ale nelze říci, že za vším stojí pouze úrokové sazby. V minulých třech letech totiž poptávka po hypotečních úvěrech extrémně vzrostla, a to primárně ze strachu vlivu inflace na úrokové sazby a ceny nemovitostí.

Podle většiny odborníků by se mohl hypoteční trh začít postupně uzdravovat. Záleží však na České národní bance a její politice, díky níž by měla pokračovat ve snižování základních úrokových sazeb. V takovém případě by se mohla zvýšit i poptávka po nových hypotečních úvěrech. Už teď se průměrná výše hypoték vrátila na hodnoty z roku 2022, a to na částku 3,37 milionu Kč.

Případným zájemcům, kteří na hypoteční úvěr nespěchají, se vyplatí vyčkat. V průběhu letošního roku by mohlo dojít k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Sice se nedostaneme na hodnoty z předchozích let, ale je možné, že se přiblížíme k hranici 4 %. Podmínkou je předpoklad, že v tomto roce nedojde k dalším nečekaným událostem, jako byla pandemie koronaviru nebo válka na Ukrajině.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *