Bankovní půjčky
srovnání do 2 minut

  • Nižší úrokové sazby ve srovnání s nebankovními půjčkami
  • Důkladné prověření bonity klienta
  • Možnost půjčit si vyšší částky
Vysoká úspora
Srovnejte si půjčky podle výhodnosti
Srovnání nabídek od 11 bank
Porovnejte všechny nabídky
Průměrná úspora
Vyberte si tu nejlepší
Stačí pár kliknutí - do 2 minut máte hotovo
Stačí pár kliknutí

Nezávazné srovnání půjček do 2 minut

Pokračovat do kalkulačky

Bankovní půjčky online

Život občas přináší situace, kdy se neobejdete bez finanční pomoci. Překvapily vás nečekané výdaje? Nebo si naopak chcete splnit svůj dlouholetý sen například v podobě nového automobilu? V obou případech vám může pomoci bankovní půjčka. Pojďme se podívat, v čem se liší od ostatních úvěrů a jaké nabízí výhody i nevýhody.

Co je to bankovní půjčka?

Bankovní půjčka je, jak už název napovídá, finanční produkt poskytovaný běžnými bankami. S její pomocí získáte peněžní prostředky na předem stanovené období. Vy se přitom zavazujete dohodnutou částku, včetně úroků a dalších nákladů, splatit řádně a včas přesně podle splátkového kalendáře. 

Plusem je, že jsou bankovní půjčky regulovány Českou národní bankou (ČNB) a podléhají tudíž přísným pravidlům pro ochranu spotřebitele. Nemusíte se tak bát, že byste naletěli podvodníkům nebo lichvářům. To ale neznamená, že vám banka nemůže nabídnout nevýhodné podmínky v podobě vysoké úrokové sazby či poplatků.

Nezávazné srovnání půjček do 2 minut

Pokračovat do kalkulačky

Čím se bankovní půjčka vyznačuje?

Co dělá bankovní půjčku bankovní půjčkou? Především je to serióznost a důvěryhodnost. Banky si nemohou dovolit hazardovat se svou pověstí, takže podmínky půjčky bývají férové a transparentní. 

Navíc vám banky dokážou nabídnout nižší úrokové sazby než menší nebankovní společnosti. Půjčit si přitom můžete částky od pár tisícovek po statisíce korun –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ výše se odvíjí od vašich příjmů i bonity.

Před schválením půjčky si vás banka nejdříve pořádně proklepne. Zajímat ji bude vaše finanční historie, příjmy, výdaje, životní situace a schopnost splácet.

Banky jsou v tomto ohledu mnohem přísnější, takže i menší škraloup vám může pořádně uškodit. V některých případech vám úvěr neschválí i kvůli krátkodobému odložení splátek. Naopak nebankovní půjčky jsou mnohem dostupnější, přičemž některé druhy si sjednáte dokonce i s exekucí.

Pro koho je bankovní půjčka vhodná?

Bankovní půjčka je jako dělaná především pro ty, kteří mají stabilní příjem a nemají vroubek v registrech dlužníků. Pokud máte pravidelný a stabilní příjem a dlouhodobě splácíte své závazky včas, měla by vám banka půjčku sjednat. Obvykle si ji mohou sjednat i důchodci.

Bankovní půjčka se hodí například pro:

  • pokrytí nečekaných výdajů,
  • koupi vybavení domácnosti,
  • nákup menší elektroniky určené k práci (notebook, PC, mobilní telefon),
  • koupi automobilu,
  • rekonstrukci vlastního bydlení.

Nezávazné srovnání půjček do 2 minut

Pokračovat do kalkulačky

Na co se při výběru bankovní půjčky zaměřit? 

Při výběru opravdu výhodné bankovní půjčky si nevystačíte pouze s úrokovými sazbami. Mnohem přesnější je RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Zahrnuje totiž všechny náklady spojené s půjčkou. Jednoduše si tak uděláte představu o tom, kolik za půjčku zaplatíte.

Výjimkou jsou krátkodobé úvěry, u nichž se vyplatí přihlédnout spíše k výši úroků. U větších částek si posviťte na podmínky předčasného splacení úvěru. Některé banky si za něj stále účtují nemalé poplatky.

Myslete také na zadní vrátka. Během splácení vás mohou potkat další nečekané události. Pro takové případy by vám měla být banka schopna nabídnout odložení splátek či splátkové prázdniny.

Jednoduchá žádost online

V dnešní digitální době je podání žádosti o bankovní půjčku otázkou pár kliknutí myší. Pouze vyplníte online formulář, nahrajete potřebné dokumenty a máte hotovo. Některé banky dokonce nabízejí předschválené půjčky, které vám dokážou vyplatit do pár minut. 

Každopádně záleží na vaší bonitě, kterou banka zhodnotí až poté, co projevíte zájem o úvěr. Pokud jste již klientem banky, bude pro vás sjednání půjčky mnohem rychlejší. Jinak se připravte na to, že se nevyhnete nejen ověření identity a příjmů, ale i platbě 1 Kč z běžného účtu. 

Pro ověření vaší totožnosti můžete využít nejen doklady, včetně občanského průkazu a cestovního pasu, ale i bankovní identitu. K ověření příjmů budete obvykle potřebovat tři výpisy z bankovního účtu či potvrzení přímo od vašeho zaměstnavatele

Jak jsme již zmínili, banky jsou opravdu přísné, kvůli čemuž po vás mohou požadovat i dodatečné dokumenty. Sjednání vám obvykle zabere od 10 do 30 minut a peníze můžete mít na účtu do několika hodin, výjimkou ale není ani vyplacení do dvou pracovních dnů.

Často kladené otázky

Jak dlouho trvá schválení bankovní půjčky?

Pokud jste klientem dané banky, zabere vám sjednání jen pár minut. U cizích bank je vyřízení žádosti otázkou několika hodin. Vyřízení žádostí o vyšší částky se může protáhnout i na několik pracovních dnů.

Jaké doklady potřebuji pro žádost o půjčku?

Většinou se jedná o občanský průkaz, potvrzení o příjmu a výpisy z účtu za poslední 3 měsíce. V některých případech můžete svou totožnost ověřit pomocí bankovní identity.

Mohu bankovní půjčku splatit předčasně?

Ano, většina bank umožňuje předčasné splacení úvěru. Některé si za něj ale účtují poplatek.

Co je to RPSN a proč je důležité?

RPSN je roční procentní sazba nákladů. Zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou, díky čemuž jednodušeji porovnáte výhodnost jednotlivých nabídek. U krátkodobých úvěrů se vyplatí zaměřit na úrokové sazby.

Související články

Kam dál?

Články o půjčkách v našem magazínu

Archiv článků

Dohlíží na nás

ČNB

Jsme pod dohledem České národní banky.

Napsali o nás

Penize.cz Lupa.cz Idnes.cz finexpert.cz Zive.cz