Desatero půjček aneb zásady zodpovědného půjčování

Než si požádáte o půjčku, je dobré znát několik důležitých věcí. Jaké to jsou? Přinášíme vám důležité desatero půjček, které doporučujeme přečíst každému, kdo uvažuje o jakémkoliv úvěru.

Nebuďte důvěřiví

Na současném trhu jsou desítky různých poskytovatelů, ze kterých můžete vybírat toho pravého. Důležité je nedůvěřovat, ale prověřovat. Hlavně v nebankovním soukromém segmentu je mnoho pochybných poskytovatelů, na které je dobré dát si dobrý pozor. Ideální je najít a pročíst různá hodnocení a recenze, které dnes není žádný problém dohledat na mnoha místech na internetu.

Nekývejte na první nabídku

Zdá se vám doporučovaná nabídka půjčky jako skutečně velmi dobrá? Dejte si pozor na unáhlená rozhodnutí a nikdy nekývejte na první nabídku. Nechte si čas na rozmyšlenou a zjistěte, zda neexistuje jiná, lepší možnost, či zda nabízená skutečně dokáže splnit vaše očekávání. Unáhlené podpisy smluv mohou vést v budoucnu k řadě problémů. Porovnat si úvěry a poskytovatele dnes můžete na mnoha nezávislých webových portálech, které sdružují všechny potřebné informace jednoduše na jednom místě.

Půjčujte si jenom na to, co potřebujete

Rekonstrukce nemovitosti, vybavení domácnosti, automobil pro rodinu či do práce. To vše jsou věci, bez kterých se neobejdete. Půjčit si na ně proto může být celkem dobrou volbou. A co jsou zbytečnosti, na které byste si neměli půjčovat? Ta nejdražší elektronika nebo výpočetní technika, mobilní telefony za desetitisíce, vánoční dárky, dovolené, a další desítky různorodých zbytečností.

Nesplácejte déle, než je životnost produktu

Když plánujete splátkový kalendář, je třeba zohlednit i to, jak dlouho vám bude věc, kterou si za peníze koupíte, celkem sloužit. Pokud ještě dlouho po tom, co ji doplatíte, máte splácení nastaveno správně. Pokud však věc již doslouží a vy ji stále ještě budete platit, je to chyba. A to jak při plánování splátkového kalendáře, tak i při volbě věci, kterou si chcete za získané peníze pořídit.

Splátky volte podle svých možností

Je lákavé mít půjčku splacenou co nejrychleji. Ať už z hlediska výhodnosti, tak z hlediska ukončení závazků. Při volbě výše splátky však nezapomínejte zohlednit vaše možnosti. Ty by splátka ani neměla převyšovat, ani by neměla být stejná. Vždy by měla být ve vašich silách, s jistotou, že vám stále ještě zůstanou peníze z výplaty jako určitá rezerva na případné nenadálé výdaje.

Přečtěte si, co podepisujete

Pamatujte, že ať vám řekne banka nebo nebankovní společnost cokoliv, vždy si zkontrolujte, zda je to v písemné podobně. Nikdy nepodepisujte něco, co si nepřečtete. Jakmile je na smlouvě či jiné listině váš podpis, velmi těžko prokážete, že původní domluva zněla jinak. U náročných smluv si požádejte i o možnost prostudování doma.

Nedívejte se jenom na úrok

Výhodná půjčka je vždy nezbytností. Při porovnávání ale nehleďte jenom na úrokovou sazbu. Ta je jenom část faktorů, které ovlivňují výhodnost nebo nevýhodnost půjčky. Roli mohou hrát i různé poplatky, doplňující platby a mnoho dalšího. Vše shrnuje hodnota označovaná jako RPSN. Roční procentuelní sazba nákladů je následně dopočítávána z jistiny, kterou vám zbývá doplatit. Čím je tato hodnota nižší, tím pro vás lépe.

Myslete i na budoucí život

Získat půjčku znamená také povinnost hradit včas své závazky. Proč? Jelikož to možná nebude vaše jediná půjčka. Nesplácením závazků dle smlouvy se vystavujete riziku záznamu v registrech. To následně povede nejenom k tomu, že vás v budoucnu někteří poskytovatelé odmítnou, ale i k tomu, že ti co vás neodmítnou, vám z důvodu vysokého rizika nabídnou jenom půjčky, které jsou značně nevýhodné.

Nepůjčujte si na současné finanční závazky

Máte půjčku, kterou nezvládáte splácet, a proto si chcete vzít jinou, pomocí které tu předchozí uhradíte? Velká chyba, která mnohdy vede až k dluhové spirále, která může skončit exekucí. Pokud nezvládáte splácet své současné závazky, zkuste se domluvit s vašimi věřiteli na menších splátkách, poptat refinancování nebo konsolidaci, popřípadě uvažovat i o možnosti, jakou je osobní bankrot.

Na odmítnutí hleďte jako na pozitivum

Solidní banky a nebankovní společnosti nepůjčí každému. Pokud je vaše žádost o půjčku zamítnuta, není to pouze proto, aby se případnému riziku nevystavoval poskytovatel půjčky. Je to i z důvodu vaší ochrany, kdy bylo vyhodnoceno, že vám finanční závazek může s ohledem na vaše možnosti nebo minulost uškodit. Vnímejte odmítnutí jako pozitivum, a nikdy se nevrhejte do náručí pochybných poskytovatelů, kteří vaši žádost schválí, ale za takových podmínek, které jsou extrémně nevýhodné.