Na co si dát pozor při výběru půjčky?

Na co si dát pozor při výběru půjčky?

Nabídky na půjčky se na nás v dnešní době sypou ze všech stran a poskytovatelé se předhánějí v tom, který nabídne rychlejší, výhodnější a dostupnější úvěr. V případě, že o nějakou tu půjčku máte zájem, je tedy rozhodně z čeho vybírat. Na co se ale zaměřit, abyste, jak se říká, nepřebrali?

1. Udělejte si srovnání

Je logické, že tento krok by měl být první. Tedy samozřejmě až potom, co si ujasníte, jaký typ úvěru vlastně chcete a co od něj požadujete; možností je totiž mnoho – od nejnižších půjček na pár stovek nebo tisíc korun se splatností třeba jen pár týdnů, až po spotřebitelské úvěry či neúčelové tzv. americké hypotéky na mnoho stovek tisíc nebo i miliony korun.

Pokud tedy máte jasno, začněte tím, že si uděláte malý (ale klidně i větší) průzkum poskytovatelů, kteří odpovídající produkt nabízejí. Není nic horšího, než vzít zavděk první nabídkou, která vás zaujme, a pak hořce litovat při zjišťování, o kolik lépe jste mohli pořídit jinde.

Se srovnáním nabídek vám pomůže naše srovnání půjček na JirkovaPůjčka.cz.

2. Proklepněte si poskytovatele

Půjčka je významný závazek a jistě se nechcete svěřit do rukou jen tak někomu. Vybírejte proto seriózní a ověřené společnosti – ať už máte zájem o půjčku bankovní, nebo nebankovní. Na různých černých listinách a v recenzích na internetu se můžete dozvědět mnohé důležité poznatky.

Nicméně nenechte se nekriticky ovlivnit názory nebo útoky anonymních uživatelů, berte to spíše jako výzkum. Také zdaleka nemusí vždy platit, že čím známější je společnost, tím je serióznější. Nenechte se proto nalákat jen zvučným jménem.

3. Dvakrát čti, jednou podepiš!

Obchodní podmínky a smlouvy se nechtějí číst nikomu. Jsou psány záměrně nesrozumitelným jazykem, drobným, hustým písmem, zabírá to spoustu času, bolí z toho oči a tak dále. Proto v případě, že si na internetu kupujete sadu plastových příborů, můžete čtení obchodních podmínek možná přeskočit.

U úvěrové smlouvy to však nedělejte a překonejte se. Ideální je – zejména v případě, že se jedná o vyšší půjčku – konzultovat smlouvu s právníkem nebo alespoň s někým, o kom víte, že takovým věcem rozumí. Dejte si také pozor na obligátní miniatury písma a různé poznámky pod čarou.

4. RPSN, úroková sazba a skryté poplatky

Nyní se dostáváme k zásadní problematice. Spousta lidí se při výběru půjčky stále ještě spokojí se znalostí úrokové sazby. Ta nám však o konečné sumě, kterou přeplatíme navíc jako odměnu poskytovateli, říká nemnoho. Podstatným ukazatelem je takzvané RPSN.

Jedná se o roční procentuální sazbu nákladů, tedy souhrn všech nákladů (úroků, poplatků apod.), které za rok se splácením půjčky zaplatíte navíc. Běžnou praktikou nepříliš poctivých poskytovatelů je nalákat zájemce na nižší úrok – a kulantně někde ukrýt fakt, že RPSN je několikanásobně vyšší.

Pozor, i když si RPSN pohlídáte, buďte ostražití vůči formulacím typu „RPSN začíná na …“ nebo „RPSN od …“. Mnoho lidí si tohoto detailu nevšimne a počítá s tím, že minimální RPSN je už to konečné. To samozřejmě zdaleka nemusí být pravda.

5. Penále a sankce

Na tento problém je třeba se obzvlášť zaměřit a dát si pozor. Nepočítejte s tím, že poskytovatel bude v případě prodlení s placením shovívavý. Naopak. Někteří poskytovatelé přímo počítají s tím, že spousta lidí si neprostuduje penalizace a sankce za pozdní platbu. Půjčku pak sice nabídnou poměrně „výhodně“, ale na absurdně přemrštěném pokutování nepozorných jedinců zisk hladce doženou.

Transparentní podmínky jsou základ

Je tedy zřejmé, že při zřizování půjčky na vás mohou čekat různá úskalí. Nicméně volbou solidního poskytovatele (viz druhý bod našeho článku) můžete většině z nich předejít. Je velmi důležité vybrat si takového poskytovatele, který nabízí opravdu průhledné podmínky a je ochoten vám ihned sdělit, kolik nakonec zaplatíte při té které půjčce.

Nenechte se však uchlácholit pouze online kalkulačkou a podmínky si stejně vždy dobře pročtěte a zaměřte se i na další zde zmíněná rizika. Pamatujte, že půjčku si berete, abyste si polepšili – a nikoli naopak. Proto věnujte výběru úvěru dostatečnou pozornost a zachovávejte chladnou hlavu.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *