Jaké otázky si zodpovědět před podáním žádosti o půjčku?

Jaké otázky si zodpovědět před podáním žádosti o půjčku?

Všemožné půjčky, úvěry a hypotéky se stávají v posledních letech čím dál větší módou. V dnešní době se člověk, který nemá na „kontě“ ani jednu půjčku, stává pomalu ohroženým druhem nebo podivínem. Lidé si jsou přitom schopni půjčovat v podstatě na cokoli. Je to dáno také rostoucí přístupností různých druhů i neúčelových úvěrů.

Tento trend, který se k nám dostal z Ameriky a západní Evropy, s sebou samozřejmě přinesl i související nešvary – tím hlavním je samozřejmě nezvládání splácení půjček a následné zadlužování. V loňském roce nebylo svým závazkům schopno dostávat okolo 10 % majitelů bankovních úvěrů. U nebankovních půjček pak množství dlužníků vystoupalo až na 15 %. Zajímavé přitom je, že množství nesplácejících dlužníků se liší i podle krajů. Katastrofální situace je například v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, ale špatně jsou na tom také střední Čechy.

Co tedy dělat, abychom se nestali součástí nelichotivé statistiky? Jak vybírat půjčku, na co si dát pozor a co si počít, pokud už jsme v situaci, že půjčku nejsme schopni splácet?

Prevence spočívá v zodpovědnosti a informovanosti

To nejlepší, co můžeme udělat, abychom se nedostali do problémů se splácením půjčky, je dobře si rozmyslet, jakou půjčku – a jestli vůbec – si můžeme dovolit. Před pořízením úvěru bychom si měli položit několik otázek:

  • Mohu si být jistý/jistá stálým a dostatečným příjmem do budoucnosti? – máte stabilní zaměstnání, nehrozí vám výpověď nebo jiné problémy? Pokud podnikáte, musíte být ještě obezřetnější. Jste si jisti, že budete schopni po celou dobu splácení generovat dostatečný zisk?
  • Mám k dispozici „záložní plán“ v případě selhání pravidelných příjmů? – pokud dojde k situaci, že příjmy se kterými jste počítali, najednou zaniknou, měli byste mít plán, jak obtížné období překlenout (například výpomoc od členů rodiny, náhradní příjmy apod.). Mezi možnosti se rozhodně neřadí pořízení další půjčky!
  • Mohu si při svém životním stylu půjčku vůbec dovolit? – než si vezmete úvěr, musíte mít solidní přehled o tom, kolik měsíčně utratíte za jídlo, zábavu, oblečení, bydlení a další věci. Jedině tak si můžete spočítat, zda vám půjčka příliš nenabourá rozpočet. Počítejte také s určitou rezervou navíc pro nenadálé situace – jinak řečeno, pokud jsou vaše měsíční příjmy 15 000 Kč a utratíte 10 000 Kč, splátka 5 000 Kč je příliš vysoká.

Otázek, na které byste si měli před zažádáním o půjčku odpovědět, by se samozřejmě našlo více, ale pro představu tyto elementární postačí.

Dalším krokem je nyní získání informací. Výběr vhodného poskytovatele je velmi důležitý. Na internetu najdete srovnávače půjček, které vám pomohou se zorientovat v nabídce, například náš srovnávač JirkovaPůjčka.cz.

Vybírejte solidního poskytovatele orientovaného na zákazníka

Při výběru půjčky se zaměřujte nejen na výši úroků a RPSN, ale také se předem zorientujte v tom, jak daný poskytovatel jedná s neplatiči. Prostudujte si možnosti odkladu splátky, snížení splátek a dalších různých úprav pro případ finanční nouze. Nejlepší je tyto záležitosti předem osobně konzultovat s poskytovatelem a také si je ověřit v úvěrové smlouvě. Zaměřte se také na penalizace a sankce, které vám hrozí.

Zvolte si takového poskytovatele, který vám bude schopen vyjít vstříc. Bankovní instituce jsou v tomto ohledu stále ještě ochotnější a shovívavější a spíš se zde domůžete úlev.

Najdou se ale samozřejmě i poctiví nebankovní poskytovatelé, pro které je spokojenost zákazníka a oboustranná dohoda vždy zajímavější než spory a složité vymáhání plateb.

Uvažujte o připojištění

Pokud úvěr nutně potřebujete, ale obáváte se, že by mohlo dojít k situaci, kdy kvůli ztrátě zaměstnání, zisků z podnikání nebo například nemoci nebudete schopni splácet, je na místě zauvažovat o speciálním připojištění.

Tato pojištění nabízejí pojišťovny, ale často je zprostředkovává přímo poskytovatel (obvykle bankovní). Můžete si sjednat pojištění proti neschopnosti splácet, ztrátě zaměstnání, pracovní neschopnosti, invaliditě apod. V případě pojistné události pak pojišťovna převezme splácení za vás.

Ačkoli to na první pohled může znít dost lákavě. Dejte si pozor. Podmínky bývají dost kruté (často se pojišťovně podaří se z povinnosti prostě vykroutit) a pojištění poměrně drahé. Velmi pečlivě si proto nejdříve přečtěte pojistné podmínky.

Pokud však máte reálné důvody obávat se, že by některá z pojistných událostí mohla nastat (pojišťovně to samozřejmě nesdělujte), může být pro vás pojištění variantou, kterou je třeba vzít v úvahu – ale zejména také opravdu dobře promyslet.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *