Plusy a mínusy bankovních půjček

Plusy a mínusy bankovních půjček

Jít pro půjčku do banky je dnes zcela běžné. Mimo jiné i proto, že v minulosti nebyla v podstatě jiná možnost. Bankovní půjčky dnes mají celou řadu výhod, stejně jako mají i celou řadu nevýhod. Zajímají vás ty konkrétní? Podívejme se na ně. A začneme tím, jaké jsou klady bankovních půjček.

Úvěry, které jinde nenajdete

Musíme říci, že velkým pozitivem je to, že zde najdete takové úvěry, které jinde neseženete. Nenajdete je tedy ani u nebankovních společností, ani je nenajdete v tolik oblíbeném P2P segmentu. To znamená, že banky jsou v tomto směru trochu napřed. Jaké jsou ony půjčky, které můžete poptávat jenom u nich? Jedná se o tuto trojici:

  • Úvěr ze stavebního spoření
  • Kontokorent
  • Bankovní hypotéka

Jistota férového přístupu

Získat bankovní licenci není nic jednoduchého. A když už je získána, rozhodně to neznamená, že si banka může dělat, co se jí zlíbí. Po dobu svého fungování je pod neustálou kontrolou, a to nejenom ze strany ČNB. To logicky znamená, že u banky můžete doslova za všech okolností očekávat férový přístup. Zatímco v bankovním segmentu se mnohdy mohou objevit různé podvody, tak v tomto případě si můžete být jisti tím, že se zde neobjeví. To jednoduše z důvodu, že by se hned odhalily.

Výhodné úrokové sazby

Když se máme podívat i na výhodnost, také musíme jasně říci, že v tomto směru vás rozhodně dokáže potěšit banka. I když některé mohou mít sazby vyšší, není problém zde najít i takové, které patří k tomu nejvýhodnějšímu na trhu. Pokud hledáte radu, jak takové najít, tak vám doporučíme zkusit spíše menší banky. Nejenom, že obecně mají menší náklady, které mohou promítnout do svých úrokových sazeb. Ty mohou začínat i na jednotkách procent.

Peníze ihned na bankovním účtu

I toto je jedna z výhod, na kterou nesmíme u bank zapomenout. Pokud je segment úvěrů, který jasně dominuje, tak jde o bezhotovostní půjčky. Takové, které jsou vypláceny na bankovní účet. U nebankovních společností je riziko, že peníze mohou jít vlivem víkendů a svátků třeba i několik dní. To u bank je jistota, že budou připsány okamžitě. Důvodem je to, že si můžete požádat takzvaně u své banky, u které máte účet. A právě převody v rámci stejné banky jsou realizovány 24 hodin denně, 365 dní v týdnu v řádech několika vteřin. Jakmile jsou peníze na daném účtu, je možné:

  • Převedení na jiné konto
  • Vybrání v bankomatu nebo na pobočce
  • Zaplacení prostřednictvím platební karty

Dobrá dostupnost poboček

I když žijeme v době, kdy je možné mnoho věcí vyřešit online, je třeba dodat i to, že jsou případy, kdy se nelze obejít bez návštěvy pobočky. Zde mají banky výhodu v tom, že mají celkem dobrou síť poboček. A to hlavně největší banky na našem trhu. Jejich pobočky je možné najít i v menších městech. Díky tomu odpadají problémy spojené třeba s komplikovaným cestováním do nejbližšího velkého města.

Klienti banky mají půjčku předschválenou

Poslední z výhod, které bankovní půjčky přinášejí, se týkají klientů daného bankovního ústavu. Ty mají výhodu v tom, že na základě svých obratů na účtu mohou mít konkrétní půjčku již předschválenou. V praxi to znamená jistoty spojené s tím, že lze s danou půjčkou jenom souhlasit v rámci internetového bankovnictví, a ta může být ihned připsána na dané bankovní konto. Tímto náš přehled pozitiv končí. Jdeme na to, co může být u bank nevýhodné.

Povinné sjednání dalších služeb

Bohužel toto je jedno z častých negativ, které bankovní půjčky mají. Pokud nejste klientem banky, může být jednou z povinných služeb to, že si zde budete muset otevřít bankovní účet. Sice díky němu získáte výhodu v tom, že vám peníze přijdou okamžitě, ale zároveň nezapomínejte na to, že ne každá banka má své konto výhodné. U některých jsou stále povinností různé poplatky. Jenom kvůli půjčce tak můžete platit měsíčně nemalou sumu. To určitě není žádné pozitivum.

Složitější prověřování

Nízká úroková sazba se musí projevit i na tom, že banka chce eliminovat takové klienty, kteří mohou být spojeny s určitým rizikem. Jak to dělá? Má jasně nastavený schvalovací proces. A ten je u banky celkem přísný. Pokud jste žadatelem o půjčku, tak je samotné složitější prověřování založeno na tom, že peníze jsou určené jenom pro bonitní klienty. Takové, kteří splňují hlavní trojici podmínek:

  • Dostatečná výše příjmu
  • Minimální měsíční výdaje
  • Dobrá finanční historie

Kdo má s čímkoliv z tohoto problém, měl by se obávat toho, že mohou nastat dvě věci. Ta horší je zamítnutí žádostí o půjčku. Ta lepší je změna úrokové sazby. A to je negativum, na které se podíváme právě teď.

Uváděná úroková sazba nemusí být vždy reálná

Pokud vás banky zaujmou tím, jak výhodné úrokové sazby mohou nabízet, je třeba připomenout, že nemusí být vždy jistotou, že se vám na takovou úrokovou sazbu povede dosáhnout. Jedná se o takovou, která je určena nejenom těm nejlepším klientům, ale i takovou, která je dostupná jenom při určité charakteristice půjčky. Tedy jenom u úvěru v konkrétní výši, na určitou dobu. Většinou je tato sazba spojena s takzvaným reprezentativním příkladem.

Pokud bude vaše bonita horší, nebo se rozhodnete pro jinou variantu půjčky, může to být úplně jinak. Úrok může vzrůst i o několik procent. Nejenom, že je vhodné s tímto negativem počítat. My doporučujeme oslovit takové banky, u kterých kromě nejnižší úrokové sazby bývá uvedena i ta nejvyšší. Taková, která je určena těm klientům, kteří schvalovacím procesem projdou takzvaně o fous. Vědí tak, jak může vypadat ta nejméně výhodná bankovní půjčka.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *