Creditas už nebude nabízet hypoteční úvěry. Ještě v půlce roku je však hodnotila pozitivně

Creditas už nebude nabízet hypoteční úvěry. Ještě v půlce roku je však hodnotila pozitivně
  • Creditas ukončila poskytování hypoték v půlce listopadu
  • Pro stávající klienty se nic nemění
  • Banka důvod výmazu hypotéky z nabídky neuvedla

Banka Creditas ještě nedávno nabízela zájemcům možnost sjednat si hypoteční úvěr. To se však v polovině listopadu změnilo a banka zcela změnila svoji politiku. I když si ještě v létě hypotéky chválila z ničeho nic se je rozhodla odstranit ze své nabídky.

Hypoteční úvěry nejsou dostupné už ani na webu samotné banky. Pro stávající klienty se podle mluvčí nic nemění, a i na dále mohou počítat se stejnými podmínkami. To samé platí i pro klienty, kteří o hypotečním úvěru s bankou teprve jednali.

V nabídce Creditas už od listopadu hypotéky nenajdete

Trh s hypotečními úvěry v minulých letech rostl nezávratnou rychlostí. Jedním z důvodů byl oprávněný strach z prudkého růstu úrokových sazeb, což se i stalo. Banka Creditas na hypoteční trh vstoupila teprve koncem roku 2019, tudíž v období, kdy byl zájem o hypotéky největší. Zpočátku nabízela i atraktivní úrokové sazby, což imponovalo velké části žadatelů.

V polovině roku 2022 se rozhodla zaměřit i na takzvané pendlery, pro které byly do té doby hypoteční úvěry téměř nedostupné. Důvodem byly jejich příjmy, které mohli prokazovat pouze v cizí měně. Většina bank však požaduje prokázání pouze příjmů v českých korunách. To se Creditas rozhodla změnit a otevřela tak dveře zcela novému typu klientů.

Ještě v létě nic nenaznačovalo tomu, že by se nemělo bance dařit. Naopak si postup v daném segmentu pochvalovala, a to i přesto, že poptávka po hypotékách začala strmě klesat. Počítalo se i se splněním plánu sjednání hypotečních úvěrů s objemem okolo čtyř miliard korun. Jenom v roce 2022 se jí přitom podařilo vybojovat 1,87% podíl na trhu.

Za utlumením hypoték může stát nízká poptávka i vysoké náklady

I přesto se v polovině listopadu banka rozhodla přistoupit k utlumení nabídky hypotečních úvěrů. Tento krok nechápou ani někteří odborníci, kteří sami viděli, jak se bance v oblasti hypoték daří. Objevují se ale i hlasy, které odchod z hypotečního trhu chápou. Jedním z důvodů může být nízká profitabilita hypoték, za kterou stojí i klesající zájem o jejich sjednání.

Creditas mohly zlomit vaz také náklady spojené s předčasným splacením hypoték, které ostatně řešila v minulých měsících i vláda. Banka si tedy ve zkratce vybrala špatné období pro vstup na zcela nový trh, kvůli čemuž se jí nepodařilo generovat dostatečně vysoké zisky.

Ostatní banky, které na trhu s hypotečními úvěry působí již několik let, naopak svoji nabídku ponechají stejnou a nepředpokládá se, že by se na tom mělo v blízké době něco změnit. V současné době jsou největšími hráči na trhu ČSOB, Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCerdit Bank a Moneta.

Banka pravděpodobně nepřistoupí k rozšiřování služeb

Banka měla ještě ambicióznější plány, než vstup na hypoteční trh. Naopak chtěla vstoupit kompletně na trh s úvěry, kdy by začala poskytovat vlastní spotřebitelské půjčky. I to se však Creditas rozhodla odsunout na neurčito.

Namísto toho se rozhodla naplno věnovat akvizici s Max Bankou, kterou koupila v roce 2022. Klienti si tak budou muset pravděpodobně pár měsíců či let počkat na další rozšiřování služeb. Pro klienty s již sjednanou hypotékou u Creditas se nic nemění. Banka vyhověla i zájemcům, kteří s ní ještě v listopadu řešili případné sjednání hypotéky.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *