Půjčka ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě

Půjčka ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě

Téměř většina české populace má zkušenost s úvěry, které však nemusí být vždy tak jednoduché získat. Velký problém se sjednáním úvěru mají obvykle lidé, kteří nedisponují stabilními a pravidelnými příjmy. Jediným řešením jsou tak pro ně zejména nebankovní společnosti, ale i některé banky, které nabízí půjčky ve zkušební době či výpovědní lhůtě.

Pokud potřebujete finanční prostředky pro úhradu nečekaných výdajů a zároveň nedisponujete pravidelným příjmem, můžete si zkusit zažádat o půjčku ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě.

Co je to půjčka ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě?

Většina poskytovatelů sjednává půjčky s ohledem na celou řadu parametrů a faktorů, které souhrnně nazývá bonitou hodnotící vaši schopnost splácet. V souvislosti s tím je při sjednávání většiny půjček kladen velký důraz na příjmy žadatele a jejich stabilitu, což může naopak pro některé z nich představovat problém.

Pokud jste tedy například zrovna ve výpovědní lhůtě nebo zkušební době, bude pro vás podstatně složitější získat úvěr. Během méně stabilního období ve vašem životě se vám však bude finanční injekce hodit více než dříve, a to zejména v případech, kdy vás překvapí nečekané výdaje třeba v podobě rozbitého domácího spotřebiče.

Jednou z možností je požádání o půjčku ve zkušební době či výpovědní lhůtě, jež je dostupná i pro žadatele bez dostatečně vysokých či stabilních příjmů. Podmínky sjednání takového úvěru jsou tedy podstatně jednodušší, díky čemuž není nutné složitě dokládat různé dokumenty nebo zdlouhavě čekat na to, než poskytovatel ověří veškeré náležitosti.

S výhodami přichází i mínusy, s nimiž je třeba dopředu počítat. Poskytnutím takového úvěru se poskytovatel vystaví velkému riziku, které si potřebuje nějakým způsobem vykompenzovat, a to v podobě finanční odměny.

Tu představují zejména vysoké úroky a také roční procentní sazba nákladů (RPSN), do níž se promítají všechny náklady spojené s úvěrem v průběhu jednoho roku. Kromě toho disponují takové úvěry nízkými částkami k vypůjčení a také krátkou dobou splatnosti v řádu několika týdnů či měsíců – vše přitom probíhá zpravidla online.

Výhody půjčky

 • Rychlé a jednoduché sjednání,
 • Bez složité administrativy (hlavně u nebankovních společností),
 • Dostupné i bez dostatku příjmů,
 • Možnost sjednání ve zkušební době či výpovědní lhůtě,
 • Sjednání online.

Nevýhody půjčky

 • Nižší částka k vypůjčení,
 • Krátká doba splatnosti,
 • Vyšší úrokové sazby.

Kde vám sjednají půjčku ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě?

Dostupnost půjčky ve zkušební době či výpovědní lhůtě se odvíjí zejména od toho, co od takového úvěru očekáváte. Pokud disponujete dostatečnou bonitou a neměli jste v minulosti problémy se splácením svých závazků, jsou pro vás dveře otevřené i do bankovního sektoru. Velká část bank se totiž již přizpůsobila tomu, že mají o půjčky zájem i lidé, kteří mění zaměstnání.

Připravte se však na to, že na vás budou banky klást opravdu přísné nároky, bez jejichž splnění vám žádný úvěr neposkytnou – pokud tedy nedisponujete dostatečnými příjmy, nebo se již déle potýkáte s finančními problémy, bude pro vás sjednání půjčky u banky podstatně složitější a možná i nemožné. Požadovat tak po vás bude ověření, že jste opravdu zaměstnáni, přičemž může chtít i kontakt na zaměstnavatele.

Druhou z možností je sjednání úvěru u jedné z nebankovních společností, které si se sjednáním půjček u většiny klientů hlavu moc nelámou. Běžně tak nemají problém sjednat půjčku ani žadatelům, kteří nedisponují dostatečnými příjmy nebo měli v minulosti problémy se splácením svých závazků. Takové úvěry jsou ale podstatně rizikovější a je nutné si je před sjednáním pečlivě prověřit.

PoskytovatelTyp poskytovatelePotvrzení příjmuBez registruOnline
Moneta Money BankBankaAnoNeAno
Air BankBankaAnoNeAno
ZonkyNebankovní společnostAnoNeAno
ZaploNebankovní společnostAnoNeAno

Jaký je rozdíl mezi bankou a nebankovní společností?

Jak jsme nakousli už výše, úvěr si můžete sjednat buď u banky, nebo nebankovní společnosti. Mezi oběma poskytovateli je přitom velký rozdíl, s nímž byste se měli před sjednáním úvěru seznámit. Mezi nejznámější a nejvyužívanější poskytovatele úvěru se nepochybně řadí banky, na něž se obrátí drtivá většina žadatelů o úvěr. Jejich velkou výhodou je zejména fakt, že jsou přísně regulovány Českou národní bankou, jenž jim ukládá řídit se i velmi striktními pravidly během poskytování úvěrů.

Banka tedy například nesmí zbytečně předlužit svého klienta nebo mu poskytnout úvěr, pokud nedisponuje dostatečnou bonitou. Právě proto na úvěry u ní obvykle dosáhnou pouze žadatelé bez negativních zápisů v registru dlužníků a s dostatečně vysokými příjmy. Jelikož jsou banky regulovány disponují obvykle i nízkými úrokovými sazbami a RPSN.

Naopak nebankovní společnosti se řídí volnějšími pravidly, přičemž jsou i tak pod dohledem České národní banky. Ta však nedohlíží na to, za jakých podmínek dané společnosti poskytují úvěry, a proto často nemají problém poskytnout úvěr i problémovým klientům. Vysoká dostupnost a rizikovost úvěrů se bohužel negativně odráží na výši úrokové sazby a RPSN, jež se mohou vyšplhat i na desítky či stovky procent.

Typ úvěruVýhodyNevýhody
Bankovní+ Přísná regulace
+ Vysoké částky k vypůjčení
+ Delší doba splatnosti
+ Nižší úrokové sazby a RPSN
+ Zodpovědné půjčování peněz
– Méně dostupné
– Potvrzení příjmů
– Nepůjčují žadatelům s nízkou bonitou
Nebankovní+ Dostupné pro méně bonitní klienty
+ Často bez potvrzení příjmů 
+ Vhodné i pro problémové klienty
+ Rychlé sjednání online
+ Téměř žádná administrativa
– Vyšší RPSN a úroková sazba
– Nižší částky k vypůjčení
– Rizikovější úvěry

Jak na výběr půjčky?

Půjčka ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě může v mnohých případech představovat pro žadatele vyšší riziko. Právě i kvůli tomu je namístě dát si pozor na správný výběr úvěru, díky čemuž se v budoucnu vyhnete nepříjemnostem a problémům se splácením vašich závazků. Proto jsme pro vás níže sepsali několik bodů, jimž byste měli zaručeně věnovat pozornost.

Zhodnoťte správně svoji finanční situaci

Před sjednáním úvěru byste měli nejprve pečlivě zhodnotit svoji finanční situaci. Velká část žadatelů má totiž tendenci svoji situaci podceňovat, což často vede k následným problémům se splácením úvěru – to navíc může vést až k dluhové pasti, z níž obvykle cesta ven buď prostřednictvím exekuce, nebo oddlužením.

Hned několikrát přehodnoťte, zda máte dostatečně vysoké a stabilní příjmy na to, abyste byli schopni splácet sjednanou půjčku. Jestliže máte možnost upravit si výši měsíční splátky, raději si zvolte nižší částku a ponechejte si určitou finanční rezervu, pro případ, že vás opět překvapí nečekané finanční výdaje.

Pokud se chcete vyhnout předlužení, neměla by vaše celková výše měsíčních splátek přesáhnout 40 % vašich měsíčních příjmů.

Porovnejte parametry jednotlivých půjček

Ve výhodnosti úvěru samozřejmě rozhodují různé parametry, které odkazují hlavně na její cenu a také férovost z hlediska splácení úvěru. V první řadě se zaměřte na úrokovou sazbu a RPSN (roční procentní sazba nákladů). Právě podle druhého parametru si můžete jednoduše vypočítat, jakou částku budete muset ročně přeplatit na daném úvěru.

Za kontrolu stojí také výše jednotlivých poplatků, které se často platí jednorázově – jedná se například o poplatek za sjednání úvěru či za jeho předčasné splacení. Právě předčasné splacení je častým problémem u většiny úvěrů, kdy je nutné uhradit několik procent z mimořádné splátky, přičemž se může taková částka vyšplhat i na několik tisíc korun.

Pokud si nevíte rady s výběrem, bude lepší, když k porovnání úvěru využijete srovnávač půjček, s nímž si uděláte přehled o dostupných úvěrech na trhu.

Ověřte si poskytovatele úvěru

Ještě, než podáte žádost u jakéhokoliv poskytovatele, měli byste si nejprve ověřit jeho důvěryhodnost, díky čemuž se vyhnete různým podvodům či neférovému jednání. Nejprve se poohlédněte po internetu, prohlédněte si web daného poskytovatele a dohledejte, zda disponuje příslušnou licencí od České národní banky.

Zároveň si dejte pozor na jeho transparentnost, kdy by vám měl vždy poskytnout veškeré informace – na webu hledejte například sazebník poplatků nebo vzor úvěrové smlouvy.

Pečlivě si pročtěte úvěrovou smlouvu

Podle dat velká část žadatelů nevěnuje pozornost úvěrové smlouvě, což opět vede k celé řadě problémů, jimž se dá jednoduše předejít pročtením příslušných dokumentů. Kromě úvěrové smlouvy si vyžádejte i obchodní podmínky a sazebník poplatků.

Jestliže některým pasážím nerozumíte, zkuste se doptat buď přímo poskytovatele, nebo někoho zkušenějšího, kdo vám dokáže poradit.

Jak probíhá sjednání půjčky?

Sjednání půjčky ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě se nějak zvlášť neliší od jiných úvěrů. Zpravidla však vše můžete provést zcela online, díky čemuž nemusíte zbytečně dojíždět na jednu z poboček. Jediné, co budete potřebovat, je připojení k internetu a funkční mobilní telefon.

Pojďte se s námi ve zkratce podívat na to, jak si můžete rychle a jednoduše zažádat o půjčku ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě.

Podání žádosti o úvěr

Úplně prvním krokem je podání žádosti o úvěr, jež má obvykle podobu krátkého online formuláře. Do něj vyplníte své osobní údaje a upřesníte, o jakou půjčku máte zájem – běžně si můžete sami stanovit, jakou si chcete vypůjčit částku a na jak dlouho. Ihned po odeslání žádosti nebo v jejím průběhu budete požádáni i ověření své totožnosti, a to prostřednictvím občanského průkazu a druhého dokladů totožnosti.

Druhým dokladem totožnosti může být:

 • cestovní pas,
 • řidičský průkaz,
 • rodný list.

Doložení veškerých dokumentů

Pokud o úvěr žádáte u banky, budete se muset připravit na to, že po vás bude požadovat podstatně více dokumentů než nebankovní společnost. I ta si ale může chtít ověřit vaši bonitu, k čemuž bude potřebovat výpis z vašeho bankovního účtu, výplatnice nebo potvrzení příjmu přímo od zaměstnavatele. Někteří poskytovatelé si rovnou berou kontakt na zaměstnavatele a komunikují s ním.

Vyhodnocení žádosti o úvěr

Jestliže žádáte o bankovní úvěr, dojde k vyhodnocení žádosti zhruba do druhého dne. U nebankovních společností není výjimkou, že je žádost schválena v řádu několika minut či hodin. Pokud vám poskytovatel odmítne žádost schválit není třeba věšet hlavu. Štěstí můžete vyzkoušet i u jiného poskytovatele nebo lze zažádat o jiný typ půjčky s jinými parametry.

V případě, že ani to nepomůže, budete muset trochu zapracovat na své bonitě. Tu můžete zlepšit například změnou práce, zvýšením vašich příjmů nebo snížením vaší míry zadlužení. Většinu takových kroků bohužel nelze provést hned, a proto je lepší nejprve vyzkoušet podat žádost u jiných poskytovatelů a teprve poté se pouštět do zlepšování vaší bonity, což může být někdy i náročný proces.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *