Bojíte se exekuce? Toto vám exekutor nezabaví

Bojíte se exekuce? Toto vám exekutor nezabaví

Kdo nesplácí své dluhy, toho začnou nejprve kontaktovat věřitelé, potom dost možná inkasní agentury, dále soudy nebo rozhodci a nakonec to bude exekutor. Lidí, kteří v exekuci jsou, je stále dost. To ukazuje na to, že je exekuce stále velkým problémem. Exekuce může být spojena s blokací účtu, může se dotknout i platu, stejně jako může dojít k zabavování nemovitého a movitého majetku. Jsou však věci, na které exekutoři sáhnout nesmí. O jaké se jedná?

Obecně jde o věci, které potřebujete

Když se podíváme na specifikaci toho, co vám exekutor nesmí zabavit, můžeme stručně říci, že se jedné o věci nezbytné k uspokojování vašich hmotných potřeb, stejně jako hmotných potřeb vaší rodiny. Stejně tak se jedná o věci, které nutně potřebujete k plnění svých pracovních úkolů. Stejně tak nesmí zabavit věci, které by byly v rozporu s morálkou. Tato obecná definice může být pro řadu lidí neurčitá. Proto se na seznam daných věcí podíváme blíže.

Peníze

Ano, exekutor vám nesmí zabavit také vaše peníze. Výše částky, která vám musí zůstat, je však pevně stanovena. Jedná se o dvojnásobek životního minima. To se týká například vašeho platu, nebo vašeho zablokovaného bankovního účtu když je provedena exekuce na účet, ze kterého si v případě vašeho zájmu můžete tyto finance vybrat. Ale pouze jednorázově a to výhradně na pobočce – nikoliv přes bankomat. Nějakou dobu to může trvat, jelikož je nutno počítat s tím, že vše musí schválit samotná centrála banky.

Oblečení

Exekutor vám nemůže zabavit také běžné oděvní součásti. Jednoduše řečeno vám musí umožnit, abyste měli v čem chodit. Pokud je však váš šatník nacpaný k prasknutí, máte desítky bot a kabelek, je pravděpodobnost, že vám zde ponechá jenom část oblečení. Jde o zcela běžnou věc, jelikož argumentace že potřebujete vždy vše, patrně neuspěje. Vysoká pravděpodobnost je spojena také s tím, že si vybere ty nejdražší kousky.

Vybavení domácnosti

Ani to vám nesmí zabavit. Tedy pokud se jedná o obvyklé vybavení, které ke svému životu potřebujete. Nechat vám musí například kuchyňskou linku, nádobí, stejně jako ledničku, sporák, ale i pračku či další nezbytné věci. Co si naopak s velkou pravděpodobností vezme, to může být sušička, kávovar, kontaktní gril a další věci, bez kterých se v běžném životě dá úplně standardně žít. To platí i o televizi, videu, DVD přehrávači, herní konzoli, nebo hi-fi soustavě.

Osobní věci

Jde o celkem ošemetnou kategorii, u které může vzniknout poměrně dost hádek. Například klasické šperky vám exekutor zabavit může. Co by vám ale brát neměl, to je třeba váš snubní prsten, či medailon předávaný z generace na generaci. Stejně tak by vám neměl zabavit klasické rámečky s fotkami vaší rodiny, ale dražší a moderní fotorámeček už by si vzít mohl. Je jasné, že pro exekutora může být celkem složité rozlišit, co je osobní věc ke které je citová vazba a co je něco běžného, co člověk nemusí mít.

Věci ke studiu, nebo práci

Studentům by exekutor neměl zabavovat například jejich učebnice, stejně jako různé další pomůcky, které ve škole potřebují. Zaměstnancům by zase neměl zabavovat to, co potřebují ke své práci. Typickým příkladem může být notebook pro programátora, nebo třeba užitkové auto pro řemeslníka. Opět zde mohou nastat velké rozbroje v tom, zda danou věc člověk opravdu musí mít, nebo ne. Obě strany zde budou mít své argumenty.

Zdravotní pomůcky, nebo léky

Jde o kategorii, kterou exekutor nesmí zabavit v žádném případě. Jak proto, že jejich zabavením může ohrozit životy, tak i proto, že může člověku výrazně ztížit život. Dlužníkovi tak nesmí být zabaveny léky, které pravidelně užívá, stejně jako různé kompenzační a jiné pomůcky. Příkladem může být třeba invalidní vozík pro nemohoucí osobu. Ten daný člověk nutně potřebuje a musí mu zůstat. Podobně je to třeba s holí, berlemi a řadou dalších věcí, bez kterých se tato skupina lidí neobejde.

Náboženská literatura

Když budeme mluvit o běžných knihách, tak ty exekutor zabavit může. Co ale zabavit nesmí, to jsou jakékoliv náboženské knihy. A je jedno, jakého je dlužník vyznání. V tomto případě se řeší jeho víra a musí dojít k tomu, že ji může i nadále vyznávat a tak mu náboženská literatura musí bezpodmínečně zůstat. Opět ale může hrát roli charakter věci. Je rozdíl mezi běžně používanou Biblí, a sběratelským kouskem vyšší hodnoty, který není běžně požívaný.

Dětské hračky

Děti by neměly doplácet na exekuce svých rodičů. Proto to jsou i všechny dětské hračky, které by měly rodině zůstat. Opět se zde mohou objevit různé dohady o tom, zda dítě potřebuje například elektrické autíčko za desítky tisíc. Zde vzniknou patrně hádky s exekutorem o tom, zda danou věc může nebo nemůže zabavit. Když jde ale o hračky zcela běžné, tak ty dítěti zůstanou. Mnohdy bez ohledu na to, kolik jich má.

Písemnosti

Jistě jich máte doma plný šuplík. Ani ty vám exekutor nevezme. Zde je to celkem logické, jelikož by mu s největší pravděpodobností byly k ničemu. Exekutoři hledají a zabavují jenom věci, které mají určitou hodnotu a které tak mohou následně prodat. Je jasné, že jakékoliv vaše osobní písemnosti nemají hodnotu žádnou. A tak vám je nechají. Jistotou pro vás je i to, že jim to přikazuje zákon.

Domácí mazlíčci

I ty vám musí exekutor nechat. Jedná se typicky třeba o psy, kočky, stejně jako křečky nebo morčata, ale i o zakrslé králíky a další mazlíčky. Nejde však o veškerá zvířata. Ta hospodářská, jako je třeba kůň, kráva, nebo i koza či ovce zabavena naopak být mohou. Ať je máte rádi sebevíc, nemají již statut domácího mazlíčka jako takového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *