Půjčka od lichváře – proč ji stále hledá tolik lidí?

Půjčka od lichváře – proč ji stále hledá tolik lidí?

Špatná volba půjčky může být problém nejenom na několik let, ale i na celý život. I proto je dobré při výběru myslet na to, aby byla po všech stránkách ideální. Bohužel je stále mnoho lidí, kteří si nedají říct a využívají nejenom různé pochybné společnosti, ale i různé pochybné jednotlivce. Dokonalým příkladem je půjčka od lichváře. Ta je dnes tím nejhorším, na co můžete na finančním trhu narazit. Jak vypadá? V čem je nebezpečná a proč ji lidé stále hledají? Společně to zjistíme.

Proč je půjčka od lichváře nebezpečná?

Lichva je v České republice nelegální a to už samo o sobě jasně vypovídá o tom, že taková půjčka od lichváře nebude tím nejlepším, co na trhu existuje. Riziko je spojené hlavně s úrokem, který rozhodně není malý. Pokud vám vadí, že u klasických nebankovních společností můžete při špatné volbě celou půjčenou částku kompletně přeplatit, tak u lichváře počítejte s tím, že ji pravděpodobně přeplatíte i několikrát. O jakékoliv, byť jen minimální výhodnosti tedy nemůže být řeč.

Dále může být půjčka od lichváře charakteristická i tím, že z hlediska nebezpečnosti není nic výjimečného, když jsou nastoleny celkem tvrdé podmínky spojené se splácením. Sem můžeme zařadit:

 • Vysoké pokuty za jakoukoliv prodlevu
 • Tvrdé vymáhání na hraně zákona
 • Nutnost podpisu různých listin

Je vidět, že kdo si danou půjčku vezme, tomu se může život rapidně změnit – samozřejmě k horšímu. Přesto jsou lidé, kteří ji aktivně hledají a chtějí ji. Proč? Na některé důvody se společně podíváme.

Možnost rychlého vyřízení

Ano, půjčka od lichváře je skutečně spojena s tím, že může nabídnout rychlé vyřízení. Jde jenom o to, že se s daným člověkem sejdete, sepíšete potřebné dokumenty – nejčastěji směnku, a ihned dostáváte peníze. To samozřejmě mnoho lidí potřebuje, zvláště když se dostanou do tíživé finanční situace, kterou nechali zajít až tak daleko, že potřebují peníze v řádu hodin. Dá se říci, že pro ně se lichvář stává jedinou možností. Tím ale rozhodně neříkáme, že se jedná o možnost správnou.

Získání peněz bez složitého prověřování

Druhým důvod, proč lidé půjčky od lichváře hledají a proč si je berou, je spojený s charakteristikou daných žadatelů. Obvykle jde o takové osoby, kterým nepůjčily ani banky, ani nebankovní společnosti, stejně jako nenašli řešení ani v segmentu P2P půjček. Ti odsloví lichváře proto, že jim nabídne možnost získat peníze bez složitého prověřování. Mnohdy tedy není nutné:

 • Dokládat příjem
 • Zjišťovat zápisy z registrů
 • Uvádět další informace o bonitě

Daní lidé patří do skupiny těch problémových, kterým žádná férová a odpovědná instituce nepůjčí. Přesto chtějí či potřebují peníze a lichvář se tak pro ně stává jediným východiskem. Ale velmi nevýhodným, kvůli čemuž se z dluhové pasti jenom málokdy dostanou.

Lákavá nabídka

Nabídky lichvářů jsou většinou spojovány s mnoha lákadly. Nabízejí půjčky v tisících i v milionech, nabízejí bleskové vyřízení ještě dnes, stejně jako lákají na možnost vybrat si termín splatnosti dle svého. A tomu mnozí lidé neodolají, jelikož jim daná nabídka může připadat lepší, než u klasických poskytovatelů. První dojem sice mohou udělat pozitivní, ale tím všechny výhody končí. A to jakmile zjistíte, jak velký je úrok a kolik vlastně zaplatíte jako žadatelé navíc. Rázem je vidět, že každé z těchto lákadel je z vaší strany tvrdě zaplaceno.

Minimální finanční gramotnost

Mnoho průzkumů a anket ukazuje, že se finanční gramotnost Čechů zvyšuje, ale že stále ještě není na nijak vysoké úrovni. A v tom je velký problém. Mnozí lidé ani netuší, že půjčka od lichváře je špatná, nebo si nedokážou spočítat, jak moc je nevýhodná. U nich jenom stačí, aby je nabídka půjčky zaujala a jelikož nemají znalosti, zkušenosti a často ani možnost srovnání, kývnou na ni. V tu chvíli jsou jenom malý krůček od doslova astronomických problémů, které se u nich mohou objevit vlivem toho, že kývli na nejhorší půjčku ze všech.

Jak poznat půjčky od lichváře?

Máme zmapovanou jejich nebezpečnost, máme zmapováno, proč si je lidé berou a tak se zbývá podívat také na to, jak takovou půjčku poznat. Lehce jsme to naznačili již výše. Obvykle je taková půjčka charakteristická:

 • Rychlým vyřízením
 • Značnou benevolencí
 • Širokou nabídkou částek

Jde o podobné znaky, jako u podvodných půjček, od kterých je také dobré dát ruce pryč. Jakmile tedy podobné nabídky uvidíte, nereagujte na ně a hledejte dále. A to férového poskytovatele jak z bankovního, tak nebankovního, ale i P2P segmentu.

Na rozdíl od lichvářů mají féroví poskytovatelé i dohledatelnou historii, stejně jako mají i různá hodnocení. U lichvářů mnohdy nedohledáte ani jejich jméno, jelikož může být falešné. O nějakých webových stránkách nebo prezentaci nemůže být řeč. Samozřejmostí je i to, že nemají žádné kanceláře a sídla a vše s nimi vyřizujete někde na ulici. I toto jsou znaky toho, že osoba, která vám dává peníze, není nikdo jiný, než lichvář. Obvykle ho poznáte i podle toho, že s ním nebudete sepisovat žádnou smlouvu, jelikož ručení za půjčku proběhne formou směnky. A to hlavně proto, že s ní v ruce má nad vámi moc, stejně jako proto, že ze směnky nelze poznat, na jaký úrok vám daná osoba půjčila, a jeho případné stíhání by bylo značně komplikované.

Kde najít správné půjčky?

Nechcete, aby půjčka od lichváře byla tou, kterou si omylem vezmete? Potom hledejte na těch správných místech. Ideální jsou online srovnávače půjček, které sdružují jenom prověřené a férové poskytovatele. U nich navíc uvidíte i řadu důležitých informací o charakteristice úvěru, výhodnosti, i o podmínkách získání.

O autorovi

Počet komentářů: 4

 1. Když je někdo blbej a nedá si 1 a 1 dohromady, tak co chce? Nedávno si nějakej jouda půjčil 400 klacků, reálně dostal 350 klacků a ve smlouvě podepsal, že vrátí přes mega… že já taky nejsem lichvářem, blbců se najde dost:-)

 2. Dobrý dobrý den mám zájem o půjčku jedná se o 20000 bohužel jsem v exekuci a nikde jinde prostě půjčku nedostaneš si požádat tedy vás o půjčku 20000 děkuji Květa Veselá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *