Hypotéky tvrdě zlevňují a míří k rekordu

Hypotéky tvrdě zlevňují a míří k rekordu

Jak se zdá, většina letošního roku bude ovlivněna pandemií koronaviru. S určitými důsledky pandemie se potýká většina oblastí, ekonomiku nevyjímaje. Pandemie ovlivnila v mnohém například pracovní trh a jeho strukturu či ekonomický růst jednotlivých zemí, její dopad se projevil ale také v oblasti bankovnictví, konkrétně u hypoték, jejichž úroky za posledních několik měsíců výrazně poklesly.

Současná výše hypotečního úroku je nejnižší za poslední tři roky

Sledováním vývoje cen hypoték se dlouhodobě zabývá statistika Fincentrum Hypoindex, z jejích údajů je velmi dobře patrný prudký pokles cen hypoték, ke kterému na finančním trhu od začátku pandemie koronaviru došlo. V prvním čtvrtletí letošního roku došlo vlivem situace na finančním trhu k mírnému zdražení hypoték.

Zatímco v prosinci 2019 byl průměrný hypoteční úrok 2,34 %, o tři měsíce později, tedy v březnu 2020, to bylo 2,44 %.

Pak se ale situace v důsledku koronaviru a krize s ním spojené prudce změnila. Například Česká národní banka změnila svou základní úrokovou sazbu pro hypotéky z původních 2,25 % až na dnešních pouhých 0,25 %. V důsledku toho tak na konci července průměrný hypoteční úrok kles na 2,15 %. To je nejnižší výše hypotečního úroku od konce roku 2017. Vzhledem k současné situaci se navíc dá předpokládat, že by mohlo dojít ještě k dalšímu poklesu.

O rekordně nízké hypotéky je rekordní zájem

I když bankovní i nebankovní společnosti vidí pokles hypotečního úroku jako problém, jeho výše ale možná přispěla k tomu, že lidé, navzdory nelehké době, právě v červenci letošního roku požádali o poskytnutí hypoték v rekordní výši. Ze zveřejněných statistik totiž vyplývá, že během července byly poskytnuty hypoteční úvěry ve výši 22,6 miliard korun, což je nejvíce v historii.

Oproti červenci roku 2019 se tak objem hypoték zvýšil o neuvěřitelných šest miliard korun. Rekordní finanční objem hypoték jde samozřejmě ruku v ruce s nárůstem počtu hypotečních úvěrů. V červenci bylo v České republice sjednáno 7867 hypotečních smluv, což je více než o tisíc dvě stě padesát smluv více než před rokem. Zajímavé je také porovnání s květnem letošního roku, které ukazuje, jak je finanční trh pohyblivý. Na základě poskytnutých údajů byl totiž květen 2020 naopak v souvislosti s hypotékami nejslabším měsícem za posledních deset let.

Jaký bude rok 2020 celkově?

Pokud jde o to, jak bude na letošní rok z hlediska hypoték nahlíženo obecně, nelze přesněji ještě nic předvídat, neboť současná situace je velmi nejistá a proměnlivá. Jisté je, že za prvních sedm měsíců letošního roku již byly poskytnuty hypotéky ve výši sto třiceti jedna miliard korun. To je přibližně stejný objem peněz, jako byl v letech 2016 a 2017, které jsou z hlediska hypoték považovány za dosud nejúspěšnější.

Průměrná výše současných hypoték

Pokud porovnáme výše hypotečních úvěrů, které si lidé berou, i zde můžeme vidět určitou tendenci, která pravděpodobně souvisí s koronavirovou krizí. Vlivem pandemie totiž došlo, zejména ve velkých městech, k mírnému poklesu cen nemovitostí. Tomu nasvědčují i data, ze kterých vyplývá, že průměrná výše hypotéky byla letos v červenci 2 745 277 korun, což je o více než tři tisíce šest set korun méně než ve stejném období vloni. Odborníci ale přesto upozorňují na to, že vyvozovat z dnešních dat nějaké obecné závěry ohledně cen nemovitostí, je předčasné.

Vliv koronaviru na úrokové sazby hypoték vybraných bank

Na koronavirovou krizi a snížení základní úrokové sazby ze strany České národní banky již reagovaly i některé bankovní organizace, které snížily své úrokové sazby u hypotečních úvěrů. U některých institucí se úrokové sazby dostaly po mnoha letech opět pod dvě procenta. Jedny z nejlevnějších hypoték tak v současné době svým klientům nabízí:

  • Fio banka, u hypoték s fixací na jeden rok činí úrok 1,48 %, s fixací na tři roky 1,58 % a s fixací na pět let 1,68 %.
  • UniCredit Bank, u hypoték s fixací na tři roky činí úrok 1,59 % u fixace na pět let 1,69 %

Z hlediska hypoték s fixací na pět let je nejvýhodnější mBank s úrokem 1,64 %. Hypotéky s úrokovou sazbou nižší než dvě procenta v současnosti nabízí také Moneta Money Bank, která od září nabízí úrokovou sazbu všech fixací od 1,99 %. Při sjednání pojištění schopnosti splácet je navíc možné získat hypotéku s úrokovou sazbou od 1,79 % a při využití tak zvané offsetové hypotéky dokonce 1,64 %. Podobně příznivé hypoteční úvěry nabízí svým klientům rovněž Banka Creditas, u tříleté fixace 1,89 %, u pětileté fixace 1,99 %, či Sberbank, u které je od srpna možné získat hypotéku s fixací na pět, sedm a deset let od 1,79 %.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *