Velké srovnání 40+ půjček pro rok 2020 – výsledky překvapí

Velké srovnání 40+ půjček pro rok 2020 – výsledky překvapí

Ne nadarmo se často říká, že peníze vládnou světu. Je totiž pravda, že peníze jsou v dnešní době potřeba téměř na všechno. I člověk s pravidelnými příjmy se tak může poměrně lehce, často vlivem vnějších, jím nezaviněných, událostí dostat do finančních problémů. Mnoho lidí, kteří se do obdobné situace dostanou, spatřuje jako jednu z možností k vyřešení vzniklých problémů využití nejrůznějších půjček. Na trhu dnes existuje obrovská nabídka půjček, bankovních i nebankovních.

Pokud potřebujete půjčit řádově několik tisíc korun k vyřešení nouzové situace a nevíte, jak si z nepřeberné nabídky možností vybrat, vyplatí se věnovat pozornost srovnání výhodnosti a nevýhodnosti půjček od různých společností, které některé nezávislé organizace pravidelně zveřejňují. Jedno z velmi kvalitních a zodpovědných porovnání každoročně provádí organizace Člověk v tísni. Výsledky letošního srovnání vás v některých ohledech možná mírně překvapí.

SROVNÁNÍ: Přeplacení půjčky ve výši 10 000 Kč

Člověk v tísni porovnával klasický spotřebitelský úvěr v hodnotě 10 000 Kč poskytovaný čtyřiceti jedna bankovními a nebankovními společnostmi, které mají licenci od České národní banky. Prvním předpokladem bylo, že tuto půjčku bychom společnosti splatili do jednoho měsíce. Zdá se, že v takové situaci by mezi jednotlivými poskytovateli, neměly být nijak závratné rozdíly, opak je ale pravdou. Analýza Člověka v tísni ukázala, že rozdíl v přeplacení půjčky je mezi jejím nejlevnějším a nejdražším poskytovatelem padesátinásobný.

Zatímco u společnosti Klaplo.to desetitisícovou částku přeplatíte o 95 Kč, u nejdražší společnosti CreditPortal o neuvěřitelné 4 498 Kč, tedy téměř o padesát procent. Většina nejznámějších bankovních společností se pohybovala okolo částky sto padesáti až dvou set korun.

SROVNÁNÍ: Problémy se splácením

Výše uvedené údaje se vztahovaly k ideální situaci, kdy dlužník půjčenou částku splatí do doby třiceti dnů od jejího vzniku. Může ale samozřejmě dojít k situaci, kdy dlužník peníze vrátit z nejrůznějších důvodů nedokáže. V ten okamžik musí dlužník počítat se sankcemi za nesplacení úvěru. Sankce se u jednotlivých společností opět velmi dramaticky liší a u některých nebankovních společností dosahují až astronomických částek.

V případě půlročního nesplácení půjčky se sankce pohybovaly od 2 835 Kč u společnosti Kamali až po 37 000 Kč u společnosti Rerum Finance.

Alarmující je rovněž skutečnost, že přibližně polovina ze všech společností, většinou jde o menší nebankovní společnosti, své klienty na sankce, které jim v případě nesplácení hrozí, předem nikterak neupozorňuje. Klienti pak mohou být výší sankcí velmi nepříjemně překvapeni a vede to pouze ke zhoršení celé situace.

Pro úplnost dodejme, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, která začala platit od dvacátého čtvrtého dubna letošního roku, nastavila maximální výši pro strop úroků z nesplacených úvěrů. Porovnání Člověka v tísni bylo ale realizováno ještě před jejím vstoupením v platnost.

Výše úvěru
1 000 - 20 000 Kč
Splatnost
30 dní
Vyřízení
prioritní
Zpracování
ihned

Která společnost je celkově nejzodpovědnější? Je to Kamali

Poslední oblastí porovnání společností bylo sestavení všeobecného žebříčku na základě indexu odpovědného úvěrování.

Předem daná kritéria porovnání se týkala tří specifických oblastí:

  • První oblastí byly náklady, a to v případě splacení i nesplacení desetitisícové půjčky, o kterých jsme se podrobněji zmínili výše
  • Druhou oblast představovala komunikace a její transparentnost a přehlednost
  • Třetí oblast se zaměřovala na klientskou vstřícnost, která posuzovala praxi věřitelů před a po poskytnutí půjčky

Na základě tohoto hodnocení pak organizace Člověk v tísni sestavila žebříček bankovních a nebankovních společností od těch nejzodpovědnějších až po ty, u kterých je půjčení peněz opravdu riskantní. Maximální počet bodů, které mohly společnosti podle nastavených kritérií získat, bylo 100 bodů.

Tabulka pořadí společností

Pořadí Poskytovatel Získané body
1 Kamali 84
2 Air Bank 82
3 Home Credit 80
4 Česká spořitelna 79
5 Cofidis 78
6 Equa bank 77
7 Komerční banka 75
8 Fio banka 74
9 ČSOB 73
10 mBank 71
11 Sberbank 70
12 Essox 69
13 UniCredit Bank 69
14 Hello bank 68
15 Raiffeisenbank 68
16 Waldviertler Sparkasse Bank (WSPK) 67
17 Moneta 67
18 Volksbank 67
19 Ferratum 61
20 Oberbank 61
21 EveryDayPlus 61
22 Zaplo 61
23 Klaplo.to 57
24 Mobilpůjčka 57
25 Via SMS 55
26 Simpůjčka 55
27 CreditAir 54
28 Minihotovost 53
29 SimplePůjčka 52
31 CreditGo 52
32 CreditOn 52
33 CoolCredit 49
34 ExpressCredit 48
35 CreditStar 48
36 Rerum Finance 47
37 Zapujcky.eu 47
38 CreditPortal 46
39 FriendlyCash 43
40 SOSCredit 42
41 Viva Credit 37

Pro některé možná poněkud překvapivě se na prvních pěti místech objevily tři nebankovní společnosti a dvě banky. Jako nejzodpovědnější společnost se na základě hodnocení Člověka v tísni ukázala být nebankovní společnost Kamali, která získala osmdesát čtyři bodů. Dalším nebankovním společnostem, Home Creditu a Cofidis, patří třetí a páté místo.

Z bank nejlepší pozici, druhé místo, obsadila s osmdesáti dvěma body Air Bank, čtvrté místo patří České spořitelně. Další banky poté obsadily šesté až jedenácté místo. Naopak ve druhé polovině žebříčku najdeme rozmanité nebankovní společnosti, z nichž poslední příčka patří Viva Creditu s třiceti sedmi body.

Výše úvěru
20 000 - 700 000 Kč
Splatnost
1 rok - 10 let
Vyřízení
prioritní
Zpracování
ihned

Kromě přesnějšího hodnocení s body znázornila organizace Člověk v tísni hodnocení indexu odpovědného úvěrování i ve zjednodušené podobě pomocí hvězdiček. Nejodpovědnější instituce získaly čtyři hvězdičky, společnosti, u kterých Člověk v tísni půjčku rozhodně nedoporučuje, nezískaly hvězdičku ani jednu. Na pozoru je vhodné být i u společností s jednou hvězdičkou a obrátit se na ně opravdu jen v případě nejvyšší nouze, neboť případné nesplácení půjčky může být velkým problémem.

Shrnutí na závěr

Porovnání bankovních a nebankovních společností organizací Člověk v tísni potvrdilo, že na trhu existuje několik nebankovních společností, u kterých je možné spotřebitelský úvěr uzavřít za velmi podobných podmínek jako u velkých bank, a klienti se tak nemusí využití jejich služeb nikterak obávat. Bohužel ale stále ještě existuje více nebankovních společností, které příliš bezpečné nejsou a jejich úroky dosahují stovek procent ročně. Jako malý kladný krok vpřed Člověk v tísni chválí to, že mnoho poskytovatelů půjček na svých webových stránkách uvádí podmínky, které jsou následně součástí smlouvy, a lidé si je tak mohou v klidu a důkladně předem prostudovat. Své rozhodnutí si u dané společnosti půjčku vzít tak mohou lépe zvážit.

Naopak organizace upozornila na jednu nekalou praktiku, kterou některé finanční společnosti využívají. Jedná se o prodloužení zákonem dané tříleté promlčecí lhůty, která je daná občanským zákoníkem. Několik společností nebankovních i bankovních, ale při podpisu smlouvy nutí klienty k podepsání výjimky ve smlouvě, díky čemuž se promlčecí lhůta o několik let prodlouží. Stejným nekalým jednáním je pak i to, že některé společnosti vymáhají po svých klientech i promlčené nesplacené půjčky, neboť využívají toho, že mnoho lidí není o svých právech a povinnostech spotřebitele dostatečně informováno.

Z výsledků analýzy rovněž vyplývá, že některé, zejména menší nebankovní společnosti, nevěnují dostatečnou pozornost prověření bonity klienta v nejrůznějších registrech dlužníků. Většina z nich se totiž spokojí jen s tím, že případný klient není v rejstříku exekucí či insolvence, ale nijak více se o jeho platební historii nezajímají. S tím pak mohou souviset mnohé problémy.

Společnost Člověk v tísni podobný žebříček bankovních a nebankovních společností na základě indexu odpovědného úvěrování vytváří již třetím rokem. V letošním roce, kdy mnoho lidí zasáhla i po ekonomické stránce epidemie koronaviru a její důsledky, organizace doufá v to, že lidé, kteří se dostanou do finančních potíží a budou zvažovat půjčku, výsledků jejího porovnávání při svém rozhodování využijí. V této těžké době se totiž více než kdy předtím vyplatí vše pečlivě promyslet a zvolit půjčku u bezpečné a důvěryhodné společnosti.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *