Kupujeme automobil. Jaké jsou možnosti financování?

Kupujeme automobil. Jaké jsou možnosti financování?

Dnes je automobil zcela běžnou součástí našich životů. Většina lidí ho vyžívá k tomu, aby si usnadnili cestu z místa na místo, stejně jako není nic výjimečného ani to, že je mnohými využíván v podnikání a zaměstnání. Když se mluví o možnostech financování, většina lidí si položí otázku – leasing nebo půjčka? Tak jednoduché to přece jenom není. My se podíváme na aktuálně všechny dostupné možnosti, které přicházejí v úvahu.

Hotovost

Rozhodně možnost, kterou lze označit za tu nejjednodušší. I když mluvíme o hotovosti jako takové, máme na mysli samozřejmě i situaci spojenou s bezhotovostním převodem. Jedná se o možnost, kdy jsou na financování vozu použity výhradně vlastní, tedy výhradně jenom našetřené finanční prostředky. Daná možnost má výhodu v tom, že se za ni nezaplatí ani koruna navíc. Výhoda je dále spojena také s tím, že auto je hned zapsáno na kupujícího, kterým se může stát:

  • Fyzická osoba nepodnikající
  • Fyzická osoba podnikající
  • Právnická osoba

I když výhod je více než dost, je tu i nevýhoda. Ne každému se podaří danou sumu našetřit. Zvláště, když potřebuje automobil co možná nejdříve – v následujících týdnech nebo měsících.

Účelová půjčka

Setkat se lze s označeními, jako je autopůjčka, půjčka na financování auta a mnohými dalšími. Vždy se však jedná o to stejné. Tuto možnost dnes nabízejí nejenom banky, ale také nebankovní společnosti. Velkým kladem je mnohdy to, že financování auta tímto způsobem není vždy nutné domlouvat předem. Plně stačí auto vybrat a následně na pobočce bazaru nebo autosalonu sepsat potřebné dokumenty a poté už jenom počkat na schválení úvěru. Dalším pozitivem je také to, že lze financovat:

  • Různě drahá auta
  • Užitková i osobní auta
  • Nová i ojetá auta

Účelová půjčka má ale i své nevýhody. Jaké to jsou? I když ve většině případů lze automobil ihned zapsat na osobu kupujícího, ten u sebe mnohdy nesmí mít technický průkaz vozidla. Pokud například potřebuje STK, nebo provést jinou úpravu s potřebou zapsání, musí si ho vyžádat od poskytovatele půjčky, která mu ho za tímto účelem půjčí. Jinak je uložen právě zde.

Neúčelová půjčka

I ta je možností, jak na financování auta. Známá je také pod názvem neúčelová spotřebitelská půjčka. Už její název jasně ukazuje na to, že za získané peníze je možné pořídit cokoliv. Není nutné účel ani uvádět, ani dokládat. Jdee tedy o možnost, která je srovnatelná s klasickým financováním hotovostí, jelikož kupující má danou částku k dispozici a zaplatí s ní prodávajícímu. S tím souvisí i další výhoda, která je založena na tom, že koupené vozidlo se ihned přepíše na nového majitele, který od něho má a bude mít všechny doklady u sebe.

Neúčelová půjčka má i své nevýhody. Ta první se týká toho, že tento úvěr nelze sjednat přímo při výběru a koupi auta. Je nutné si ho nejprve vyřídit zvlášť, počkat na schválení a vyplacení peněz, a teprve potom je možné s finančními prostředky jít realizovat koupi. Na druhou stranu možností, kde může být neúčelová půjčka poptána, je celkem dost. Jedná se o:

Finanční leasing

Třetí možností financování auta, na kterou se podíváme, je takzvaný finanční leasing. Zde začneme jednou nevýhodou, která je spojena s tím, že tato možnost je určena primárně pro podnikatele. Tedy fyzické nebo právnické osoby, které mají IČ. Soukromé osoby, které by si mohly vzít finanční leasing, mají buď smůlu, nebo mají mnohdy k dispozici jenom omezenou nabídku. Když se podíváme na pozitivum této možnosti, je finanční leasing obvykle spojený s celkem jednoduchým vyřízením a benevolentními podmínkami schválení.

Nutno říci i to, že finanční leasing je celkem specifickým produktem. To proto, že na předmět leasingu – tedy na dané auto, je třeba od počátku pohlížet jako na něco, co zájemci o koupi nebude po dobu splácení patřit. Jde tedy o formu dlouhodobého pronájmu, kdy je jako majitel vozu zapsána právě leasingová společnost – ta také vlastní samotný technický průkaz vozu. Teprve po doplacení poslední splátky je realizován samotný přepis na nového majitele, který k vozu dostane všechny doklady.

Operativní leasing

Možnost financování vozu, která vychází z výše uvedené. A to z principu toho, že jde primárně o pronájem. Operativní leasing má výhodu v tom, že není určený výhradně jenom podnikatelům, jelikož ho mohou využívat také soukromé osoby. Dále je zde výhoda spojená s tím, že i jeho schválení není spojené s žádnými složitostmi, jak pokud jde o celkovou dobu vyřízení, tak prověřování bonity. To proto, že auto je stejně jako v předchozím případě v majetku leasingové společnosti. Druhým důvodem je to, že mluvíme spíše o klasickém pronájmu, než standardní koupi.

Operativní leasing je totiž charakteristický tím, že trvá zhruba 2 roky a má určitý povolený nájezd. Během těchto dvou let se platí sjednaný měsíční pronájem. Po této době je vůz vrácen a je možné si vzít za stejných podmínek auto další. Nebo je zde možnost si dané auto odkoupit. Výhodou je fakt, že můžete stále jezdit v téměř novém autě. Nevýhodou to, že při nevyužití zpětného odkupu daná osoba sice jezdí autem, ale to nikdy nebude její.

Ostatní úvěrové produkty

O jaké se může jednat? Příkladem je třeba kreditní karta, nebo kontokorent. O dobrou možnost může jít v případě, kdy vám na lepší auto chybí pár tisícovek. Chybný krokem by však bylo používat na financování auta jeden z těchto úvěrů, nebo dokonce jejich kombinaci. Důvodem je to, že mluvíme o variantě, která je značně nevýhodná. Úrokové sazby se pohybují v desítkách procent ročně.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *