Půjčka na auto – leasing nebo půjčka? Co je výhodnější?

Půjčka na auto – leasing nebo půjčka? Co je výhodnější?

Pořízení nového, ale ani ojetého lepšího vozu, není v dnešní době vůbec levná záležitost. Mobilní ale chce být každý a většina lidí se snaží o pořízení vlastního vozidla co nejdříve.

Bohužel ne každý si může automobil dovolit z vlastní kapsy, a našetřit třeba několik set tisíc není obvykle pro člověka s průměrným platem zdaleka otázka několika měsíců, ba ani let. Jednou z možností je snažit se získat „sponzora“ ze strany rodiny nebo přátel, případně trpělivě čekat a šetřit z příjmu každou korunu, dokud se na účtu neobjeví vytoužená suma.

Další možností je získat finanční prostředky z „externího“ zdroje – a nutno podotknout, že tato varianta se dnes těší snad vůbec největší oblibě. Půjčky, úvěry a leasingy jsou dostupné na každém kroku a lidé na tyhle možnosti velice dobře slyší.

Když se tedy rozhodnete, že půjdete právě touto cestou, stojí před vámi otázka – jakou půjčku zvolit? Je lepší účelový úvěr, neúčelová půjčka nebo snad leasing? Podíváme se ne tuto otázku podrobněji.

Neúčelová vs. účelová půjčka

Neúčelové úvěry dnes nabízí obrovské množství bankovních i nebankovních poskytovatelů. Nikdo se vás neptá, na co peníze potřebujete, a půjčka je většinou velice snadno dostupná. Pokud se tedy nechcete nikomu svěřovat a chcete peníze na ruku a co nejrychleji – zvolte tuto možnost. Počítejte však s vyššími úroky a RPSN.

Účelové spotřebitelské úvěry pak mají jednu hlavní výhodu, a tou jsou právě nižší sazby RPSN a úroků. Věc ale nemusí být tak jednoznačná. Některé společnosti nabízejí účelové úvěry s podmínkami, které mohou být pro někoho značnou překážkou.

Mohou například požadovat, aby byl velký technický průkaz auta po celou dobu splácení půjčky u poskytovatele. Splácející osoba tak sice auto získá, ale de facto není jeho majitelem, ale pouze uživatelem. To může být vážnou překážkou pro podnikatele.

Poskytovatel půjčky může někdy také požadovat, aby si klient současně s půjčkou u něj sjednal havarijní nebo jiné pojištění. Je třeba si tedy velmi dobře propočítat, zda se nižší sazby úroků a RPSN u účelové půjčky opravdu vyplatí.

Bankovní vs. nebankovní půjčka

Rozhodovat se pravděpodobně budete také, jestli si úvěr pořídíte u bankovního ústavu, nebo u nebankovní společnosti či soukromého podnikatele. Každá z variant má své pro a proti a dnes je již možné pořídit zajímavé a výhodné půjčky u obou těchto „táborů“. Jak si ale vybrat tu správnou?

Pomoci vám mohou například internetové online srovnávače půjček. Takové služby naleznete na našem webu Jirkovapůjčka.cz.

Dnes už nicméně není tak snadné vyjmenovat jasné rozdíly nebo výhody bankovního a nebankovního sektoru. Velmi často však platí následující:

  • Bankovní poskytovatelé více prověřují bonitu klienta; nebankovní půjčky jsou naopak dostupnější a obvykle rychleji vyřízené
  • Bankovní společnosti bývají vstřícnější a flexibilnější, což se může hodit při problémech se splácením
  • U bankovního sektoru je menší riziko střetu s podvodníkem nebo velmi nevýhodným, záludným úvěrem apod.

Leasing vs. úvěr

Leasing je velice populárním způsobem financování vozu. Je ovšem opravdu tak výhodný, jak je oblíbený?

Leasingy nabízejí možnosti flexibilnějšího splácení, jsou snadno dostupné a taky je často součástí leasingových splátek i povinné ručení a havarijní pojištění. Vyřízení leasingu je přitom velmi jednoduché.

Nevýhodou je však fakt, že auto zůstává po dobu splácení majetkem leasingové společnosti. Podnikatelé si však za určitých podmínek mohou uplatňovat splátky jako daňově uznatelný náklad.

Pro leasingy je navíc typická takzvaná akontace. V rámci této akontace musíte sami uhradit naráz určitou část ceny vozu. Výše akontací jsou velmi různé, mohou být i 50procentní, ale můžete sehnat i leasing s akontací nulovou. Zda je akontace výhoda, či překážka – to už musíte posoudit sami.

U neúčelových, ale i většiny účelových půjček můžete získat plnou hodnotu vozu ihned na ruku a s akontací se trápit nemusíte, automobil se navíc ihned stává vaším vlastnictvím.

Hlavní je pozorně číst podmínky a pečlivě vybírat

Ať už se nakonec rozhodnete pro kteroukoli možnost, svou volbu si velmi dobře rozmyslete a propočítejte. Některé zdánlivé výhody mohou být – jak bylo řečeno – převáženy nevýhodnými podmínkami apod.

Využijte klidně pomoci našeho srovnávače na Jirkovapůjčka.cz, ale před pořízením úvěru pořádně pročítejte smlouvu. Vybírejte vždy půjčky transparentní a od seriózních poskytovatelů.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *