Hypotéky v číslech. Jak se vyvíjí rok 2018?

Hypotéky v číslech. Jak se vyvíjí rok 2018?

Hypotéky je možné zařadit do skupiny nejpoptávanějších úvěrů. A to hlavně pokud se mluví o jejich využití v souvislosti s bydlením. Jedná se o úvěrový produkt, který spadá do kategorie účelových. Možnosti použití jsou různé. Mezi hlavní rozhodně patří tyto:

  • Nákup domu nebo bytu
  • Rekonstrukce nemovitosti
  • Stavba rodinného domu

Kladem hypoték je také to, že jsou s nimi spojeny také poměrně nízké úrokové sazby. Vše, co s nimi souvisí, však prochází neustálým vývojem, což ovlivňuje řadu. Podívejte se s námi na několik statistických dat, které se vážou k roku 2018.

Jak vysoká je průměrná hypotéka?

Aby bylo možné současná čísla s něčím porovnat, je vhodné se podívat i do minulosti. Nejlépe do roku 2016, kdy byla průměrná hodnota hypotéky pod 2 miliony korun českých. Většinou se pohybovala na hranici 1 900 000 Kč. Následující rok, tedy rok 2017 byl spojený s další nárůstem, kdy se už průměrná výše přehoupla přes 2 miliony korun.

A jak je tomu letos, tedy v roce 2018? I tady je zaznamenán celkem znatelný nárůst, jelikož výše průměrné hypotéky se už blíží hodnotě 2 150 000 Kč. Důvody nárůstu jsou jasné. jsou spojeny hlavně s výrazným růstem ceny nemovitostí. Navíc je třeba zohlednit i fakt, že ze zákona hypotéka nemůže pokrývat stoprocentní hodnotu nemovitosti, což značí jenom to, že hodnota pořizovaných nemovitostí je výrazně vyšší.

Jak jsou na tom úrokové sazby?

Na statistické informace spojené s hypotékami je vhodné se podívat také v souvislosti s tím, jak jsou na tom úrokové sazby. Když se podíváme na různé předpovědi odborníků a ekonomů, tak musíme říci, že vesměs upozorňují hlavně na to, že hodnoty porostou. A to se skutečně děje. Pokud se podíváme na začátek roku 2018, tak v lednu byla sazba 2,28 procenta, zatímco v únoru skokově narostla, a to až na 2,36 procenta.

Růst se zastavil až v období dubna, na hranici okolo 2,5 procent. A takto na tom je sazba i v době letošních letních prázdnin. Jako pozitivum musíme říci, že se stále jedná o celkem přijatelnou hodnot. Hlavně v porovnání s jinými účelovými úvěrovými produkty. I když se někomu může zdát daný nárůst zanedbatelný, je třeba úrok přepočítat k celkové hodnotě úvěru. I zde může hrát roli každá desetina. To proto, že celkovou výši navíc přeplacené částky zvýší třeba i o desetitisíce korun českých.

Kolik hypoték bylo poskytnuto?

Podívejme se na rok 2018 i z pohledu toho, kolik hypoték bylo poskytnuto. Pro celkový obrázek je dobré si daný počet přepočítat na jednotlivé měsíce. Když se podíváme na ty, které byly spojeny s největší zájmem, tak se jednalo o měsíc březen a dále měsíc květen. Ty jsou spojeny s více než 9 000 poskytnutých hypotečních úvěrů.

Jsou ale i měsíce, které lze označit za vyloženě slabší. Tady už mluvíme o počtu okolo 7 000 hypoték, což se týká období letních prázdnin. Pokud se podíváme na čísla zbývající, tak zde mluvíme o počtu v rozmezí 7 500 – 7 800 hypoték měsíčně. To je výčet za měsíce:

  • Únor
  • Leden
  • Květen
  • Duben

Jak dlouho lidé splácí?

I tady se můžeme podívat na celkem zajímavá čísla. Každému je stoprocentně jasné, že pokud se mluví o hypotékách, tak logicky v souvislosti s tím, že se jedná o úvěr dlouhodobý. To znamená, že nejde o úvěr poskytovaný na jednotky, ale spíše a desítky let. Pokud se podíváme na tu nejpopulárnější splatnost, tak činí 20 let. Jedná se o dobu, která není zase až tak dlouhá a splátka s ní spojená bývá celkem přijatelná. Pokud jde o druhou nejoblíbenější dobu splatnosti, tak ta je spojena s termínem 15 let. Ten je volen hlavně u těch žadatelů, kteří nehledají až tak dlouhé závazky, a zároveň si berou hypotéku spíše v menší výši.

Kolik činí výše průměrné splátky

Pokud se máme podívat i na výši průměrné splátky, je třeba říci, že její výše je spíše nižší. Může to být dáno jak tím, že hypotékou není financována celá nemovitost, tak to může být dáno také tím, že si lidé splátky rozloží tak, aby lépe vyhovovaly jejich rozpočtu, bez výraznějšího omezování. A to i za cenu, že přeplatí výše. Pokud se podíváme na výši splátek ve spojení s nejoblíbenějšími termíny splatnosti, je možné říci jediné. U delších splatností, tedy u termínů dvacetiletých se průměrná výše splátky pohybuje ve výši 5 000 – 5 500 korun českých. Když jde o splatnost kratší, tedy dobu patnáctiletou, tak se průměrná výše splátky pohybuje v rozmezí 6 500 – 7 000 Kč.

Refinancování hypotéky stále táhne

Na vývoj hypoték v souvislosti s rokem 2018 se musíme podívat i z pohledu těch, které již hypoteční úvěr mají. A chtějí ho refinancovat. Důvody jsou celkem jasné. Je jím možné zvýhodnění. Zájem o refinancování hypotéky je stále poměrně velký. Je to dáno hlavně tím, že mnoha lidem s dřívějšími hypotékami končí fixace, a zároveň se obávají toho, že úrokové sazby dále porostou. Proto není důvod čekat, nebo si stávající stav ještě o několik let prodlužovat.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *