Nejznámější možnosti využití hypotéky

Nejznámější možnosti využití hypotéky

Co je to hypotéka? Pro většinu lidí jeden z nejvýhodnějších úvěrů současné doby. Také jedna z nejznámějších účelových půjček. To, že je však účel přesně daný, nemusí být vždy na škodu. I proto, že možností je více, než si běžný žadatel může představit. Společně se podíváme na nejznámější možnosti využití hypotéky. Ty vám ukážou, že mnohdy ji můžete zvolit i místo klasické spotřebitelské půjčky.

Koupě nemovitosti

Rozhodně jedna z nejznámějších a pochopitelně i nejvyužívanějších možností. Vzhledem k tomu, jak se pohybují ceny nemovitostí, je pro většinu lidí nereálné, aby si na ni sami ušetřili. Hypotéka se tak v podstatě stává ideálním řešením, které v tomto ohledu existuje. Nejenom proto, že dokáže nabídnout skutečně vysoké sumy. Je to i proto, že pořídit lze různé druhy nemovitostí. Může se jednat o:

  • Rodinný dům
  • Byt
  • Rekreační objekt

Stavba domu

Toto je také jedna z nejznámějších možností, jak využít hypotéku. Stavba domu financovaná hypotékou je spojena s tím, že se z tohoto úvěru hradí nejenom pozemek, ale hradí se také veškerý materiál a pochopitelně se z ní hradí také stavební práce. Tedy kompletně vše, co souvisí s danou stavbou rodinného domu, případně i jiné nemovitosti, pokud ji banka schválí.

Rekonstrukce

Jdeme na situaci číslo tři, kterou také můžeme zařadit mezi ty nejznámější. Je jedno, zda máte v plánu rekonstruovat dům, byt, nebo jiný objekt. Pokud na to nemáte peníze, pomoci vám může hypoteční úvěr. Podmínky jsou zde velmi podobné, jako v případě stavby. To znamená, že peníze lze vyčerpat na materiál, stejně jako na práci.

Vypořádání dědictví

Nyní se podíváme na možnosti, jak využít hypotéku, které nejsou zase až tak běžné. Každopádně existují a většina bank tomu nijak nebrání. Mluvíme zde o možnosti, kterou je vypořádání dědictví. Není nic výjimečného, že konkrétní nemovitost zdědí dvě, nebo více osob. Pokud se nedohodnou na prodeji, a někdo si ji chce nechat, musí myslet na takzvané vyplacení ostatních. Peníze na to mu může poskytnout právě hypotéka. Nemovitost danému dědici zůstane, tou bude i ručit, a od banky získá peníze právě na vyplacení ostatních dědiců.

Koupě podílu v družstvu

Nemovitosti nemusí být nutně jenom v osobním vlastnictví. Stále lze najít takzvané družstevní byty. Tento koncept je celkem zajímavý. Funguje tak, že obyvatelé daného bytu jsou členy družstva, kde mají určitý podíl. Platí nájem, ze kterého se byt i postupně splácí. Třeba až do doby, kdy zbývá doplatit pár desítek, nebo stovek tisíc korun. V tu chvíli se byt takzvaně odkoupí a dojde k převodu do osobního vlastnictví.

Ne každý ale má zájem na tom, si byt odkoupit. Kdo v něm bydlí a je členem družstva, ten může tento byt, tedy reálně podíl v družstvu i prodat. Kdo ho chce koupit, může si na to vzít hypotéku. Daný podíl v družstvu se obvykle oceňuje podobně, jako samotná nemovitost, s přihlédnutím k odkupní ceně. Praxe funguje tak, že se hypotékou zafinancuje koupě podílu v družstvu, a následně i odkupní cena. Nemovitost tak skrz dva administrativní kroky přechází do osobního vlastnictví. Stejně jak jsou i situace, kdy se koupí jenom podíl a odkup je realizován až za několik let.

Vypořádání společného jmění manželů

Uzavřít manželství dnes není nic složitého. Stačí splnit několik jednoduchých podmínek a je hotovo. S tímto aktem souvisí i to, že následně se tvoří takzvané společné jmění manželů. Co do něho patří? Je to poměrně jednoduché. Jsou to:

  • Movité věci
  • Nemovité věci
  • Dluhy

Ne každé manželství ale vydrží. Poslední statistiky jsou celkem alarmující. Kromě rozvodu tak musí oba manželé řešit i vzájemné vypořádání. To se týká hlavně domu nebo bytu, který společně koupili. Praxe je zde velmi podobná, jako u vypořádání dědictví. Pokud se nedohodnou jinak, je domluva taková, že jeden si nechá dané bydlení a druhého vyplatí. Zaplatí mu tedy nejčastěji poloviční podíl. A peníze na to může poskytnout právě hypotéka. Jedná se o nejvýhodnější možnost, jak vypořádání společného jmění manželů celkem efektivně a co nejjednodušeji zvládnout.

Zvýhodnění půjček

Velmi poptávaná možnost posledních let. Mnoho lidí má nevýhodnou půjčku a nechce se s ní spokojit. Nejde ale jenom o klasické půjčky. Zvýhodnit je možné také hypotéky. Mluvíme o možnosti, která nese název refinancování hypotéky. V praxi to znamená, že žadatel má někde hypoteční produkt, se kterým není spokojený. A tak se rozhodne k tomu, že ho převede jinam. U jiné banky dojde k tomu, že se sjedná nová hypotéka a ta stávající se doplatí. Důvodem poptávání nové hypotéky je tedy sjednání té stávající. Pokud jde o onu možnost využití té nové, která má lepší úrok i jiné věci, tak ta je využita k tomu, aby s ní byla splacena ta stávající, která je nevýhodnou. Tento krok obvykle zrealizuje samotná banka.

Refundace

Nejde sice o nijak hojně využívanou možnost, ale rozhodně musíme říci, že se nabízí. Jde o možnost využití hypotéky, která je poměrně specifická. Týká se rekonstrukcí, nebo stavby. Kdo někdy něco podobného dělal, ten ví, že dodržet stanovený rozpočet je velmi těžké a ne vždy je to možné. A tak se může stát, že peníze dojdou a ještě není hotovo. V tu chvíli přichází na řadu refundace. Možnost využít hypotéku k proplacení nákladů, které již byly realizovány. V praxi dojde k tomu, že bance doložíte účtenky a ta vám v rámci jejich hodnoty poskytne hypoteční úvěr. Rázem tak získáváte další peníze, díky kterým je možné jak stavbu, tak práce na zvelebení bez problémů dokončit.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *