6 tipů, aby vaše půjčka byla skutečně výhodná

6 tipů, aby vaše půjčka byla skutečně výhodná

Máte v plánu vzít si půjčku? Potom pozor na to, aby byla opravdu výhodná. Na co se při jejím výběru zaměřit a na co si dát pozor? Přinášíme vám 6 tipů, které vám poradí a které vám pomohou s výběrem takového úvěrového produktu, který vám bude skutečně vyhovovat. A to právě po stránce výhodnosti. Jedině tak máte jistotu, že s výběrem své půjčky nešlápnete vedle.

Zaměřte se na úrokovou sazbu

Právě ta je dobrým prvotním ukazatelem toho, jak můžete vyfiltrovat výhodné půjčky od těch nevýhodných. Úroková sazba je uváděna v procentech a platí jedno důležité pravidlo. Čím je nižší, tím je půjčka výhodnější. Pozor však na dvě důležité věci. Nízký úrok univerzálně neznamená výhodnost, jelikož jde pouze o procentuální sazbu toho, kolik si poskytovatel na půjčenou sumu takzvaně „narazí“. Laicky řečeno to znamená, že značí, kolik na vás banka nebo nebankovní společnost vydělá. Dále je třeba myslet i na to, že sazba uvedená například v reklamním letáku nemusí být tak, kterou získáte. Jde o sazby, které získá takzvaný ideální klient. Pokud budete mít horší bonitu než jeho prototyp, úrok může stoupat. Na to je třeba dát si pozor.

Sledujte také RPSN

Druhou věc, kterou je třeba sledovat, je takzvané RPSN. Jde o roční procentuální sazbu nákladů. I tato je uváděna v procentech a i tato by měla být co možná nejnižší. Důležitým faktem je u této sazby nejenom to, že je povinné ji uvádět a tak ji velmi rychle a snadno zjistíte. Důležitým faktem je i to, že v sazbě musí být zahrnuto vše, co cenu půjčky navyšuje. Mohou to být různé poplatky, může to být částka za pojištění, stejně jako je v sazbě zahrnutý také samotný úrok. Proto patří mezi ideální ukazatele výhodnosti jakékoliv půjčky – tedy až na ty s kratší splatností, kde vychází neúměrně vysoká a je lepší použít spíše selský rozum. Typickým příkladem jsou takzvané mikropůjčky, kde RPSN vychází vzhledem k jeho výpočtu opravdu vysoké. Reálně však tisíce procent navíc rozhodně nezaplatíte.

Nastavte si správnou výši splátek

I to, jak bude vysoká vaše splátka výrazně ovlivní samotnou výhodnost půjčky. Je třeba nezapomínat na to, že splátka by měla v první řadě vyhovovat vám, nikoliv úvěrové společnosti, nebo bance. V první řadě je třeba mít jasno o tom, kolik si můžete dovolit splácet, aby to nijak neohrozilo váš rozpočet. Pokud by výše splátky spočítanou sumu přesáhla, je to poměrně velký problém, který vás dostane do finanční tísně. Komplikací však bývá i opačná situace – kdy si nastavíte splátku příliš nízkou. Úvěr budete splácet zbytečně dlouho, což vede k tomu, že půjčku výrazně přeplatíte. To proto, že úrok je počítán ročně z nesplacené sumy, která bude u malých splátek stále celkem vysoká. Navíc myslete na fakt, že půjčka je závazkem, kterého je dobré se co nejdříve zbavit a mít takzvaně čistý štít.

Pozor na doplňkové produkty a služby

Mnoho poskytovatelů půjček může ke svému základnímu produktu nabízet i nějaké další. Jedná se o takzvané doplňkové produkty, které se mají na první pohled tvářit jako něco, co klient potřebuje a bez čeho se neobejde. Realita však bývá taková, že se jedná o doplňkové produkty a služby, které až tak výhodné nejsou a které mohou půjčku zbytečně prodražovat. O jaké se jedná konkrétně? U bank to může být nutnost založit si speciální úvěrový účet, kde se mohou objevit poplatky spojené s jeho vedením. U nebankovních společností je to často zase různorodé pojištění schopnosti splácet, které má klienta ochránit při nenadálých situacích. Faktem však je, že u dlouhodobých půjček jde o peníze, které dáte navíc. A za několik let jde o velkou sumu peněz. Pokud už se rozhodnete některý z doplňkových produktů využít, seznamte se také s jeho podmínkami, aby vám byl opravdu k užitku.

Vezměte si jenom tolik, kolik opravdu potřebujete

Než si požádáte o půjčku, je dobré mít jasno v tom, kolik budete reálně potřebovat. Tedy mít jasno v tom, co si chcete koupit a kolik daná věc stojí. To je důležité proto, abyste věděli, o jakou konkrétní sumu si máte požádat. I když vám budou banky nebo nebankovní společnosti nabízet více, nenechte se k vyšší částce přesvědčit. Sice může být lákavé mít k dispozici větší finanční sumu, ale nezapomínejte na to, že úroky se vypočítávají právě z poskytnuté sumy. Čím více to bude, tím více také přeplatíte. Nehledě na to, že peníze navíc mohou zvýšit také měsíční splátku, pokud budete trvat na určité době splatnosti. I na toto je dobré dát si pozor. Mnoho lidí bohužel podlehne tlaku a nakonec kývnou na nabídku většího finančního obnosu, pro který sice najdou uplatnění, ale přeplatí více, než kdyby trvali na svém.

Prověřte si poskytovatele peněz

Na současném úvěrovém trhu se můžete pohybovat hned ve třech segmentech. Jsou to banky, jsou to nebankovní společnosti a jsou to také půjčky od lidí. Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, je dobré si také důkladně prověřit samotného poskytovatele finančních prostředků. A to primárně z důvodu, aby vás nepřekvapily různé podmínky ve smlouvě, možné sankce, nebo ne úplně standardní přístup. Vhodné je dát především na různé reference, diskuze a hodnocení. Můžete se poptat po známých, ale i hledat na internetu. Jedině poskytovatel, který je dobře hodnocený je tím, který může nabídnout to, co tolik hledáte. Tedy nejvýhodnější půjčku na trhu. Ideální cestou může být využití různých srovnávačů půjček, které nabídnou jak soupis jednotlivých poskytovatelů přehledně na jednom místě, ale často přinášejí právě hodnocení jednotlivých klientů.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *