Rok 2019: Hypoteční trh se propadl o 20 %, jaký je důvod?

Rok 2019: Hypoteční trh se propadl o 20 %, jaký je důvod?

Hypotéka samozřejmě patří mezi velmi významné finanční nástroje, prostřednictvím kterých lze efektivně financovat něco tak drahého, jako je bydlení. Zároveň patří hypotéka mezi ty nejrozumnější úvěrové produkty. V uplynulém roce se však hypoteční trh významně propadl. Co za tím vězí, to prozkoumáme na následujících řádcích.

Přísnější podmínky poskytování hypotečních úvěrů

Za špatné výsledky hypotečního trhu v roce 2019 mohou zejména přísnější podmínky poskytování hypotečních úvěrů, které souvisejí s regulací České národní banky (ČNB). Vliv to mělo na vícero skutečností, a to zejména na:

  • Propad objemu poskytnutých hypoték o 17 %
  • Propad počtu poskytnutých hypoték o více než 22 %

Lidé zkrátka měli s ohledem na přísnější podmínky poskytování úvěrů o hypotéky menší zájem, ale zároveň také v souvislosti s přísnějšími podmínkami na hypotéky dosáhlo méně lidí. Tento trend nastal již v roce 2018, ale vše se promítlo právě převážně do roku 2019. Objemy poskytnutých hypoték se přitom propadly méně než v případě jejich celkového počtu. Propadu objemu zabránilo především to, že na trhu stále rostou ceny nemovitostí, a tak stále roste také průměrná cena hypotéky. Přesto je celkový vývoj hypotečního trhu nejhorším výsledkem za posledních 5 let.

Po dvou letech došlo k poklesu sazeb

V roce 2019 také zpomalilo tempo zvyšování základních úrokových sazeb. Díky tomu mohly banky začít snižovat hypoteční sazby. Během léta roku 2019 došlo dokonce navrácení hodnoty na úroveň, kterou známe z počátku roku 2018 a do konce roku byly sazby schopny ještě nadále klesat.

Ještě v lednu roku 2019 byla úroková sazba na hodnotě okolo 3 %, přičemž na konci roku jsme tady už měli hodnotu 2,34 %. Rostla však průměrná úroková sazba, která je vázaná na objem, přičemž nárůst byl na hodnotu 2,68 %. To je nárůst o 0,13 procentního bodu oproti roku 2018.

Návrat hypotečního trhu na normální hodnoty

Velký zájem o hypotéky byl v roce 2018, před zavedením přísnějších restrikcí ČNB. Bylo to naprosto logické a očekávané. Lidé zkrátka chtěli využít příležitosti, získat hypotéku ještě za příznivějších podmínek. Také proto byl rozjezd hypotečního trhu na počátku roku 2019 pomalejší. Trh se vrátil do obvyklého dřívějšího normálu během léta, přičemž ale časy nejvyšších výnosů z poskytovaných hypotečních úvěrů už pro banky pravděpodobně skončily.

V závěru roku 2019 se také téměř zastavil pokles průměrných úrokových sazeb. Je to zejména z toho důvodu, že banky už nemají mnoho prostoru pro jejich další snižování. Do hypotečních sazeb se také pomalu promítají vyšší ceny zdrojů, což vede ke zdražování hypotečních úvěrů. V průběhu roku 2020 můžeme předpokládat, že z toho důvodu poroste také průměrná úroková sazba u hypoték.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *