Půjčka na bydlení – jaké jsou možnosti?

Půjčka na bydlení – jaké jsou možnosti?

Toužíte zlepšit kvalitu svého bydlení? Pokud máte našetřený dostatečný obnos, tak to není nic komplikovaného. Ne každý se ale může pyšnit tím, že dostatek finančních prostředků má. Potom přichází v úvahu jenom půjčka. Ta, která je určená na bydlení, může mít celou řadu různých podob. O jaké konkrétně se může jednat? Podívejte se společně s námi.

Hypotéka

Jasná a nejvíce oblíbená volba pro toho, kdo chce budování svého nového domova vzít opravdu doslova z gruntu. Výhody hypotéky jsou určitě v tom, že dokáže nabídnout i miliony korun, s celkem výhodnou, tedy nízkou, úrokovou sazbou. Samozřejmostí jsou i opravdu rozsáhlé možnosti využití této půjčky. Sem se řadí:

 • Stavba vlastního domu
 • Koupě domu nebo bytu
 • Rekonstrukce nemovitosti

Drobnou nevýhodou může být to, že u hypotéky se člověk zadluží třeba i na několik desítek let dopředu. Také je třeba při žádosti počítat s tím, že se neobejdete bez ručení vlastním majetkem. Ručit je nutné nemovitostí, a to nejenom tou současnou, ale i nemovitostí, kterou teprve plánujete postavit. Na druhou stranu je u hypotéky kladem to, že zaplacené úroky je možné si takzvaně odečíst z daní. Případný přeplatek u daného úvěru tedy nebude tak markantní, jak se může zdát.

Americký hypotéka

V segmentu, kde je možné získat miliony korun na splnění velkých snů, je třeba ještě zůstat. A to z důvodu, že další zajímavou možností je takzvaná americká hypotéka. Ta se od té klasické liší jednou důležitou věcí. Mluvíme zde o půjčce, která je neúčelová. Je tedy jenom na vás samotných, k čemu peníze využijete. Dá se očekávat, že to budou stejné věci, jako v předchozím případě. Tento typ půjčky však není spojený s nutností dokládat faktury a jiné dokumenty prokazující útratu peněz.

Co je stejné, to je nabídka dostupných částek, možné termíny splatnosti, stejně jako nízké úrokové sazby – i když mohou být o něco vyšší. Stejné jsou také podmínky získání, které jsou spojeny primárně s tím, že je nutné ručit konkrétním nemovitým majetkem. V tomto případě jenom tím existujícím. Nikoliv rodinným domem, který teprve plánujete postavit. A čím je konkrétně možné ručit? Je to třeba:

 • Byt nebo dům
 • Rekreační objekt
 • Komerční objekt

Neúčelová spotřebitelská půjčka

U možnosti financování bydlení pomocí neúčelových půjček ještě zůstaneme. Tentokrát se podíváme na variantu, kterou je neúčelová spotřebitelská půjčka. Ta je na trhu s půjčkami jedním z nejběžnějších produktů, které jsou poskytovány hned v trojici různých segmentů. Těmi jsou:

Je tedy opravdu z čeho vybírat. Pokud máme být konkrétnější i s ohledem na to, kolik lze získat, tak se bavíme o desítkách a stovkách tisících, někde i o milionech. A to na cokoliv. Úrokové sazby jsou sice větší než u hypoték, ale stále se můžeme bavit o hodnotě jednotek procent. S čím bývá tento typ půjček také spojený, to jsou možnosti jednoduššího získání peněz. Hlavně z toho důvodu, že zde není nutné čímkoliv ručit a hlavní slovo zde má výše příjmu. Čím je vyšší, tím více finančních prostředků je možné získat.

Účelová spotřebitelská půjčka

Nábytek

Stejně jako se do dvou kategorií dělí hypotéky, dělí se do nich i spotřebitelské půjčky. Už název této konkrétní jasně ukazuje, v čem je její charakteristika. Jedná se o úvěr, u kterého je žadatel nejenom omezen tím, na co může peníze využít, ale musí následné využití peněz také doložit. A to třeba pomocí faktur a jiných dokumentů.

 • Kladem je určitě to, že když mluvíme o možnostech využití, jsou celkem rozmanité
 • Může jít o stejné možnosti, jako v případě hypotéky, ke kterým se dále přidává také možnost toho, že lze nakoupit veškeré vybavení, od nábytku, po spotřebiče

TIP: Ať už se rozhodnete pro kteroukoli půjčku, nové bydlení se neobejde bez vybavení kvalitním nábytkem.

Kdo by váhal mezi účelovou a neúčelovou půjčkou, tomu je nutné říci, že tato je sice komplikovanější v oblasti dokládání využití, ale na druhou stranu nelze opomenout hlavní plus, kterým je nižší úroková sazba, stejně jako na pozitivum, kterým je vyšší šance na pozitivní schválení dané žádosti. Pokud máte jasno v tom, co chcete do své domácnosti za získané peníze pořídit, může se jevit jako ideální volba. Zvláště v případech, kdy úpravy nevykonáváte svépomocí, ale prostřednictvím firmy nebo živnostníka, od kterého dostanete doklad, kterým využití peněz samozřejmě snadno doložíte.

Mikropůjčka

Je jasné, že vzhledem k charakteristice této půjčky nelze mluvit ani o tom, že byste si za ni nemovitost postavili, ano o tom, že byste si ji zrekonstruovali. Přesto jsou situace, kdy se hodit může. Jejím unikátem je to, že nabídne jednotky, někdy i desítky tisíc. A to celkem rychle, a na kratší dobu. Může být vhodná v situacích, kdy je třeba do domácnosti pořídit jenom jednu věc, kvůli které by bylo zbytečné zadlužovat se na několik měsíců, klasickou spotřebitelskou půjčkou. Mezi možnosti využití tak můžeme zařadit například koupi spotřebičů, koupi jednoduchého nábytku, stejně jako může jít o různé opravy spotřebičů.

Brát si ji je vhodné jenom v situacích, kdy víte, že ji v daném termínu zvládnete bez problémů vrátit. Pokud ne, rozhodně není ideální riskovat problémy. Už jenom proto, že ve své klasické podobě se může jevit značně nevýhodná. Má ale i svou druhou stránku, spojenou s tím, že v této kategorii je dostupná půjčka zdarma. Pro toho, kdo si chce z příští výplaty něco pořídit, ale aktuálně může využít výhodné akce, je tato forma jako stvořená. Jinak ale buďte obezřetní, jelikož v řadě případů nemusí být ideální.

Půjčka na bydlení od státu pro rok 2020

Mnozí možná ještě vzpomínají na takzvané novomanželské půjčky. Možnost, která byla určena hlavně mladým, kteří se chtějí osamostatnit a založit rodinu. Něco podobného stát nabídne i nyní. Už od 15.8. bude možné zažádat si o půjčku ze Státního fondu rozvoje bydlení neboli SFRB. K dispozici bude celkově až 650 000 000 Kč.

S tímto úvěrem jsou spojeny i jasně dané podmínky. Půjčka je určená jenom mladým rodinám, kde je maximální věková hranice 36 let. Pokud nepůjde o manžele, je podmínkou, že do 6 let musí mít společné dítě (nebo ho již měli v době žádosti o půjčku). Jde o úvěr účelový, který bude možné použít na rekonstrukci stávajícího, nebo pořízení nového bydlení. Doba splácení je stanovena na 20 let, přičemž ve výjimečných případech a je možné prodloužení až na 25 let. A výše částek? Bude odpovídat využití:

 • Rekonstrukce – maximálně 300 000 Kč
 • Koupě bydlení – maximálně 1 200 000 Kč
 • Stavba bydlení – maximálně 2 000 000 Kč

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *