Plusy a mínusy nebankovních půjček

Plusy a mínusy nebankovních půjček

Není nutné jít pro půjčku jenom do banky. Jsou i jiné možnosti. A to nebankovní půjčky. Ty se staly zajímavým doplňkem současného úvěrového trhu. Pokud jde o jejich oblíbenost, je celkem velká. A to hlavně pro jejich klady. Nutno však dodat, že mají i zápory. Na obojí se společně podíváme. Začneme však tím, co je na nich pozitivní.

Nabídnou unikátní produkty

Prvním plusem, který mají nebankovní půjčky, je rozhodně to, že umí nabídnout celkem unikátní produkty. Můžeme říci, že to jsou i takové, které v jiných segmentech nenajdete. Tedy že je nenajdete třeba u banky. Když se máme podívat na trojici z nich, tak je jasné, že se rozhodně bude jednat o tyto:

  • Mikropůjčky
  • Půjčky v exekuci
  • Půjčky pro problémové klienty

Jedná se o zajímavé segmenty. První je založený na možnosti získat peníze při neočekávaném výdaji. Druhý může pomoci těm, kteří jsou ve finančních problémech a chtějí je řešit. Třetí potom cílí na takové klienty, kteří nemají úplně ideální minulost.

Vyřízení půjčky lze realizovat i z domova

Ne každá nebankovní společnost je natolik velká, aby mohla mít pobočku ve větších i menších městech. V řadě případů je to doslova zbytečné. A to proto, že vyřízení na pobočce už není u řady nebankovních společností nutné. Jejich plusem je to, že lze využít jednoduchého vyřízení z pohodlí domova. A to na základě různých způsobů. Tím nejjednodušším je situace, kdy je vše skutečně vyřízeno kompletně online. I smlouva je takto podepsána a tak klient jenom čeká na vyplacení.

Jsou ale i další možnosti, kde nebankovní půjčky ukazují, jak se dá vše vyřídit z domova. Pokud je třeba klasický podpis, mohou na místo bydliště poslat svého obchodního zástupce, který s klientem vše vyřídí. Druhou možností je zaslání smlouvy kurýrem, který zajistí předání, ale i následné vyzvednutí a doručení zpět na centrálu.

Jednoduché podmínky získání

Toto je jeden z hlavních kladů, které nebankovní půjčky mají. Co si pod ním představit? Jak to, že samotné schvalování není tak náročné, jako u bankovních půjček. Může stačit menší příjem, stejně jako nemusí vadit ani nějaký ten škraloup z minulosti. Tím se otevírají i možnosti pro celou řadu jiných skupin, které u banky na peníze moc často nedosáhnou. Jedná se o:

  • Studenty
  • Matky na mateřské dovolené
  • Invalidní i starobní důchodce

Vyřízení je rychlé

Většina klientů chce půjčku skutečně velmi rychle. Pokud jste na tom stejně, je třeba říci, že nebankovní segment je tím pravým. I díky relativně benevolentním podmínkám získání je možné získat peníze skutečně celkem rychle. Například u mikropůjček není problémem vyřízení za několik desítek minut. Pokud se podíváme na klasické spotřebitelské půjčky, tak u nich je možné počítat s tím, že vše může být vyřízeno i do druhého dne od podání žádosti.

Tím náš výčet výhod končí. Nyní se zaměříme i na stinnou stránku současných nebankovních půjček. Zde jsou jejich nevýhody.

Úrokové sazby

Jsou samozřejmě výjimky, kdy můžeme objektivně říci, že jsou nebankovní společnosti, které mohou být za určitých podmínek výhodné. Pokud jde o správnou kombinaci a bonitního klienta, mohou se úrokové sazby od těch bankovních lišit jenom lehce. Reálná praxe je ale taková, že nebankovní půjčky jsou méně výhodné. Úrokové sazby totiž mohou být ve výši i několika desítek procent. A to nejenom ročně. Právě u již zmíněných mikropůjček není výjimkou to, že několik desítek procent navíc zaplatíte za měsíční půjčení sumy. Z tisícikoruny tak dáte navíc i několik set korun.

Možné podvody

V nebankovním segmentu není nic neobvyklého, že se mohou objevit různé podvodné praktiky. Tomu se stát snaží zamezit, a to udělováním licencí. Jsou to právě nebankovní půjčky, kde jsou podvody dlouhodobě na denním pořádku. Mohou to být různá negativa plynoucí ze smlouvy, mohou to být i různé pochybné přístupy, stejně jako se může jednat o minimální transparentnost. To vše se následně negativně podepíše na tom, že je možné, že nebankovní půjčka bude zcela jiná, než očekáváte. Na to je dobré dát si pozor.

Jsou ale i závažnější druhy podvodů. Takové, kdy se od klienta vymámí peníze předem, a následně se společnost ani neozve. Stejně tak nemusí být výjimkou ani různé barevné linky. Takové, u kterých dochází k situaci, že se za volání účtují i desítky korun za minutu.

Poplatky

Nejsou ničím výjimečným. Nebankovní půjčky jsou jimi poměrně známé. Účtovány dnes mohou být skutečně různorodé poplatky. Jejich důvodem je především to, že se nezapočítávají do úrokové sazby. Na první pohled se tedy mohou jevit výhodně, ale pokud jde o sazbu RPSN, tak už příliš zajímavá není. Právě naopak. Proto je dobré si na poplatky u nebankovních půjček dát velký pozor. O jaké se může často jednat?

  • Poplatek za vyřízení
  • Poplatek za vedení
  • Poplatek za poskytnutí

Doručení peněz může trvat dlouho

Pokud nejde o hotovostní půjčku s možností vyzvednutí na pobočce, je nutné říci, že je půjčka zasílána na bankovní účet každého žadatele. A to je spojeno s tím, že doručení peněz může trvat i delší dobu. Na vině zde může být konkrétní bankovní konto, ze kterého peníze odcházejí. Klasický bankovní převod by měl být realizován do 24 hodin. Nutno ale říci, že je to jenom v pracovní dny. Pokud je před vámi víkend, a peníze jsou odeslány v pátek během dne, mohou přijít až v pondělí. Když jsou odeslány až pozdě večer, nemusí být nic výjimečného, že jsou doručeny až v úterý. Je to dáno tím, že nebankovní společnost nemůže klientům zřídit účet, na který by peníze ihned odeslala v řádech vteřin.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *