Mladí lidé mají problém získat hypotéku. Stále častěji ručí majetkem rodičů

Mladí lidé mají problém získat hypotéku. Stále častěji ručí majetkem rodičů

Ceny bydlení v Česku jsou vysoké, a tak většina lidí vlastní bydlení potřebuje financovat prostřednictvím hypotéky. Podmínky pro získání hypotéky se však značně zpřísnily, a tak na úvěr dosáhne stále méně žadatelů. Tím spíše to platí pro mladé lidi, kteří ještě nemají dostatečný finanční polštář. Dle statistik asi každý desátý rodič u nás nabízí svým dětem, že bude při koupi nemovitosti ručit svým majetkem. Jaký hlavní důvod za tím stojí především?

Nízké úspory mladým nestačí na vysoké ceny nemovitostí

Jak jsme již uvedli, za vším stojí přísnější podmínky pro poskytování hypoték. Konkrétně je zádrhelem nutnost mít naspořeno 20 % z ceny pořizované nemovitosti. To je pro mladé lidi často neřešitelný problém, a ačkoliv mají dostatečný příjem a nedělalo by jim potíže splácení hypotéky jako takové, tak tuto podmínku nedokáží splnit. A pokud ano, tak to znamená vydat se ze všech svých úspor. Do toho se samozřejmě málokomu chce. A tak se dostáváme do situace, že mladí lidé vyhledávají možnost ručení majetkem rodičů.

Ne každý rodič samozřejmě svému potomkovi ručení za hypotéku nabídne sám o sobě, ale pokud děti tuto prosbu vznesou, často nejsou odmítnuty. Díky tomu pak mohou mladí lidé prokázat svou solventnost s ohledem na stávající podmínky poskytování hypoték. Může to být zastavení pozemku nebo domu či bytu rodičů a zejména menší banky v tomto ohledu pozorují významný rostoucí trend.

Vyvázání zastavené nemovitosti není automatické

Zastavit nemovitost rodičů je jedna věc. Se zástavou je ale potřeba řešit také následné vyvázání nemovitosti. Toto vyvázání však není automatické a je potřeba o něj požádat, přičemž tato žádost je následně podrobena posouzení bankou. Banka vám samozřejmě může, ale také nemusí vyhovět. S vyvázáním nemovitosti může být spojen:

  • Požadavek na splacení jistiny v určité výši
  • Poplatek za vyvázání nemovitosti

U každé banky jsou podmínky nastaveny jinak. Může to být například 10 % splacené jistiny, mohou to být poplatky za vyvázání nemovitosti v řádech tisíců korun. Se vším je potřeba počítat a s podmínkami se ideálně dopředu seznámit ještě před zastavením nemovitosti. Zamezíte tak tomu, že budete zbytečně překvapeni.

Individuální je také doba vyvázání nemovitosti. Může souviset s vývojem cen nemovitostí na trhu nebo dobou splatnosti hypotéky. Po jaké době je možné požádat o vyvázání nemovitosti, lze nicméně spočítat.

Kde rodiče pomáhají nejvíce?

V úvodu jsme zmínili, že pomoc svým dětem nabízí každý desátý rodič. V každém koutu naší republiky je to však samozřejmě trochu jinak. Až ve dvou třetinách případů rodiče podporují mladé muže do 26 let z Prahy, kraje Libereckého a Zlínského. Nejnižší je naopak podpora v Moravskoslezském a Karlovarském kraji, kde hypotéku řeší bez pomoci tři ze čtyř žadatelů.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *