Mladí lační po hypotéce, více než 100 000 Kč má ale našetřeno jen polovina z nich

Mladí lační po hypotéce, více než 100 000 Kč má ale našetřeno jen polovina z nich

Dnešní trh s nemovitostmi je hodně spletitý, i díky posledním zásahům ČNB a prudkému růstu cen i u starší bytové zástavby se stává vlastní bydlení pro některé zájemce spíše nedostupným snem. Jak však ukazují nezávislé průzkumy, naposledy například ten od agentury NMS Market Research na objednávku Hypoteční banky, mladší ročníky zkrátka chtějí bydlet ve svém. Jejich sen ale hatí poměrně nízké úspory, časy takzvaných stoprocentních hypoték jsou už pryč. Co s tím? Změna zákona se už připravuje.

Mírnější podmínky pro hypoteční úvěry pro mladé

Trh s hypotékami by se mohl v brzké době upravovat, cílem jsou vstřícnější parametry pro žadatele do 36 let věku, kteří by tak dosáhli snadněji na vytoužené bydlení. Důvod je zcela zřejmý, většina Čechů mezi 20 a 36 lety chce bydlet ve vlastním a tisíce a na 300 tisíc z nich se chystá o úvěr požádat už v příštím roce. Mladí, kteří chtějí stavět novou nemovitost, jsou v menšině – mnohem více lidí by chtělo koupit městský byt nebo zrekonstruovat nějaký rodinný domek. Nadpoloviční většina dotázaných podle NMS Market Research pak hodlá řešit tuto situaci hypotečním úvěrem, na který ale ve většině případů bohužel nebude snadné dosáhnout.

LTV neboli Loan-to-Value, poměr úvěru a odhadní ceny zastavované nemovitosti, už nebude 100 %, podle nových pravidel ČNB je nutné, aby měl žadatel jistou částku už dopředu naspořenou. Vzhledem k cenám nemovitostí v současnosti může jít i o statisíce korun, zvláště pokud mluvíme o bytech v krajských centrech či dokonce v Praze. Jen polovina lidí mladší 36 let má úspory vyšší než sto tisíc korun a více než 300 tisícovek je schopen dát dohromady pouze každý pátý uchazeč o budoucí hypoteční úvěr. Na hypotéku, která může dosáhnout řádově i hodnoty několika milionů korun, to bohužel vůbec nestačí. Výraznější pomoc mladým nemusí podle současných prognóz odborníků znamenat ani avizovaná úprava, která by zpřístupnila úvěry právě věkové skupině do 36 let.

Čeho by si Češi na vlastním bydlení cenili nejvíce?

Jednou z možností je přidat do zástavy i nemovitost rodičů, kteří pomohou dětem hypotéku získat. Jakmile je část hypotéky splacena, je tento byt či dům z hypotéky následně vyjmut. Jindy zase banka může vyjít vstříc mladým rodičům, kterým dočasně sníží měsíční splátky až o třetinu. Záleží na aktuálních podmínkách trhu.

Mladí Češi chtějí klidnou lokalitu, ze které to nebudou mít daleko do přírody. Stejně tak by rádi dobře vycházeli se sousedy a měli to blízko do práce, kladně se k těmto bodům vyjádřila naprostá většina dotazovaných. Čtyři z deseti pak vyžadují, aby jejich nové bydlení bylo ve velkém městě formátu Prahy nebo Brna, podobný počet pak dbá při koupi nemovitosti i na ekologii.

Zdroj:

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *