Jaké jsou hlavní typy podnikatelských úvěrů?

Jaké jsou hlavní typy podnikatelských úvěrů?

O úvěry žádají nejenom soukromé osoby, ale také podnikatelé. Jak živnostníci neboli osoby samostatně výdělečně činné, tak se jedná také o klasické právnické osoby. Nabídka půjček pro dané žadatele je celkem rozmanitá. Pokud jste v roli byznysmena a hledáte peníze pro svou firmu, zde jsou možnosti, jak může podnikatelský úvěr vypadat.

Klasický neúčelový úvěr

Jedná se o obdobnou půjčku, jakou mohou získat spotřebitelé. Tedy o půjčku, která je v daném segmentu označovaná jako spotřebitelská půjčka. V segmentu byznysu nese obvykle název podnikatelský úvěr. Jde o typ půjčky, který je nejčastěji neúčelový. Je tedy na každém podnikateli, jak s danými penězi naloží. Nutno říci, že pokud je jejich poskytnutí vedeno v účetnictví, je samozřejmě nutné, aby figurovaly v rámci firemních peněz. Tedy alespoň papírově. Podmínky jejich získání jsou podobné, jako o běžných spotřebitelů. Roli hraje:

  • Příjem firmy nebo podnikatele
  • Výdaje firmy nebo podnikatele
  • Celková bonita

Účelový podnikatelský úvěr

Ten vychází z výše uvedeného. Rozdíl je v tom, že takto získané peníze je možné užít jenom k určitému účelu. I zde najdeme podobnost se segmentem spotřebitelských půjček. Podnikatel, který si o peníze žádá, musí nejenom uvést na co je potřebuje, ale toto musí následně také doložit. Příkladem může být třeba nákup firemního auta, nebo nákup vybavení do své kanceláře, nebo do své výroby. Možných využití je však podstatně více.

Leasing

V posledních letech velmi zajímavý typ podnikatelských úvěrů. Pokud jde o klasický finanční leasing, nikoliv ten operativní, tak musíme říci, že v soukromém segmentu téměř není. Je dostupný hlavně podnikatelům. I když je možné s jeho pomocí financovat různé stroje a jiné vybavení, nejvíce je využíván při financování nákupu aut. Jeho lákadlem je jak celkem snadná dostupnost, tak je to také jistota výhod z hlediska daní. Unikátem je to, že po dobu splácení je daná věc stále v rukou leasingové společnosti a majetkem firmy se stane až ve chvíli, kdy je uhrazena poslední splátka. A jaké vozy s ním jdou financovat? Nové i ojeté, stejně jako vozy:

  • Osobní
  • Užitkové
  • Nákladní

Provozní úvěry

Velmi oblíbený typ podnikatelského úvěru. Jeho charakteristikou je především to, že je určený na to, aby bylo možné financovat věci, které souvisí s provozem firmy. Může se jednat o úvěr, za který jsou nakoupeny například zboží na sklad, aby bylo možné z čeho vyrábět. Stejně tak může být provozní úvěr chápán jako něco, za co se pořídí zboží do eshopu, a to může být následně zasláno zákazníkům na dobírku. Jde o oblíbenou formu úvěru hlavně u těch firem, které se začínají rozjíždět a dochází k tomu, že zakázky rostou, ale současný finanční stav nedokáže pokrýt potřeby zákazníků a je třeba si půjčit. Pokud je zisk vyšší, než peníze zaplacené na úrocích, je rozhodně velmi dobrou cestou, jak nebrzdit růst firmy. Mnohdy jsou poskytovány i menším podnikatelům, kterým se objevuje více zakázek, a vzhledem ke svému startu nemají tolik peněz, aby mohli nakoupit věci potřebné na jejich realizaci.

Kontokorentní úvěr

Další z příkladů, které jsou určené nejenom firmám, ale jsou určené také soukromým osobám. Kontokorentní úvěr není nic jiného, než povolení přečerpat bankovní účet do mínusu. V porovnání se soukromými osobami má podnikatelský kontokorent mnohem větší limity, ve statisících, i milionech. Jeho úkol je celkem jasný a lehce souvisí s charakteristikou provozního úvěru. Je primárně používán jako finanční rezerva. Pokud je nutné uspokojit zákazníka, hodí se k tomu, aby se zafinancoval nákup zboží a služeb, i když finance na účtu chybí. Jednoduché je zde samotné splácení, jelikož pokud je kontokorent sjednán na primárním firemním účtu, umořuje se jeho vyčerpaná výše automaticky, pomocí veškerých příchozích plateb, které daná firma má.

Podnikatelské kreditní karty

Jde o podobný typ úvěru, jako je tomu v případě kontokorentu. I zde se jedná o minusové čerpání a i zde mluvíme primárně o možnosti využívat finanční rezervy. Nutno říci, že proti kontokorentu může mít kreditní karta výraznou výhodu. Je to bezúročné období, které může být u některých bank i několik měsíců. Pokud se peníze z karty využijí, uskuteční se zakázka, a zákazník zaplatí dříve, než bezúročné období skončí, jedná se o finanční rezervu, která nestojí vůbec nic. To znamená, že se vlivem úroku podnikateli nesníží marže. Jedno negativum však karty mít mohou, a tím jsou pravidelné měsíční poplatky.

Investiční úvěry

Už jejich název celkem dobře napovídá, jakou mají charakteristiku a k čemu jsou vhodné. Investiční úvěry jsou podnikateli požadovány ve chvíli, kdy chtějí rozšířit své podnikání. Tedy ve chvíli, kdy vidí potenciál růstu, a současný stav jim nedostačuje. Může být použitý v podstatě na cokoliv, co souvisí s investicemi do firmy. Může jít o nákup strojů a dalšího vybavení, může být použitý na koupi nebo i stavbu dalších prostor, stejně jako na nákup nemovitosti. Obvykle jsou investiční úvěry poskytovány ve větších finančních objemech. Tomu odpovídá také delší doba splatnosti, ale i celkem příznivý úrok. Dají se nazvat v podstatě jako hypotéky podnikatelského světa, jelikož jsou jedním z největších úvěrů, který může být podnikateli poskytnut.

Úvěry se zárukou Evropského investičního fondu

Celkem zajímavý a ne tolik známý úvěr jsme si nechali na samotný konec. Jedná se o možnou finanční pomoc, se kterou přichází Evropský investiční fond. Tyto podnikatelské úvěry jsou určené malým a středním podnikům, kteří nemají více zaměstnanců, než 250. Přicházejí s nabídkou získat finanční prostředky určené na rozvoj konkrétní firmy. A to všechno se zárukou EIF – Evropského investičního fondu. Dané úvěry mohou být poptávané klasicky, jako většina výše zmíněných. A to v bankách.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *