Jak zvýhodnit půjčku? Hitem je refinancování a konsolidace

Jak zvýhodnit půjčku? Hitem je refinancování a konsolidace

Výhodná půjčka by měla být jasným cílem každého. Ne vždy ale lidé skutečně mají takový úvěr, který je v současné době nejlepší. Vliv na to má nejenom celková nevýhodnost úvěru v době, kdy si o něho žádali, ale i vývoj ekonomiky a úrokových sazeb. Vlivem toho se aktuálně řada půjček jeví jako celkem nevýhodné.

Dají se zvýhodnit? Určitě ano. Možné jsou dvě cesty, které jsou aktivně nabízeny. První nese název refinancování a druhá má název konsolidace neboli sloučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Kdy kterou zvolit? A co by měly jednotlivé možnosti přinést? Podívejte se s námi.

Jak se refinancování a konsolidace liší?

Mnoho lidí v tomto stále nemá jasno. Podívejme se na základní rozdělení obou možností. Jedině tak budete vědět, jakou cestou je správné se vydat. Pokud jde o refinancování, tak mluvíme o přesunu jedné jediné půjčky k jinému poskytovateli. Cílem je hlavně snížení úroku, ale dojít může i ke změně splátkového kalendáře. Tato možnost se hodí těm lidem, kteří mají jenom jednu půjčku, která je nevýhodná, a právě tu chtějí zvýhodnit.

To konsolidace umí ještě o něco více. Je zaměřena na ty klienty, kteří mají několik nevýhodných půjček, které chtějí zvýhodnit. V praxi to proběhne tak, že jsou veškeré závazky spojeny v jeden jediný, který je následně splácený u jiného poskytovatele. To klientům kromě snížené úrokové sazby může přinést i jiná pozitiva, jako:

  • Snížení administrativní zátěže – hlídání jednotlivých termínů
  • Snížení měsíční splátky
  • Snížení počtu celkových splátek

Jak vybrat správné refinancování?

Pojďme na konkrétní tipy, jelikož jedině tak docílíte toho, že současná půjčka bude skutečně zvýhodněna. Možnost refinancovat dnes nabídnou jak banky, tak i nebankovní společnosti. Je na každém, jakou cestu zvolí. Podobně jako u klasických půjček, i zde platí to, že u nebankovních společností vás čekají jednodušší podmínky převodu, u banky zase nižší úroková sazba. Právě výhodnost by měla být hlavní motivací. Tam, kde je nejnižší úrok a nejnižší RPSN, se na možnost refinancování poptejte.

Roli by mělo hrát i to, jak bude vypadat budoucí splátkový kalendář. Primárně by splátka měla vyhovovat vašemu rozpočtu, bez přílišného omezování. Také je dobré zvolit banku či nebankovní společnost, která za vás vyřídí veškeré administrativní formality. To je plus, které ocení hlavně vytížený člověk.

Jak vybrat správnou konsolidaci?

Primární postup výběru je stejný, jako u refinancování. Vybírat je možné z nabídky bank, stejně jako z nabídky nebankovních společností. Dále nelze opomíjet ani výhodnost související s úrokem, RPSN a také nastaveným splátkovým kalendářem. V něčem se však konsolidace přeci jenom liší. Správné je mít možnost přesunout k jinému poskytovateli všechny úvěry, které máte a které jsou nevýhodné. Jaké by mezi ně měly patřit?

  • Účelové i neúčelové spotřebitelské půjčky
  • Kontokorenty, nebo revolvingové úvěry
  • Dluhy na kreditních kartách

Toto všechno jsou možnosti, které by správný poskytovatel konsolidace měl dokázat spojit a zvýhodnit. Ostatně i proto, že se nejedná o nijak výjimečné úvěrové produkty a jde tak o něco, co je zcela běžné.

Lákadlem mohou být peníze navíc

Jak refinancováním, tak konsolidací, dojde k zániku původního úvěrového produktu a vznikne půjčka nová. V souvislosti s tím mnoho poskytovatelů nabízí klientům možnost získat i peníze navíc. Ti si tak mohou nejenom převést půjčku nebo půjčky, ale mají možnost získat navíc další sumu. Ta bude pochopitelně připočtena k celkovému objemu převáděných financí a bude úročena stejnou sazbou, jako ty převedené. Ten, kdo zvládá platit své závazky a hodili by se mu i nějaké peníze navíc, tak nemusí vytvářet nový úvěrový produkt, ale může takto jednoduše získat požadovanou finanční sumu. Jak bude velká, to záleží na konkrétní bonitě klienta.

Kdy refinancovat nebo konsolidovat?

Mnoho lidí často mluví o refinancování hypotéky, se kterou jsou spjaty jasné termíny. Spojené jsou s takzvanou fixací a obdobím, kdy končí. U běžných půjček, jakéhokoliv výše zmíněného typu, však žádná fixace není. Z toho plyne, že jak refinancování, tak i konsolidaci je možné realizovat kdykoliv. Stačí zjistit, že konkurenční banka nebo společnost nabízí výhodnější sazby, a už je možné sloučení i převedení poptávat. Navíc připomeňme fakt, že obojí není nutné realizovat výhradně jenom jednou. Některé půjčky se splácí i řadu let, během kterých může vývoj na půjčkovém trhu směřovat k dalšímu zvýhodnění. Toho je možné využít a tak lze zvýhodňovat i několikrát. Hlavním vodítkem je zde jedna jediná informace – musí se to vyplatit.

Co je ke zvýhodnění půjček potřeba?

Jsou to dvě důležité věci. První věc se týká veškeré administrativy. Pokud jste si někdy brali půjčku, bylo to spojeno s řadou dokumentů, které jste podepsali a dostali. Ve vlastním zájmu by mělo být tuto dokumentaci uchovávat. To i proto, že ji využijete právě nyní, kdy se rozhodnete konsolidovat nebo refinancovat. Banka nebo nebankovní společnost po vás bude dané dokumenty chtít dodat. Pokud je nemáte, neměl by být problém získat jejich kopie přímo u původního poskytovatele. To může nějaký čas trvat a nemusí to být zadarmo.

Dále je třeba nebýt v prodlení. I když jsou výjimky spojené s možností individuálního posouzení, nedoporučuje se to. Jak proto, že vaše žádost o převedení půjček může být zamítnuta, tak i proto, že může dojít ke zhoršení vaší celkové bonity. Důrazně doporučujeme vyrovnat své závazky, které jsou v prodlení, a teprve poté se vydat na cestu za zvýhodněním. S tím souvisí i fakt, že pokud očekáváte problémy, je dobré neváhat ani jediný den. U nového poskytovatele si už zajistíte nižší splátku a jistotu bezproblémového hrazení závazku.

Komentáře k článku