Hypotéky mírně zlevňují, jaká je další prognóza?

Hypotéky mírně zlevňují, jaká je další prognóza?
  • Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů klesla na 6,19 % p.a.
  • ČNB prozatím neplánuje přistoupit ke snížení úrokových sazeb
  • Od 1. července banky nemusí přihlížet k ukazateli DSTI

Hypoteční úvěr pro většinu lidí představuje jediný způsob, jak mohou dosáhnout na vlastní bydlení. Pandemie koronaviru a válka na Ukrajině přispěla k rychlému růstu inflace a tím pádem i zvyšování úrokových sazeb. Ty však podle Hypoindexu mírně klesají, díky čemuž bychom se mohli v několika následujících měsících přiblížit i k hranici 5 % p.a.

Průměrná úroková sazba činní 6,19 % p.a.

Většina lidí si mohla v minulosti sjednat hypoteční úvěry se sazbami od 2 do 4 %. To je však minulostí a již několik měsíců se drží sazby okolo 7 % p.a. Podle Swiss Life Hypoindexu průměrná úroková sazba pomalu klesá. V srpnu tohoto roku tak činila 6,19 % p.a.

K poklesu přitom dochází již tři měsíce za sebou. Nabídky jednotlivých bank se liší v závislosti na konkrétních parametrech hypotečních úvěrů. Podle průzkumu nejvíce zlevnily zejména hypotéky s tříletou fixací, u nichž sazba činní 6,2 % p.a. Česká národní banka (ČNB) prozatím nepočítá s tím, že by v blízké době přistoupila ke snížení sazeb.

Snížení se dočkáme až koncem roku

Podle odhadů většiny analytiků nelze očekávat, že by rychle došlo k razantnímu snížení sazeb. I přesto však existuje naděje a je možné, že sazby budou i nadále klesat. Rychlejší tempo by mohly nabrat zejména ve druhé polovině letošního roku.

Na jeho konci či začátku nadcházejícího roku by se pak průměrné úrokové sazby mohly přiblížit i k hranici 5 %. Vše však záleží na tom, jak se bude nadále vyvíjet ekonomická situace. Důležité je, aby nedocházelo k dalším výkyvům, díky čemuž si budou moci banky dovolit přistoupit ke snižování úrokových sazeb.

ČNB se snaží udělat hypotéky dostupnější

I když nemá ČNB v plánu snižovat úrokové sazby, rozhodla se alespoň trochu ustoupit a udělat tak hypotéky dostupnější. Od 1. června letošního roku tak povolila bankám, aby nepřihlížely k ukazateli DSTI a přistupovaly k žádostem individuálně. Daný ukazatel ještě předtím stanovoval poměr mezi výší měsíčních splátek závazků a měsíčními příjmy žadatele.

Stanoven byl na 45 % a u osob ve věku do 36 let činil 50 %. Nově tak banky mohou samy rozhodovat o tom, s jakým poměrem si žadatelé mohou sjednat hypoteční úvěr. Předpokládá se ale, že i přesto budou banky při hodnocení žádostí přísné a budou se snažit vyhnout zbytečnému předlužení klientů.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *