Hypotéky jsou přístupnější. Mladí i přesto musí sáhnout hlouběji do kapsy

Hypotéky jsou přístupnější. Mladí i přesto musí sáhnout hlouběji do kapsy
  • Průměrná hypoteční sazba klesla na 6,05 %
  • K poklesu přispěly jak samotné banky, tak zvýhodnění výstavby pasivních staveb
  • ČNB prozatím nepřistoupí ke snížení základních úrokových sazeb

Hypoteční trh se pomalu zotavuje, což se mírně projevilo i na výši průměrné úrokové sazby, která klesla na 6,05 %. K poklesu přitom dochází již pět měsíců v řadě. Velká část odborníků věří, že by se úrokové sazby mohly držet klesajícího trendu i v budoucnu.

Reálný pokles sazeb se lišil v závislosti na parametrech jednotlivých hypotečních úvěrů, přičemž nejmenší pokles zaznamenaly hlavně hypotéky pro mladé do 36 let.

Vývoj hypotečního trhu hraje do karet žadatelům

Hypoteční trh na tom nebyl v posledních měsících zrovna nejlépe. Postupně se na něm podepsala rostoucí inflace, kterou se daří České národní bance pomalu krotit. To ovlivňuje také průměrné úrokové sazby, jež podle statistiky Swiss Life Hypoindex klesly na začátku října na 6,05 procenta. Celkový meziměsíční pokles tedy činil pět bazických bodů.

Úrokové sazby klesají již pátý měsíc v řadě, za čímž stojí hned několik faktorů. Tím prvním je především snaha bank získat na svoji stranu více klientů, což je vede ke snižování nabízených sazeb pod hranici základních úrokových sazeb. V poklesu hraje roli též větší výstavba pasivních domů, k nimž lze sjednat zelené hypotéky s nižšími sazbami.

Ke snížení dochází i u výše měsíčních splátek, díky čemuž je splácení hypotéky pro domácnosti mnohem snesitelnější. Například měsíční splátka hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané do 80 % hodnoty nemovitosti a se splatností 25 let se za posledních pět měsíců snížila o celkem 600 korun.

Úrokové sazby během září klesaly, ale i rostly

K poklesu samozřejmě nedošlo u všech hypotečních produktů, ale pouze u těch s určitými parametry. Největší pokles byl zaznamenán hlavně u hypoték s jednoletou fixací, kde sazby klesly o 14 bazických bodů. Většina bank nabízí průměrnou sazbu 6,43 % u hypoték do 80 % LTV a 6,01 % pro mladé do 36 let s LTV nad 80 %.

Právě hypotéky pro mladé zaznamenaly nejnižší pokles. V této kategorie se však sazby i zvyšovaly, a to u hypoték s fixací od tří do pěti let. Do října tak vzrostla úroková sazba u tříletých hypoték o pět bazických bodů na 6,38 % a u pětiletých hypoték o šest bazických bodů na 6,18 %. Zejména mladé rodiny budou muset při financování nového bydlení sáhnout hluboko do kapsy.

ČNB se prozatím nemá ke snižování základních sazeb

Za nejvyššími úrokovými sazbami v posledních letech stojí nejen zmíněná inflace, ale i Česká národní banka (ČNB). Ta se s rostoucími cenami snaží bojovat právě navyšováním základních úrokových sazeb. K poslednímu zasedání bankovní rady došlo 27. září, kdy se shodla na ponechání základní sazby na úrovni 7 %.

Prozatím nejsou žádné známky toho, že by v blízké době mělo dojít ke snižování základních sazeb. Žádný velký pokles nelze očekávat ani u sazeb nabízených bankami. I když se pravděpodobně během několika měsíců dostaneme blíže k hranici 5 %, nelze očekávat, že bychom se hned vrátili na hodnoty před rokem 2020.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *