Hypotéky budou dostupnější, ČNB zmírní pravidla 

Hypotéky budou dostupnější, ČNB zmírní pravidla 

V posledních dvou letech se staly hypotéky méně dostupnými, a to především kvůli rostoucí inflaci. Tu se Česká národní banka snažila zkrotit pomocí zvyšování úrokových sazeb a také zpřísňováním pravidel pro jejich poskytování. Po několika měsících se však ČNB umoudřila a přistoupila k zmírnění některých podmínek, díky čemuž budou hypotéky od července mnohem dostupnější.

Ukazatel DSTI bude od července zrušen

Snížený zájem o hypoteční úvěry je trnem v oku i České národní bance (ČNB), která se rozhodla trh s hypotékami znovu nakopnout. I když stále nechce přistoupit ke snížení sazeb, dohodla se na úpravě ukazatelů, podle nichž jsou hypoteční úvěry poskytovány.

Konkrétně došlo ke změně u ukazatele DSTI (debt service to income), který udává poměr míry zadlužení vůči čistým příjmům žadatele. Aktuálně je tento ukazatel stanoven na 45 % čistých příjmů, což znamená, že splátky všech úvěrů nesmí přesáhnout 45 % měsíčních čistých příjmů žadatele. O něco mírnější je ukazatel u žadatelů do věku 36 let, pro něž je jeho výše stanovena na 50 %.

Rada ČNB se však dohodla na tom, že od 1. července 2023 nebudou muset banky brát na tento ukazatel ohled. Guvernér ČNB změnu okomentoval tím, že při vysokých úrokových sazbách není ukazatel DSTI zapotřebí. Nově tak bude pouze na uvážení bank, zda žadatelům hypoteční úvěr poskytnou. Šanci na sjednání mají tedy i klienti s vyšší mírou zadlužení.

Ostatní ukazatelé se prozatím nemění

Ke změně došlo prozatím pouze u ukazatele DSTI. Ostatní ukazatele LTV a DTI zůstávají neměnné. První ukazatel LTV (loan to value) udává poměr výše úvěru k ceně pořizované nemovitosti. Klienti si aktuálně mohou sjednat úvěr, s nímž pokryjí 80 % ceny nemovitosti.

Sami si tak musí našetřit 20 % z pořizovací ceny. O trochu lépe jsou na tom opět klienti do věku 36 let, pro něž je ukazatel LTV stanoven na 90 %. Banky mají však možnost udělit až 5% výjimku, přičemž musí být velmi obezřetné a poskytovat úvěr pouze vysoce bonitním klientům.

Druhým ukazatelem je DTI (debt to income), jež udává poměr míry zadlužení klienta vůči jeho ročnímu příjmu. Ten je stanoven na 8,5násobek ročního příjmu žadatele – pro žadatele do 36 let je limit stanoven na 9,5násobek ročního příjmu.

Postupně klesají také úrokové sazby

I když Česká národní banka nepřistoupila ke snížení úrokových sazeb, které teď činní 7 % u 2T reposazby, 8 % u lombardní sazby a 6 % u diskontní sazby, blízká se u hypotečních úvěrů na lepší časy. U většiny poskytovatelů je totiž možné smlouvat, díky čemuž je lze úrokové sazby stáhnout i pod 6 %.

Průměrná úroková sazba přitom podle Hypoindexu činila v květnu 6,30 %. Pokud navíc nebude na trhu docházet k dalším výkyvům, můžeme se dočkat ještě nižších sazeb, přičemž ke snížení by mohla přistoupit i ČNB.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *