Exekuce na účet – jak probíhá a jaká jsou vaše práva?

Exekuce na účet – jak probíhá a jaká jsou vaše práva?

Dostat se do křížku s exekutorem není nikdy nic příjemného. Znamená to v podstatě jediné – vyvrcholení celé situace, která byla spojena s tím, že jste neplatili své dluhy. Vše dospělo do bodu, kdy si daný exekutor peníze strhne v podstatě sám. A to různými cestami, kam patří:

Právě poslední možnost je jednou z nejčastějších. Co když se týká právě vás? Podívejte se s námi na to, jak vše probíhá, stejně jako na to, zda máte nějaká práva, a jaká konkrétně to mohou být.

Většinou znenadání

Charakteristikou exekuce na účet je to, že přijde doslova z nenadání. Tedy abychom byli konkrétní, je celkem jasné, že když neplatíte své dluhy, je možné něco takového očekávat. Jednoho dne tak může dojít k tomu, že kartu použijete u bankomatu, u terminálu v obchodě, nebo se rozhodnete převést finanční prostředky, ale nic se nestane. Nic nepůjde. A to znamená, že exekuce na účet již nastala.

Obvykle se to dozvíte v bance, když se půjdete zeptat na to, proč váš účet nefunguje tak, jak by fungovat měl. Pracovník na přepážce vám sdělí, že probíhá exekuce a že je zablokovaný. Na vyžádání je možné získat i konkrétní kontakt na daného exekutora, což se pochopitelně hodí hlavně z důvodu, kdys s ním chcete jednat o možnostech.

Lze se o exekuci na účet dozvědět dříve?

Obvykle ne. To proto, že exekutor koná v takovém sledu, že nejprve zablokuje vaše bankovní konto a teprve poté vám zašle dopis. Je to celkem pochopitelný jev a stav, jelikož tím zabrání tomu, abyste ze svého účtu před započetím exekuce své finanční prostředky vybrali.

Na druhou stranu tu možnosti, jak se o exekuci na účet dozvědět dříve, přece jenom jsou. Pokud víte, že dlužíte a nesplácíte, je vhodné sledovat registr exekucí, a to ve spojení s vaším jménem. Jakmile se zde objeví konkrétní záznam, dá se očekávat, že velmi brzy dojde k zablokování účtu. Dále je vhodné sledovat i své konto. Některé banky, jako je například Fio, strhávají poplatky za to, že se úřední orgán zeptá na váš zůstatek. Takže stržení poplatku dá banka nepřímo najevo, že se o váš účet někdo zajímal. Sice to mohl být třeba jenom finanční úřad, ale vyšší pravděpodobnost je spojena s tím, že se jednalo o exekutora. To si můžete i ověřit tak, že si od banky vyžádáte informace o tom, kdo to byl.

Lze z účtu získat nějaké peníze?

Pojďme se podívat i na vaše práva. Ta souvisí s tím, zda je možné ze zablokovaného účtu vůbec získat nějaké finanční prostředky. A jaká je odpověď? Ta je pozitivní. Skutečně to možné je. Nikoliv ale klasickou cestou, která by byla spojena s tím, že si vezmete kartu a vyrazíte k bankomatu. Ten vám hotovost odmítne vydat. Jedinou možností je návštěva pobočky, kde sdělíte svou aktuální situaci a požádáte o výběr.

Exekuční kalkulačka napoví o výši srážek

Pokud máte zájem zjistit, jaká bude exekuce na plat v roce 2024, jak velká částka vám zůstane a kolik naopak odvedete exekutorovi, resp. věřitelům, nabízí se v tom případě využití velmi jednoduché internetové kalkulačky. Do ní uvedete jen základní údaje, čistou měsíční mzdu, počet vyživovaných osob a zda máte či nemáte před sebou i tzv. přednostní pohledávku. Za pár vteřin můžete vědět mnohem víc.

Ten není automatický, jelikož se nejprve musí ověřit a musí ho schválit odpovědný pracovník. Vše se může protáhnout i na několik desítek minut. To mějte na paměti. Také je třeba mít na paměti, že není na vás, kolik si vyberete. Není to ani na bance. Vše upravují zákony, které říkají, že maximální vyplacenou sumou je dvojnásobek životního minima. A to vyplacená jednorázově. V případě, že na účtu tolik peněz nemáte, bude vám vyplacena suma odpovídající vašemu zůstatku.

Co se děje s penězi na účtu?

Již víte, co se stalo, máte vybraný dvojnásobek životního minima, a čekáte na to, co se bude dít. Nyní vše záleží hlavně na rychlosti exekutora. Peníze na účtu si totiž takzvaně stáhne k sobě, a použije je k uspokojení věřitelů. Daný postup je založený na tom, že si požádá banku o to, aby mu finanční prostředky poslala na účet.

Roli zde hraje výše vašeho zůstatku. Pokud je větší, než výše dlužné částky, vezme si samozřejmě jenom to, co má. Zbývající peníze vám po uvolnění konta zůstanou na vašem účtu. Když však výše dlužné částky přesahuje zůstatek na účtu, stáhne si z něho veškeré peníze. A jelikož nedojde k uhrazení dluhu, dá se očekávat, že exekuce bude pokračovat i jinou formou.

Jak dlouho exekuce na účet trvá?

I toto je celkem individuální. V ideálním případě, kdy máte na účtu dostatek hotovosti, počítejte s tím, že daná exekuce bude trvat několik týdnů. Je to dáno tím, že veškeré kroky musí být spojeny s administrativou a různými oficiálními postupy. Na druhou stranu když budete s exekutorem komunikovat, lehce na něj tlačit, může vše urychlit. Dobrou vyjednávací pozici vám dává situace, kdy máte na účtu více peněz, než je výše dluhu. Částku si tedy strhne v celé výši a následně účet uvolní.

Když však na kontě dostatek peněz není, může exekuce na účet trvat i mnohem déle. Není nic výjimečného, že zde mluvíme třeba o měsících, ale i letech. Exekutor nechává účet zablokovaný, a to hlavně s nadějí, že na něho v budoucnu mohou přijít nějaké peníze, na které dosáhne. K odblokování dojde až ve chvíli, kdy bude dluh definitivně uhrazený.

Nejenom jeden účet

Dobré je připomenout, že když máte více bankovních účtů, mohou být zablokovány všechny. Není to nic neobvyklého. V souvislosti s tím se objevuje i otázka, jak je to s možností výběru dvojnásobku životního minima. Ta se nevztahuje na každý konkrétní účet zvlášť, ale vždy jenom ke konkrétní osobě. To znamená, že výběr bude moci být realizován pouze z jednoho konta. U ostatních bude zamítnutý. Toto je důvod, proč si peníze nelze vybrat klasicky z bankomatu, a je nutné projít individuálním ověřením.

O autorovi

Počet komentářů: 5

  1. Článek je to docela přehledně napsaný, ale má nedostatky. Především chybí rada, kde získat finanční prostředky po zablokování účtu, neboť zákon umožňuje výplatu dvojnásobku životního minima, ale JEN JEDNOU. Tedy dlužím 300.000,- Kč, na účet mi chodí výplata 20.000,- Kč a jiné příjmy nemám. Z toho vyplývá, že 15 měsíců se nedostanu k žádným finančním prostředkům. Ptám se tedy:”Z čeho mám být živ”.

  2. Bohuze clanek se nezminuje, zda ma banka pravo posoudit opravnenost pozadavku exekutora. Napriklad kdyz je ucet pouzivan pouze k disponovani s neexekuovatlenymi prostredky. Dle meho by mela banka, jako spravce ciziho majetku mit pravo opravnenost takoveho kroku posoudit a exekutora o protipravnosti blokace neexekuovatelnych prostredku informovat. Jinak se rovnez muze dobustit trestneho cinu tykajiciho se zpravy ciziho majetku.

  3. Jak je to se zrušením účtu na kterém je exekuce..? Mohu tento účet zrušit jako vlastník účtu.. ?

  4. Nezlobte se na mne, ale exekuce na účet, je svinstvo. Díky pár tisíc, přestanete splácet všehny jiné závazky a přijdou další exekuce. Tento stát je svině, pokud dovolí odstřihnout lidí od všech peněz a nechají je utopit ve sračkách… Asi i proto máme nejdražší exekutory v Evropě. Prej právní stát, jen samej zloděj. Přitom by stačilo si strhnout adekvátní částku splátky a účet nechat přístupný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *