Exekuce na plat, jaká jsou pravidla a kolik vám zůstane?

Exekuce na plat, jaká jsou pravidla a kolik vám zůstane?

Nepříjemná záležitost, kterou by měl každý raději co nejdříve za sebou. I tak by se jistě dala charakterizovat exekuce vztahující se k platu dlužníka. Parametry se navíc poměrně často mění, naposledy došlo k úpravě na začátku června letošního roku. Nezabavitelné minimum se zase zvýšilo už v lednu, zákonodárci se snaží tímto motivovat všechny dlužníky, aby vydělávali více a nebáli se přijmout lépe placené zaměstnání jen proto, že po zaplacení pohledávek jim zbude každý měsíc jen opravdu malá částka.

Vždy se počítá z celkového čistého příjmu

Hrubý příjem je zdaněn, podléhá sociálním a zdravotním odvodům. Teprve poté je možné odečíst takzvanou nezabavitelnou částku, která zaměstnanci zůstane a nebude v žádném případě součástí exekuce. Záleží také na tom, jestli jde o mladého single žijícího člověka nebo o rodiče dvou dětí, žijící s partnerem ve společné domácnosti. Nezabavitelná suma se úměrně navyšuje, pokud s dlužníkem žijí nezaopatřené děti nebo manželka (a to i tehdy, pokud sama pracuje). Co všechno se tedy změnilo? A jaké věci zůstávají při starém?

 • Nezabavitelné minimum na 1 dlužníka je rovno částce 6 429 korun (pokud žije sám).
 • Nezabavitelné minimum na každou další vyživovanou osobu činí 1 607 korun.
 • Maximální nezabavitelná částka se od června zvýšila o 9 643 Kč na celkem 19 286 Kč.
 • Stát vyzval soudy k přezkoumání 133 tisíc exekucí, které se rozběhly na základě neplatných rozhodčích doložek. S koncem exekuce ale není důvod k tomu, aby zanikl samotný dluh.
 • Dlužník, jehož čistá mzda nepřesahuje hodnotu 16 tisíc korun měsíčně, se hodnota samotné exekuční srážky nezmění ani po letošní úpravě parametrů.

Přednostní pohledávky, aneb co je nejdůležitější

Dlužník dlouhodobě vůbec neplatí daně, zdravotní pojištění, sociální odvody nebo třeba alimenty na děti. Tyto dluhy jsou na prvním místě, tudíž mají přednost před jakoukoliv další pohledávkou. Platí to i pro náhradu újmy při ublížení na zdraví nebo úmyslných trestných činů. Pohledávka daní, příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče, to vše patří mezi přednostní pohledávky.

Taková pohledávka, která vznikla například nehrazením mobilního paušálu, z nedoplacených záloh za dodávky elektřiny nebo nehrazením krátkodobých úvěrů, patří mezi tzv. nepřednostní a přijde první na řadu jen tehdy, když dlužník nemá nedoplatek na daních, povinných odvodech nebo výživném na děti.

A co když vydělávám méně než nezabavitelné minimum?

Exekuce se provádí z čistého příjmu, tedy buď jednoho platu nebo součtu všech příjmů (víkendové brigády apod.). Pokud však příjmy nedosáhnou spodní hranice nezabavitelné částky, nerozběhne se ani samotné exekuční řízení. Rozlišují se také takzvané postihnutelné a nepostihnutelné příjmy, tedy takové, ze kterých nelze srážky provádět.

 • Důchod, nemocenská, ale například také podpora v nezaměstnanosti, mateřská, příjmy z DPP, ošetřovné. To vše patří mezi postihnutelné příjmy a může se tedy exekuce týkat.
 • Jednorázově vyplácené dávky státní sociální podpory, dávky pomoci v hmotné nouzi, tedy například doplatek na bydlení a příspěvek na mobilitu – to vše jsou nepostihnutelné příjmy.

Jak se provádí konkrétní výpočet exekuce?

Nezabavitelná částka pro rok 2019 činí již zmíněných 6 429 Kč, k tomu se připočte za každou vyživovanou osobu (dítě, manželka apod.) 1607 Kč. Maximum je pak stanoveno na 19 286 Kč. Pokud je zbytek čisté mzdy menší než tato částka, dělí se na tři části. A zde bude záležet, zda jsou na dlužníkovi vymáhány přednostní i nepřednostní pohledávky, popř. jen pohledávky z jedné skupiny.

 • V případě, kdy k přednostní pohledávce není důvod, exekuční srážky jsou rovny jedné třetině částky, zbylé dvě si dlužník může ponechat. Tedy, jinak řečeno, jde o 12 856 korun českých.
 • Pokud však jsou přednostní pohledávky na pořadu dne, dlužníkovi zůstává jedna třetina částky (tedy 6 428 Kč) a zbytek jde na umoření dluhů na zdravotním pojištění či alimentech.
 • Pokud je zbytek čisté mzdy vyšší než hodnota 19 286 Kč, je suma nad tento rámec zabavena exekutorem celá – příslušné třetiny se pak již samozřejmě vypočítávají z jakékoliv částky.

Exekuční kalkulačka napoví o výši srážek

Pokud máte zájem zjistit, jaká bude exekuce na plat v roce 2019, jak velká částka vám zůstane a kolik naopak odvedete exekutorovi, resp. věřitelům, nabízí se v tom případě využití velmi jednoduché internetové kalkulačky. Do ní uvedete jen základní údaje, čistou měsíční mzdu, počet vyživovaných osob a zda máte či nemáte před sebou i tzv. přednostní pohledávku. Za pár vteřin můžete vědět mnohem víc.

Pokud máte zájem zjistit, jaká bude exekuce na plat v roce 2019, jak velká částka vám zůstane a kolik naopak odvedete exekutorovi, resp. věřitelům, nabízí se v tom případě využití velmi jednoduché internetové kalkulačky. Do ní uvedete jen základní údaje, čistou měsíční mzdu, počet vyživovaných osob a zda máte či nemáte před sebou i tzv. přednostní pohledávku. Za pár vteřin můžete vědět mnohem víc…

Stát si klade za cíl, aby dlužníci pracovali a přiznávali všechny příjmy, ovšem jde o běh na dlouhou trať a dost možná s nejistým výsledkem. Exekuce může v každém případě trvat „jen“ týdny, ale i měsíce a roky, podle toho, jak vysoká je konkrétní částka. Končí teprve tehdy, když je vymožená celá suma, tedy dojde k tzv. „zániku exekuce splacením“.

A co exekuce na účet – jaká jsou zde pravidla?

Exekuční řízení může mít několik podob, může se týkat majetku, platu nebo i bankovních účtů, pokud jsou na nich finanční rezervy. O blokaci konta se dozvíte z dopisu adresovaného kanceláří exekutora a samozřejmě nelze počítat s tím, že bude předmětem exekuce jen jediný váš účet – exekutor si ve spolupráci s úřady snadno dohledá, jestli máte konta i v dalších peněžních ústavech. Jde o nepříjemné chvilky, když přijdete k bankomatu a nemůžete si z něj vybrat peníze. Pokud ale máte na účtu dostatek peněz na umoření dluhu, exekutor může jednat i poměrně rychle.

O autorovi

Počet komentářů: 4

 1. Dobry den.Strhli mi z cisteho mzdy 10054 za exekuce 4300 a zbylo no 3154 kc. Je to mozne nebo to nesmi. Delam v pofiderni agenture a nevim co si man o tom myslet. Muzou so to dovolit? Co man delat? Prosim o radu

  1. Dobrý den, z čisté mzdy 10 054 Kč Vám nesmí strhnout více než 1 048 Kč. Určitě kontaktujte zaměstanavatele/exekutora.

 2. Dobrý den,
  prosím měla bych dotaz ohledně došlých exekucí, dosud nemám s exekucemi žádné zkušenosti. Nastoupil k nám zaměstnanec, který má celkem 16 exekucí a z toho je 7 přednostních (výživné, VZP, FU apod). U exekucí jsou tři datumy:

  1/ datum doručení, kdy naši firmě bylo usnesení o exekuci doručeno do datové schránky
  2/ v došlém Usnesení je datum nabytí právní moci
  3/ v Usnesení je den doručení prvnímu plátky srážek ze mzdy
  4/ datum, kdy došlo vyrozumění o nabytí právní moci

  Prosím mohli byste mi poradit, kterým datem se mám řídit pro srážky exekucí, jak je za sebou zařadit a postupně srážet částky ze mzdy?

  Moc děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *