Zonky Rentiér jako investiční služba. Lze opravdu vydělat?

Zonky Rentiér jako investiční služba. Lze opravdu vydělat?

Máte zájem o zhodnocení svých financí? V době, kdy úrokové sazby na spořících účtech jsou naprosto minimální, řada lidí přemýšlí nad tím, jak zhodnotit své peníze lépe, a přitom pokud možno s minimálním rizikem. Možná jste proto i vy narazili na novou službu Zonky Rentiér, která nabízí alternativní cestu, jak vaše peníze zhodnotit. V našem článku se podíváme na to, jak tato služba funguje a zda díky ní můžete skutečně vydělat.

Co to vlastně je Zonky Rentiér?

Společnost Zonky vám přes svou novou službu Zonky Rentiér jednoduše nabízí možnost, že investuje vaše peníze do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů. Tímto způsobem to také běžně dělají banky. Pokud se rozhodnete této služby využít, tak vás rozhodně může zaujmout její jednoduchost. Pokud sami investování příliš nerozumíte, může vás tedy tato nabídka oslovit. Vše, co totiž musíte udělat, je vybrat si pouze svou počáteční investici a vše ostatní za vás už udělá samotná služba.

Zonky rentiér - prostředí investora

Zdroj: Zonky.cz

Vaše investované peníze jsou zjednodušeně řečeno rozděleny do stovek úvěrů, kde vlastně půjčíte tímto způsobem různým lidem peníze na různě dlouhou dobu. Vše se děje na základě chytrého algoritmu, který se snaží najít nejlepší cestu zhodnocení vašich peněz.

Proč uvažovat nad tímto způsobem zhodnocení peněz?

Už v nadpisu tohoto článku uvádíme, že Zonky Rentiér je investiční služba. To samo o sobě samozřejmě znamená, že je to spojeno s určitým rizikem. Je to jednoduše obecný charakter investice, ať již investujete do čehokoliv. Provozovatel služby vám tedy nemůže garantovat zhodnocení vašich financí. Může vám ale nabídnout:

  • Minimalizaci rizika investice
  • Očekávaný dlouhodobý výnos 4,4 %

Právě díky rozložení vaší investice na velké množství menších, se velmi dobře rozloží také samotné riziko investice. Celý algoritmus, který je vyvinut přímo společností Zonky, tak nabízí pro investora, tedy pro vás, velmi bezpečný způsob investice, kde očekávaný inkasovaný výnos je 4,4 %. Nejedná se tedy o garanci, ale o velmi pravděpodobný scénář, kterého lze dosáhnout díky pro investora velmi výhodně nastaveným podmínkám.

Založení Zonky Rentiéra a váš první vklad

Pokud jste se rozhodli, že novou službu vyzkoušíte, musíte se do ní samozřejmě nejprve zapojit. To je spojeno s registrací, kde je potřeba vyplnit své identifikační údaje. K tomu se dokládají dva doklady totožnosti, přičemž vše lze provést jednoduše online. Smlouva se podepisuje prostřednictvím SMS. Abyste se mohli do služby zapojit, musíte zejména splnit podmínky, mezi které patří:

  • Plnoletost
  • Libovolný bankovní účet u tuzemské banky
Zonky rentiér - vklady a výběry

Zdroj: Zonky.cz

Bankovní účet potřebujete k tomu, abyste měli odkud zaslat peníze, které chcete investovat, případně si je vybrat. Na tomto místě se hodí podotknout, že minimální výše vkladu do Zonky Rentiéra je 50 000 Kč. Je tedy potřeba, abyste měli aspoň tuto částku volnou.

Jakmile vložíte první částku, začne pracovat chytrý algoritmus, který buduje naše portfolio. To samozřejmě nějakou dobu trvá, může to být 10 až 60 dní. Vše se odvíjí od toho, kolik peněz jste vložili. Vaše portfolio nakonec čítá nejméně 490 úvěrů, které mají různou míru rizika a zhodnocení. Všechny případné další vklady můžete v budoucnu učinit jednoduše bankovním příkazem, QR kódem nebo převodem z vaší investorské peněženky.

Nezapomeňte, že se službou jsou spojeny poplatky

Společnost Zonky, tedy provozovatel služby, si samozřejmě účtuje za její chod poplatky, což není nic zvláštního. Jaké tedy jsou? Kompletním přehledem poplatků vás provede sazebník investora. Zajímat vás však především budou:

  • Vstupní náklady 1,9 % z výše vkladu
  • Roční náklady na správu portfolia 1,51 %

Pokud to porovnáme s jinými službami tohoto typu na trhu, nejedná se o nějaká výjimečná čísla. Je potřeba si uvědomit, že služba za vás provede veškeré investiční kroky a vy se prakticky nemusíte o nic starat, nemusíte nad ničím přemýšlet a nemusíte tedy o investování vlastně ani nic vědět. Z tohoto pohledu jsou poplatky stanoveny v rozumné výši.

Již výše jsme psali, že s každou investicí je samozřejmě spojeno určité riziko. V tomto případě může míra rizika dosáhnout maximálně 1,41 %. Takto nízké riziko je dáno samozřejmě celým nastavením systému, tedy investicí do mnoha nízkorizikových úvěrů.

A co když se rozhodnete, že již službu nechcete dále využívat? Také v tomto případě se nemusíte obávat poplatku. Službu lze totiž kdykoliv po uplynutí 6 měsíců zrušit a svůj vklad si můžete v plné výši vybrat. Nebude vám za to účtován žádný poplatek.

Přehledný portál Rentiéra naznačí, kolik si vyděláte

Nedílnou součástí této služby je samozřejmě online přístup. Prostřednictvím portálu Zonky Rentiéra máte možnost sledovat velice přehledným způsobem mnohé zajímavé parametry. Je to především:

  • Současná hodnota vaší investice
  • Předpokládaná hodnota investice za 5 let
  • Roční výnos
Zonky rentiér - prostředí investora

Zdroj: Zonky.cz

Ačkoliv jsme se již v článku zmiňovali o tom, že předpokládaný dlouhodobý výnos je 4,4 %, u každého investora tato hodnota bude jiná. Odvíjí se totiž od výše vaší investice i doby zapojení do služby. Výnosy se tak mohou pohybovat i mezi 5 až 6 %, ale to není z dlouhodobého hlediska možné garantovat.

Portál je skutečně velmi přehledný a nabídne také podrobnější statistiky. Můžete si například zobrazit přehled všech vašich investic v jednotlivých půjčkách. Své portfolio tak máte v podstatě jako na dlani. Zajímavostí je, že po exportu do Excelu si můžete zobrazit i informace o konkrétních půjčkách, a to včetně účelu dané půjčky.

Jak si vybrat peníze?

Při výběru peněz ze služby máte dvě možnosti. Jednak je to renta, ale také odprodej portfolia. V případě renty si jednoduše nastavíte, v jaké výši se má investice ve službě držet, přičemž vše nad tuto částku je jednou za měsíc posíláno na váš bankovní účet. Nastavit si také můžete, aby na váš účet chodily všechny příchozí peníze.

Pokud se jedná o odprodej portfolia, tak ten můžete provést poprvé po 6 měsících od prvního vkladu. Své portfolio můžete prodat celé, a to ostatním investorům. Pokud ale chcete službu nadále využívat, tak s ohledem na minimální výši vkladu 50 000 Kč, je potřeba, aby na vašem účtu rentiéra zůstala minimálně tato částka. Potom se tedy jedná o částečný odprodej.

Vyplatí se do služby zapojit?

Pokud jste dočetli až sem, pravděpodobně si kladete nyní otázku, zda se vám skutečně vyplatí se do služby zapojit. Abychom tedy službu celkově zhodnotili, dá se zde spolehnout na přehledné a intuitivní rozhraní investičního portálu, které mohou závidět i mnohé banky. Pokud přesto budete potřebovat s něčím poradit, můžete se obrátit také na zaměstnance Zonky přímo v online chatu.

Služba jako taková nabízí bezpečnou formu investice s nízkou mírou rizika, čímž je zajímavou alternativou především k termínovaným vkladům. Úroveň rizika je zde velmi dobře rozložena díky velkému množství drobných investic, které jsou samy o sobě nízkorizikové. Je to dáno mimo jiné i tím, že Zonky má velmi dobrý systém vymáhání pohledávek od věřitelů, a tedy míra nesplacených úvěrů je nízká.

Se službou jsou pochopitelně spojeny určité poplatky, ale jsou naprosto minimální a je to jen drobná daň za komfort, který vám využití této služby nabídne. Pokud tedy hledáte investiční nástroj se solidním zhodnocením a nízkým rizikem, kde přitom nemusíte sami dělat složitá investiční rozhodnutí, stojí služba Zonky Rentiér rozhodně za zvážení.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *