Zelená karta od 1.7.2020 změnila barvu. Jaké jsou další novinky?

Zelená karta od 1.7.2020 změnila barvu. Jaké jsou další novinky?

Zelenou kartu zná velmi důvěrně každý motorista. Je dokladem o sjednaném povinném ručení, které musíme předkládat na vyžádání při silniční kontrole. Jistota je, že zelená karta je opravdu zelená, tedy až doposud. Od 1. července 2020 je to totiž trochu jinak a není to jediná změna, která v této souvislosti motoristy čeká.

Policie akceptuje tištěné zelené karty

Pojišťovny vždy zasílaly zelenou kartu poštou, kdy jste se při kontrole prokazovali originálem tohoto dokumentu. Tuto situaci změnila nová pravidla vydaná ČKP v souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným v důsledku pandemie koronaviru. Řidiči si mohli nově vydané karty tisknout doma, protože je mohli obdržet od pojišťovny v PDF dokumentu. Důvodem bylo samozřejmě snížení nutnosti osobního kontaktu na pojišťovně nebo na poště při předávání fyzického originálu zelené karty, a tím zbytečného podstupování rizika možného potenciálního přenosu nákazy.

Evropské státy se dohodly. Zelená karta bude nově černobílá

Pojďme ale nyní k tomu, co se dále mění od 1.7. Již léta se volá po úplné digitalizaci prakticky všeho. Někde se to daří více, jinde méně. S ohledem na systém vydávání zelených karet je určitým krokem dopředu v toto směru evropská mezinárodní shoda států, podle které už bude možno vydávat tento dokument v podobě:

  • Bílý papír
  • Černý text

Tedy již nikoliv zelené, ale klasické černobílé provedení. Tato změna tedy platí od zmíněného data 1.7., přičemž je určitým mezistupněm na cestě k digitalizaci, kdy už možná někdy v budoucnu nebudeme muset vozit dokument žádný a dopravní policisté si při kontrole budou moci ověřit povinné ručení v rámci databáze v digitální podobě. Na to si ale ještě nějaký ten pátek zřejmě počkáme.

Na co se řidiči nejčastěji ptají?

Každá změna vyvolá mezi řidiči řadu otázek, na které je dobré znát odpovědi. Proto vám nyní přinášíme seznam nejčastějších otázek, které se se změnami k 1.7. objevují nejčastěji. Všechny si je samozřejmě také zodpovíme:

  • Platí mi stará zelená karta? – Pokud má vaše stávající zelená karta platné datum, tak se pro vás zatím nic nemění. Můžete touto kartou prokázat i nadále platnost svého pojištění při silniční kontrole. Klasické zelené karty na zeleném papíru se přitom budou tisknout ještě až do 30. června 2021, v závislosti na zásobách předtištěných zelených formulářů, které dnes pojišťovny mají. I dnes tedy stále můžete dostat klasickou zelenou kartu a bude platná. Po uvedeném datu už nově schválenou bílou podobu musí vydat každá pojišťovna.
  • Nebude bílá „zelená karta“ problémem při kontrole v zahraničí? – Jedná se o dohodu mezi evropskými státy, a tak policisté i v zahraničí musí respektovat, že od 1.7. se může motorista prokázat nejen zelenou původní variantou, ale také nově schválenou bílou verzí tohoto dokumentu.
  • Jaký má změna barvy dopad na tisk elektronické verze? – Již v úvodu jsme zmínili, že pojišťovny už nějakou dobu mohou zasílat klientům zelenou kartu elektronicky k tisku, a to s ohledem na pandemii koronaviru. Změna barvy ze zelené na černobílou umožňuje vytisknout si doma tento dokument také těm řidičům, kteří nedisponují barevnou tiskárnou.
  • Bude mít „zelená karta“ nový název? – Nabízí se pochopitelně také otázka, zda změna barvy dokumentu bude mít vliv také na jeho pojmenování. Pravděpodobně k této změně do budoucna dojde, ale aktuálně o ní není rozhodnuto, a tak se dokument v souladu se zákonem č. 168/1999 Sb. i nadále jmenuje „zelená karta“.

Není se čeho bát, změna přichází plynule

Ze všeho, co jsme si řekli, je patrné, že změny tady sice jsou, ale nabíhat budou pozvolna. Nějakou dobu se budou v oběhu vyskytovat zelené i černobílé varianty dokumentů a platné budou v obou provedeních.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *