Vybíráme pneumatiky. Jaké parametry je důležité sledovat?

Vybíráme pneumatiky. Jaké parametry je důležité sledovat?

Pneumatiky mají významný vliv na jízdní vlastnosti našeho vozidla. Ovlivňují jeho přilnavost k vozovce a dobré pneumatiky dokáží pomoci posunout hranici, kdy se vůz v krizové situaci stane neovladatelným. Proto je důležité přikládat výběru pneumatik potřebný význam. Pojďme se v tomto článku podívat na to, jaké parametry je vhodné při výběru pneumatik na vaše vozidlo sledovat.

Ujasněte si své potřeby

Cena by při výběru pneumatik neměla hrát hlavní roli, ale samozřejmě je pro většinu lidí důležitá. V konečném důsledku je tak výběr kvalitních pneumatik otázkou vybalancování poměru ceny a výkonu. Je potřeba si jednoduše ujasnit, kolik chcete do pneumatik investovat, což do značné míry souvisí se skutečnostmi jako:

  • Kolik kilometrů ročně najezdíte a kde
  • Jaký je styl vaší jízdy

Zjednodušeně řečeno, pokud toho najezdíte málo, pravděpodobně není potřeba investovat do pneumatik horentní sumy. To samé může platit, pokud jezdíte takzvaně okolo komína. Zamyslete se také nad stylem vaší jízdy. Pokud se rádi svezete svižněji, je vhodné pochopitelně investovat do pneumatik více, než pokud jste spíše klidný řidič.

Při výběru pneumatik je samozřejmě potřeba zvolit takové, které jsou vhodné na vaše vozidlo. To jednoduše poznáte z jejich značení, které je uvedeno na bočnici pneumatiky. Údaje je potřeba porovnat s technickým průkazem vašeho vozidla, kde jsou uvedeny pneumatiky, které můžete na svůj vůz obout.

Rozměry pneumatik

Zdroj: Pneumatiky.cz

Vhodný rozměr pneumatiky

Samozřejmě jedním z nejdůležitějších údajů, které jsou určeny k tomu, abyste vůbec mohli pneumatiku na váš vůz použít, je rozměr pneumatiky. Ten není dán ale pouze jedinou hodnotou, je potřeba sledovat parametry označující:

  • Šířku
  • Boční profil
  • Průměr

Všechny tyto hodnoty porovnejte s vaším technickým průkazem, jak jsme už vedli výše. Značení pneumatiky může začínat třeba 245/40 R18. První údaj je právě šířka, která se udává v milimetrech, druhý údaj, tedy boční profil, značí výšku bočnice pneumatiky a je uveden v procentech celkové šířky pneumatiky. Průměr ráfku potom představuje vnitřní průměr pneumatiky v palcích. V příkladu je to R18, tedy pneumatika je vhodná na ráfek o průměru 18 palců.

Index nosnosti a rychlostní index

Dále jsou u pneumatik uváděny parametry, jako je index nosnosti a rychlosti. Jaké hodnoty musí splňovat pneumatika, kterou obouváte na své vozidlo, to opět najdete v technickém průkazu. Pokud byste koupili pneumatiku s nižší hodnotou některého z těchto indexů, je to jednak nebezpečné a zároveň proti předpisům.

Díky indexu nosnosti poznáte, na jakou zátěž je každá pneumatika dimenzována. Rychlostní index potom udává maximální rychlost, kterou pneumatika konstrukčně zvládne. Tyto hodnoty by samozřejmě neměly být překročeny, jinak hrozí poškození pneumatiky.

Třída přilnavosti na mokru a úspory paliva, hlučnost pneumatiky

Dobrá přilnavost na mokru je důležitá mimo jiné také pro brzdnou dráhu, ale rovněž pro záběr a stabilitu vozidla na mokré vozovce. Třída úspory paliva zase představuje vliv pneumatiky na spotřebu. V obou případech mají třídy rozpětí udávané písmeny A až G. Přičemž A je nejlepší hodnocení, G je hodnocení nejhorší.

Svou roli při výběru pneumatiky může hrát také hlučnost. Ta je definována v rozmezí 66 až 75 dB. Existují tři třídy hlučnosti, mezi kterými je rozdíl po třech decibelech. Pro vás jako řidiče je hlučnost důležitá zejména s ohledem na pronikání do kabiny vozu.

Zajímejte se také o to, kdy byla pneumatika vyrobena

Je dobré se zaměřit také na datum výroby pneumatiky. Ty totiž mohou ležet ve skladech dlouhou dobu, což může mít vliv na jejich vlastnosti, stejně jako způsob skladování, který nemusí být ideální. Datum výroby poznáte podle tzv. DOT kódu.

DOT kód představují 4 číslice. První dvojčíslí značí týden výroby pneumatiky, druhé dvojčíslí potom rok výroby. Podobně jako značení parametrů pneumatik, také DOT kód najdete na bočnici pneumatiky.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *