Vkladomaty – kde je najdete a jak fungují?

Vkladomaty – kde je najdete a jak fungují?

V současnosti jen minimum lidí nosí u sebe větší objem hotovosti, a to nejen z hlediska pohodlí, ale i bezpečnosti. Pokud i přesto musíte přijmout platbu větší částky v hotovosti, budete ji pravděpodobně chtít vložit na svůj bankovní účet. Hledání blízké pobočky však nemusí být tak jednoduché a vklady přes přepážku jsou často zpoplatněny. Právě proto již velká část bank nabízí vlastní vkladomaty, s nimiž peníze na účet vložíte během pár minut.

Pokud chcete rychle a pohodlně vložit peníze na váš bankovní účet, můžete tak učinit pomocí vkladomatu. Pojďte se s námi podívat, jak přesně fungují a kde je u nás v ČR najdete.

Co je to vkladomat?

Pokud potřebujete vložit peníze na svůj bankovní účet, máte pouze dvě možnosti, a to buď dojít přímo na pobočku banky, nebo použít vkladový bankomat neboli vkladomat. Ten se těší velké oblibě zejména v posledních letech, kdy se začaly postupně objevovat na veřejně přístupných místech, a ne pouze na pobočkách bank.

Většina institucí tak investovala nemalé prostředky do obnovy jejich sítě bankomatů. Běžně můžete na vkladomaty narazit v obchodních centrech či jiných rušných místech.

Jejich prostřednictvím lze snadno a rychle uložit peníze na účet, aniž byste museli navštívit pobočku. Peníze tedy můžete vložit na účet, i mimo pracovní hodiny, a to jak během víkendů, tak i svátků. U většiny vkladových bankomatů je možné prostředky vkládat pouze v případě, že jste klientem dané banky.

Omezená je také maximální výše vkladu, a to obvykle na 300 000 až 600 000 Kč. Setkat se můžete i s omezením u minimální výše vkladu, která činní 100 Kč – banky si však mohou stanovit samy jinou výši minimálního vkladu.

V čem se liší od běžného bankomatu?

Všechny vkladomaty jsou vybaveny dvířky pro vkládání hotovosti, ale obvykle jsou využívána stejná dvířka jako pro výběr. Většina bankomatů je v současnosti multifunkční a nabízí jak možnost výběru, tak i vkladu. 

Vkladomaty se tedy od klasických bankomatů nějak zvlášť neliší a zpravidla je poznáte pouze podle nápisu „vkladomat“ či „vklady a výběry“. Pokud nechcete jít na slepo a zdlouhavě hledat vkladomat vaší banky, bude lepší, když si ho nejprve vyhledáte pomocí mapy – tou disponují téměř všechny banky na svém webu.

Jak vkladomat funguje?

Vkladomaty fungují na jednoduchém principu, kdy vám po přihlášení pomocí platební karty nabídnou možnost vkladu. Vklad je přitom možné provést pouze prostřednictvím bankovek, ne mincí – minimální výše vkladu tak činí 100 Kč. Samotné přihlášení funguje stejně jako u jiných bankomatů, kdy buď platební kartu vložíte do určeného slotu, nebo ji pouze přiložíte k čtečce karet.

V současnosti většina společností nabízí jak možnost výběru, tak i vkladu. Po přihlášení si můžete vybrat hned mezi dvěma operacemi. Ve většině případů je dostupný vklad nejen na váš účet, ale i jiný účet, jež je vedený u stejné banky. Vklady na účty jiných bank nabízí pouze Česká spořitelna – jejich provedení je zpoplatněno částkou 125 Kč. Převod peněz je přitom rychlý, a to obvykle v řádu několika minut.

Stejně jako běžné bankomaty jsou i ty vkladové vybaveny bezpečnostními prvky, díky čemuž se nemusíte obávat zneužití vaší platební karty či PIN kódu. I přesto se při přihlašování držte bezpečnostních postupů, kdy byste měli při zadávání PIN kódu skrýt klávesnici nebo nevkládat vyšší částky sami či ve večerních hodinách.

Jak provést vklad pomocí vkladomatu?

Pokud se chystáte provést svůj první vklad pomocí vkladového automatu, nemusíte se ničeho obávat. Použití většiny vkladomatů je totiž jednoduché a můžete počítat i s tím, že vám s hladkým provedením vkladu pomůže i samotný vkladomat. I přesto jsme pro vás vytvořili krátkého průvodce, jak provést váš první vklad.

 • V první řadě budete muset najít místo, kde se vkladomat nachází. Stále totiž nejsou vkladomaty dostupné všude, a proto se nemusí vyplatit jít na jistotu do nejbližšího obchodního centra. Nejlepší je navštívit web vaší banky a dohledat nejbližší bankomat pomocí mapy.
 • Na úplném začátku se budete muset k bankomatu přihlásit, a to prostřednictvím platební karty. Starší bankomaty budou vyžadovat její vložení do slotu. Naopak modernější zařízení jsou vybavené čtečkou karet, k níž stačí kartu pouze přiložit. Následně budete požádání o vložení vašeho PIN kódu.
 • Vyberte úkon, který chcete provést. V tomto případě se bude jednat o „VKLAD V HOTOVOSTI“.
 • Vložte do dvířek vkládanou hotovost – musí se jednat pouze o pravé a nepoškozené bankovky.
 • Počkejte na potvrzení transakce a vytištění potvrzení. Peníze by měly být do pár minut přičtené na vašem účtu.

Vkladomat snadno rozpozná falešné bankovky

Pokud byste se rozhodli vkladomat oklamat například vkladem falešných bankovek či pouze papírků připomínající bankovky, nepodaří se vám to. Vkladomaty jsou vybavené pokročilými technologiemi, které hravě rozpoznají i ty nejlepší padělky a ihned po kontrole vám je vrátí zpět.

To samé platí i o ostatních předmětech, jako jsou papírky, účtenky či jiné doklady. Pozor si dejte i na poškozené a neplatné bankovky, které vám vkladomat opět vrátí zpět. Jestliže takové bankovky máte, můžete si je nechat vyměnit na pobočce České národní banky.

Za poškozenou bankovku je považována bankovka, která je:

 • nečitelná,
 • proděravěná,
 • ohořelá,
 • popsaná či pomalovaná,
 • poškozená biologickým či jiným materiálem,
 • natržená či roztržená bankovka.

Kolik vás bude stát vklad pomocí vkladomatu?

I když si většina bank účtuje poplatky za vklad v hotovosti na pobočce, nečiní tak u svých vkladomatů. Pokud se tedy rozhodnete provést vklad pomocí vkladomatu, obvykle nebudete muset platit žádné poplatky. Ty se vztahují pouze na vklady na cizí účty, které jsou vedeny u jiných bank.

V případě, že se rozhodnete vkládat vyšší částku, než je maximální povolený limit, budete se muset stejně obrátit na pobočku dané banky.

Jaké výhody a nevýhody vkladomat nabízí?

I když se vkladomaty těší velké oblibě, nenesou s sebou pouze výhody, ale i nevýhody. S nimi se vyplatí dopředu počítat, jelikož se tak hravě vyhnete případným problémům či nepříjemnostem. Kromě pohodlí a flexibility vám dokážou vkladomaty nabídnout i možnost vkladu 24 hodin denně, a to i o víkendu.

Některé vkladomaty mohou být však umístěny na pobočkách bank, které jsou během víkendu či svátku uzavřené.

Výhody

 • Dostupnost o víkendu a svátcích,
 • Jednoduchý a rychlý vklad,
 • Vklad bez návštěvy pobočky,
 • Peníze na účtu do pár minut.

Nevýhody

 • Nelze vkládat cizí měny,
 • Často vklad pouze na účty stejné banky,
 • Vkládat lze pouze bankovky,
 • Vklady na cizí účty jsou zpoplatněny,
 • Může dojít k technické chybě.

V případě, že dojde během vkladu k technické chybě, obraťte se hned na banku, a to telefonicky nebo osobně. Setkat se můžete s tím, že nedojde k přičtení prostředků na váš účet, nebo se částka naopak přičte vícekrát.

V obou situacích je třeba informovat o chybě banku, která ji během pár hodin vyřeší. V žádném případě si nově nabyté prostředky navíc neponechávejte, jednalo by se totiž o podvod.

U které banky můžete vkladomat využít?

V současnosti na území České republiky působí 46 bank, z nichž jen 9 nabízí možnost vkladu pomocí vkladomatu. Každá banka tedy nabízí vlastní bankomaty, které se od sebe mohou lišit nejen kvalitou ale také funkcemi. Rozdíly objevíte i mezi výší minimálních a maximálních vkladů. Níže si tedy podrobně rozebereme možnosti vkladu u jednotlivých bank a zaměříme se i na jejich pravidla.

UniCredit Bank

Původem italská banka UniCredit Bank je jednou z největších bank v Evropě. Své působení se rozhodla před pár lety rozšířit i do České republiky, kde se jí podařilo získat přes 450 tisíc klientů. Aby si je udržela, snaží se držet krok i s ostatními bankami, díky čemuž také nabízí možnost vkladu prostřednictvím vkladového automatu.

V současnosti má ve svém vlastnictví 141 vkladomatů, na které narazíte buď v obchodních centrech, nebo přímo u poboček banky. Maximální vklad je omezen podobně jako u jiných bank na 300 000 Kč, přičemž počet bankovek nesmí přesáhnout 200 kusů. Vklad prostřednictvím vkladomatu je zdarma a je možné jej provést i na cizí účet, jež je vedený u UniCredit bank.

Fio banka

Česká banka se může pochlubit více než 1 milionem klientů, kteří mohou kromě bankovních služeb využívat i možnost obchodování na burze. I přesto banka aktuálně disponuje pouze 60 vkladovými bankomaty, jež naleznete ve většině větších měst.

Jejich síť rozšiřuje teprve od roku 2020, takže se dá očekávat, že při velkém zájmu klientů jejich počet postupně poroste. Vklad je možné prostřednictvím vkladomatu provést zdarma, přičemž maximální výše vkladu činní 250 000 Kč.

Air Bank

Air Bank se řadí mezi modernější banky, které se snaží většinu formalit řešit online či bez nutnosti návštěvy jedné z poboček. I možná proto se může pochlubit 861 tisíci klienty a širokou sítí bankomatů, z nichž 370 jsou vkladomaty.

Na rozdíl od jiných bank však nabízí vyšší maximální vklad, který činní 600 000 Kč. Peníze je možné na účet vložit i prostřednictvím České pošty, a to konkrétně pomocí poukázky A.

ČSOB

Jedna z největších bank má na svém kontě již přes 4 miliony klientů, díky čemuž se také neustále snaží rozšiřovat své služby. Po spojení s Poštovní spořitelnou převzala i její klienty, kteří aktuálně mohou vkládat peníze, jak na účty obou institucí. K dispozici je jim přitom 232 vkladomatů po celé ČR. 

Maximální výše vkladu tvoří 300 000 Kč, kdy je možné vložit pouze 200 bankovek.

Moneta

Další česká banka s 1,4 milionu klientů, která se v posledních letech zaměřuje zejména na digitalizaci a modernizaci. Právě proto disponuje jednou z největších sítí vkladomatů, kterých vlastní zhruba 550. Maximální výše vkladu není u Monety stanovena, nebo ji alespoň nezmiňuje na svém webu. 

Omezený je tedy počet bankovek, a to na 350 kusů. Zpracování vkladu je okamžité a zcela zdarma.

Česká spořitelna

Česká spořitelna se řadí mezi jedny z největších bank na našem trhu, přičemž své služby poskytuje více než 4,5 milionu klientů. Ve svém vlastnictví má síť více než 1 700 bankomatů, z nichž část jsou vkladomaty. Jako jediná banka umožňuje vklady i na účty jiných bank, které jsou však zpoplatněné.

Bez poplatků jsou pouze vklady na účty u České spořitelny, přičemž je možné vložit maximálně 60 kusů bankovek v hodnotě 300 000 Kč.

Komerční banka

Komerční banka se řadí mezi tradičnější banky, které věří přes 2,3 milionu klientů. I když si banka potrpí na staré pořádky snaží se investovat i do digitalizace a modernizace. V souvislosti s tím provozuje 521 vkladomatů. I v tomto případě je maximální vklad omezen na 300 000 Kč a 200 kusů bankovek.

Jako jediná banka provozuje také drive-up bankomaty, s jejichž pomocí lze vkládat a vybírat finanční prostředky přímo z pohodlí vašeho automobilu. V současnosti jsou dostupné na čerpacích stanicích Benzina Orlen v Ostravě, Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank po převzetí banky Equa Bank aktuálně disponuje více než 1 milionem klientů, kterým se snaží nabízet nejen běžné, ale i moderní služby. Právě proto provozuje 153 vkladomatů, u nichž je možné vložit až 350 000 Kč a 200 kusů bankovek.

mBank

Moderní banka mBank se řadí mezi instituce, které vsází na digitalizaci a flexibilitu. Jejich 703 tisíc klientů tak může využívat digitální služby, aniž by museli navštívit jednu z poboček. V případě vkladů tedy můžete využít i jejích 36 vkladomatů. Maximální vklad je opět omezen na 350 000 Kč a 150 kusů bankovek. Vklady jsou zdarma, a to při vkládání hotovosti na všechny účty mBank.

Banka Creditas

I když banka disponuje více než 175 tisíci klientů, nemá vlastní síť vkladomatů. Finanční prostředky je tak možné vložit pouze na jedné z 37 poboček, které se nachází zejména ve větších městech. Vklady do 500 000 Kč jsou osvobozeny od poplatků.

Equa bank

Banka v minulosti disponovala vlastními vkladomaty, které však přešly do vlastnictví Raiffeisenbank. Ke spojení obou bank došlo v průběhu roku 2022. Většina účtu je tak převedena k Raiffeisenbank, přičemž ke vkladům je možné využívat opět jejích 153 vkladomatů. Kromě toho se budete muset řídit i jejími pravidly, včetně maximální výše vkladu.

Max Banka

Max Banka aktuálně nedisponuje žádnými vkladomaty a ani klasickými bankomaty. Vklady je tedy možné provádět pouze na pobočce, která sídlí v Praze.

Trinity Bank

Jelikož se Trinity Bank zaměřuje především na movitější klienty, nemá ve své nabídce žádné vkladomaty. Veškeré vklady je nutné provádět přímo na jedné z poboček, které sídlí v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

BankaPočet vkladomatůMaximální výše vkladu (Kč)
UniCredit Bank141300 000
Fio bankaOkolo 60250 000
Air Bank            370500 000
ČSOB232300 000
Moneta550Neomezeno částkou
Česká spořitelna300 000
Komerční banka521300 000
Raiffeisenbank153350 000
mBank36350 000

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *