Česká spořitelna představuje nový systém úročení pro spořicí účty

Česká spořitelna představuje nový systém úročení pro spořicí účty
  • Ke změně podmínek došlo 26. ledna 2024
  • Po splnění předem stanovených podmínek lze dosáhnout až na 5 % p.a.
  • Pro získání maximální úrokové sazby je nutné pravidelně investovat

Česká spořitelna zavedla od 26. ledna nové podmínky pro úročení spořicích účtů, které spojují digitální bankovnictví s investičními produkty. Cílem banky je podpořit finanční zdraví klientů, a to ve spojitosti se snížením základních sazeb Českou národní bankou. Pokud klienti vlastní Plus účet, používají bankovnictví George a pravidelně investují dosáhnou na maximální úrokovou sazbu 5 % p.a.

Výše úrokové sazby se odvíjí od používaných služeb

Česká spořitelna jako ostatní banky na našem trhu reagovala na snížení základních sazeb Českou národní bankou. Nově se výše úrokové sazby odvíjí hned od několika parametrů, které mohou ve většině ovlivnit sami klienti.

Banka ke změně přistoupila také v rámci své dlouhodobé strategie, kdy chce své klienty podpořit po stránce finančního zdraví. Před změnou dosahovali klienti s Plus účtem na úrokovou sazbu 4 % p.a. Konkrétně se skládala ze základní sazby 1,5 % p.a. a bonusové sazby 2,5 % p.a.

Pokud se klienti rozhodli navíc investovat minimálně 300 Kč, mohli dosáhnout na roční úrokovou sazbu 5 %. Od 26. ledna se struktura úrokové sazby mění. Klienti s Plus účtem dosáhnou na sazbu 3 % p.a. – opět se skládá ze základní úrokové sazby 1,5 % p.a. a bonusové úrokové sazby 1,5 % p.a.

Pokud klienti zároveň využívají mobilní aplikace George, mohou dosáhnout až na úrokovou sazbu 4,8 % p.a. Slibovaná roční 5% sazba je dostupná pouze pro klienty, kteří investují do podílových fondů minimálně 300 Kč.

Úrokovou sazbu mohou ovlivnit i další faktory

Úroková sazba nad úroveň 3 % je individuální a nastavuje ji samotná banka. Česká spořitelna silně orientuje svoji politiku na ochranu finančního zdraví svých klientů. V souvislosti s tím se rozhodla upravovat výši úrokové sazby právě podle míry finančního zdraví.

To hodnotí podle široké škály parametrů, včetně velikosti finanční rezervy a úrovně zadlužení daného klienta. Podle samotné banky budou zvýhodňováni především klienti, kteří ukládají většinu svých prostředků na spořící účet. Pokud budou udržovat prostředky primárně na běžném účtu, musí počítat s nižší úrokovou sazbou.

Pásma úročení se liší nejen podle částky, ale i využívaných služeb. Pro klienty, kteří využívají pouze účet Plus platí první pásmo s maximální roční sazbou 5 % do 200 000 Kč, vyšší částky jsou úročeny roční sazbou 0,01 %. Klienti, kteří využívají i aplikaci George, mají k dispozici limit pro první pásmo do 400 000 Kč.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *