Raiffeisenbank aktualizuje ceník. Změny zasáhnou zejména klienty bývalé Equa bank

Raiffeisenbank aktualizuje ceník. Změny zasáhnou zejména klienty bývalé Equa bank
  • Dojde ke sloučení ceníků Raiffeisenbank a Equa bank
  • Ceník bude platný od 1. ledna 2024
  • Banka se chce zaměřit hlavně na digitalizaci

Raiffeisenbank vstoupí do nového roku s revidovaným ceníkem služeb, který reflektuje nedávnou akvizici s Equa bank. Cílem je především sjednocení a zjednodušení bankovních procesů napříč oběma bankami.

Na největší změny by se měli připravit bývalí klienti Equa Bank. Podobně jako většina bank se bude i Raiffeisenbank snažit zaměřit na digitalizaci a motivaci klientů využívat převážně online služby.

Raiffeisenbank směřuje k digitalizaci a online službám

Raiffeisenbank podobně jako většina bank směřuje k trendu digitalizace a upřednostňování online služeb. Pomocí poplatků se tak bude snažit klienty motivovat, aby využívali především mobilní aplikaci či internetové bankovnictví.

První změnou je navýšení poplatku za papírový výpis na 80 Kč měsíčně. Poplatku se lze jednoduše vyhnout přeposíláním výpisu na váš e-mail.

Bývalí klienti Equa bank nebudou mít již samostatný ceník

Po sjednocení Equa bank přešli klienti k Raiffeisenbank téměř beze změny. To se má však od nového roku změnit, jelikož dojde ke sjednocení poplatků obou bank. Bývalí klienti Equa bank se tak musí připravit na podstatné zdražení, které se bude týkat především méně využívaných služeb.

Jednou ze změn je navýšení poplatků u podání elektrického příkazu na pobočce nebo přes Telefonní bankovnictví z 20 Kč na 100 Kč. Zdraží též méně oblíbené expresní platby z 29 Kč na 100 Kč – expresní platba zadaná na pobočce zdraží na 200 Kč. Klienti mohou namísto expresních plateb využít okamžité platby, které jsou zdarma.

Klienti s Mastercard Gold, Visa Gold, Mastercard World Elite FWR nebo kreditní kartou RB Premium budou muset po vyčerpání bezplatných vstupů do salonků v rámci LoungeKey uhradit při vstupu poplatek 32 USD namísto 30 USD. Úprava ceníku má však i své výhody například v podobě zrušení platby za vydání náhradní karty.

Ke změnám dojde i u běžných a spořicích účtů

Klienti Equa bank se musí připravit i na to, že budou nově spadat pod obchodní podmínky Raiffeisenbank. Zároveň dojde i k převedení účtů na nově nabízené portfolio běžných a spořicích účtů – změny si můžete pročíst níže v tabulce. Nově nebudou spořící účty poskytovány s výpovědní lhůtou. Studentské účty budou bez poplatků až do věku 26 let.

Zlepší se také podmínky u dosavadních účtů eKonto Smart a Komplet. Pro bonusové podmínky pro vedení účtu nebude třeba měsíčně odeslat na účet 15 000 Kč a provést tři platby. Podmínkou budou nově pouze tři platby v měsíci. Zároveň zmizí i možnost využívání nadstandardních balíčků.

STARÝ ÚČETNOVÝ ÚČET
eKonto StudentAktivní účet pro studenty
eKonto Student PremiumAktivní účet pro studenty
eKonto VčeličkaAktivní účet pro studenty
Spořicí účet Flexi pro podnikatele s výpovědní lhůtou 14 dníAktivní účet pro studenty
Spořicí účet XLZákladní spořicí účet
Equa spořicí účet pro podnikatele a právnické osoby s výpovědní lhůtouSpořicí účet Plus pro podnikatele
Equa spořicí účet pro podnikatele a právnické osoby bez výpovědní lhůtySpořicí účet Plus pro podnikatele
Spořicí účet MaxZákladní spořicí účet
Samostatné spořicí účty Extra, HitSamostatný spořicí účet Max

Změní se poplatky za zahraniční platební styk a u hypotečních úvěrů

Ke změnám dojde také u zahraničních plateb a hypotečních úvěrů. Zvykat si budou muset především klienti Equa Bank, kteří byli zvyklí na nízké či téměř nulové poplatky. Úprava se bude týkat eurových příchozích plateb mimo EHP, u nichž bude účtován poplatek 1 % z částky, min. 300 Kč a max. 1200 Kč.

U odchozích plateb se poplatek sjednotí na 1 % z částky, min. 300 Kč a max. 1500 Kč. Změněna bude též cena expresní úhrady v rámci EHP na 100 Kč – dříve činila 29 Kč. Zbystřit by měli také zájemci o hypoteční úvěr či klienti, kteří již hypotéku čerpají. V minulosti si banka za rezervaci prostředků v případě nevyčerpání do méně než 50 % účtovala poplatek ve výši 5 % z nevyčerpané částky.

Nově bude stanoven fixní poplatek 29 900 Kč. Pozor si dejte také na změny smlouvy, a to konkrétně převod úvěru na nového dlužníka – v takovém případě nově zaplatíte poplatek 9 900 Kč. Jiné změny ve smlouvě naopak zlevní na 4 900 Kč. Sníží se i poplatek za prodloužení období čerpání na 4 900 Kč + 0,1 % z nevyčerpané částky za každý měsíc prodloužení.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *