Půjčky od lidí a soukromých osob – na co si dát pozor?

Půjčky od lidí a soukromých osob – na co si dát pozor?

Pojem zvaný půjčky od soukromých osob se dnes skloňuje stále častěji. Mnoho lidí je spojuje hlavně se segmentem, kterým jsou P2P půjčky. Nejenom na něj se podíváme. Naším cílem je projít všechny možnosti, které existují a zhodnotit je, zda jsou dobrou, nebo špatnou volbou.

Soukromá inzerce je plná inzerátů na nabídku půjčky

S těmi se můžete na úvěrovém trhu setkat nejčastěji. Určitě jste v poslední době také zaznamenali řadu inzerátů, které na půjčky od soukromých osob jasně lákají. Jsou už několik let aktivně nabízeny, přičemž o jejich férovosti si lze udělat celkem dobrý obrázek hlavně proto, že součástí inzerátu mnohdy není nic jiného, než jenom telefonní číslo. Podle něho velmi těžko zjistíte, kdo peníze půjčuje. Na takové inzeráty můžete narazit:

  • Na veřejných nástěnkách
  • V různých inzertních novinách a časopisech
  • Na online inzercích

Kromě toho, že působí celkem pochybným dojmem, nezapomínejme i na současnou legislativu. Ta dala nebankovním poskytovatelům půjček povinnost splnit řadu podmínek. A tak lze celkem pochybovat, zda lidé, kteří svou nabídku takto prezentují, mají své povinnosti splněny. Stejně tak lze i pochybovat, zda je jejich nabídka skutečně férová a nejde jenom o sběr kontaktů.

Rozlište poskytovatele a zprostředkovatele

I když se nabídka půjčky může na první pohled tvářit, že je od soukromé osoby, realita je zcela jiná. Je třeba rozlišit, zda jste v kontaktu se skutečným poskytovatelem, nebo jenom zprostředkovatelem. Ten tak může slibovat široké možnosti, které zahrnují i půjčky od soukromé osoby. V portfoliu ale má i řadu klasických nebankovních společností. Po celou dobu jednání působí, že vám půjčuje on, ale ve skutečně je na smlouvě uveden někdo zcela jiný. A právě osoba zprostředkovatele dostává provizi. Pokud mu ale nejde jenom o největší odměnu, nemusí to být špatná cesta. Komunikujete s jednou jedinou osobou, která obvykle má přehled a přístup k různým nabídkám. Může to být cesta, jak ušetřit čas s hledáním té nejlepší a nechat tento krok na někom, kdo se vyzná.

I zde ale můžete narazit na problém. Buď ten, který jsme zmínili – zprostředkovateli jde hlavně o provizi, nebo problém s tím, že jste narazili na skutečného podvodníka. Toho poznáte podle žádosti o různé poplatky a platby předem. Jakmile po vás budou požadovány, buďte na pozoru. Není nic neobvyklého, že peníze zaplatíte, půjčku nedostanete ona tolik sympatická a příjemná osoba nadobro zmizí.

P2P půjčky se stávají jasným hitem

Pojďme na třetí příklad, jak mohou vypadat půjčky od soukromých osob. Zde mluvíme o velmi oblíbené možnosti, která se i u nás dostává do popředí. Takzvané P2P efektivně fungují hlavně v zahraničí, zatímco u nás jsou stále na začátku. Zatím to vypadá, že se v budoucnu rozjedou ještě více. Není se čemu divit, jelikož jde o možnost, která je velmi doporučována. Jaké jsou hlavní důvody?

  • Nízká úroková sazba
  • Individuální přístup
  • Zajímavá nabídka částek

V praxi tato možnost funguje celkem jednoduše. Zájemce i půjčku si podá žádost, která se následně objeví jednotlivým investorům. Ti posoudí, zda své peníze poskytnout, nebo nikoliv. A to podle možných ukazatelů, jako je riziko, zhodnocení, nebo i důvod žádosti o půjčku. Když se na danou žádost složí, žadatel dostává půjčku. Jedná a smlouvu podepisuje s jedním jediným subjektem, splácí jednu splátku měsíčně a následné rozdělení investorům probíhá automaticky. Dnes určitě cesta, díky které můžeme získat výhodnou půjčku s úrokem srovnatelným v bankovním sektoru. Aktuálně na našem trhu operuje několik serverů, na kterých lze o takovou půjčku zažádat/investovat.

Na lichváře velký pozor

Zatímco výše zmíněnou možnost jsme doporučili, nyní se dostáváme k té, kterou rozhodně doporučit nelze. Z jakého důvodu? Není vůbec výhodná. Půjčky od lichváře jsou tou nejhorší cestou, jakou je možné vůbec realizovat. To proto, že lichva je spojena velmi vysokými úroky. Není výjimkou, že jsou i stoprocentní. Půjčená částka tak je až několikanásobně vrácena. K tomu přidejme i další tvrdé podmínky v podobě pokut a sankcí, nebo nevybíravé vymáhání peněz. I proto se stát snaží lichvu vymítit, ale určitě se mu to nedaří tak, jak by chtěl.

Problémem lichvářů je dán také tím, na koho cílí. I proto se je nedaří tak dobře vymítit. Bonitní klient k nim málokdy zamíří, jelikož ten si vezme půjčku u banky, nebo nebankovní společnosti. Naopak problémový klient, kterému nikdo nepůjčí, hledá možnosti právě zde. A protože mnozí lichváři jsou celkem ochotní, jasně z toho plyne, že dané případy nemusí končit dobře.

Co takhle vaše rodina?

Jsou to soukromé osoby? Ano, jsou. A mohou vám půjčit peníze? Ano, mohou. Jde o volbu, která může být na hraně. Od rodiny a přátel lze očekávat, že vám budou chtít pomoci a rozhodně vám mohou půjčit zdarma. Nebudou vás prověřovat, nebudou chtít cokoliv dokládat, a když jde o dokumentaci, vystačí si se slovním ujednáním, nebo jenom se směnkou, či podobným potvrzením. Tolik k pozitivům, které tato možnost může přinést.

Tato půjčka má ale i svá rizika, spojená hlavně s osobní rovinou. Půjčili jste si na podnikání a daří se vám? Počítejte se závistí. Máte problémy se splácením? Zaručeně to naruší vaše vzájemné vztahy. Jste v neustálém kontaktu? Potom počítejte s předhazováním toho, jak vám druhá osoba pomohla. Z hlediska osobních vztahů mohou být takové půjčky velmi problémové, o čemž už se řada lidí přesvědčila. Sice jsou výhodné, ale za jakou cenu?

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *