Půjčka se zástavou? Zastavit lze tyto nemovitosti

Půjčka se zástavou? Zastavit lze tyto nemovitosti

Co na trhu s půjčkami zcela jasně dominuje? Jsou to úvěry, které můžeme označit jako spotřebitelské. Jejich hlavní charakteristikou je to, že k jejich vyřízení není nutné nic jiného, než potvrzení o příjmu a prokázání dobré bonity. Omezením je výše částky, kterou lze získat. Kdo chce větší, ten už se musí něčím zaručit. Je to běžné u půjček, jako je:

  • Klasická bankovní hypotéka
  • Americká hypotéka
  • Půjčka se zástavou nemovitosti

Pokud jde právě o danou zástavu, není problém využít v podstatě jakýkoliv nemovitý majetek. Podívejte se společně s námi na to, jaké v tomto směru existují možnosti.

Byt

Začneme naprostou klasikou. Jedná se o byt, který je dnes považován za nemovitost, která je naprosto klasická. Nutno říci, že jím lze ručit hned u dvou typ půjček. U té neúčelové je nutné daný byt nejprve vlastnit a potom s ní při žádosti o půjčku ručit. Nastat ale může i situace číslo dvě, která je založená na tom, že je žádáno o bankovní hypotéku. V takovém případě bude ručeno bytem, který bude právě daným úvěrem financován.

Jelikož existují byty mnoha variant, je třeba říci, že každý může mít jinou cenu, od které se může odvíjet to, kolik peněz je možné v rámci ručení získat. Primárně cenu ovlivňuje:

  • Velikost bytu
  • Technický stav bytu
  • Lokalita bytu

Dům

Na druhém místě máme také jasnou a typickou nemovitost, u které platí to stejné, co v případě bytu. Mluvíme zde o tom, že domem lze ručit v případě neúčelové půjčky, stejně jako je možné s ním ručit také za klasikou hypotéku, kterou byla jeho koupě financována. I zde se hodnota domu jako nemovitosti určuje podle výše zmíněných faktorů. K nim se však přidává také velikost pozemku, který může při ocenění výrazně zvýšit celkovou cenu. Zvlášť, když jde třeba o udržovanou zahradu.

Nepostavený dům

Zní to sice zcela netradičně a unikátní, ale pravdou je to, že ručení nemovitostí lze uplatnit i v tomto případě. V úvahu ale nepřipadají možnosti, kterými jsou neúčelové půjčky. Tato cesta je spojena jenom se situací, kdy je žádána standardní bankovní hypotéka. Ta bude využita právě na dostavbu daného domu.

Jak je tomu v praxi? Banka se velmi často nejprve kryje pozemkem, na kterém má být dům postavený. Dále sjednanou částku uvolňuje postupně. Je tedy ručeno nemovitostí, která postupně roste a tak stoupá i její hodnota. Je proto třeba dalších ocenění, které potvrdí, že uvolněné peníze byly prostavěny, nemovitost má vyšší hodnotu a tak můžou být uvolněny peníze další. To vše až do finálního stavu, kdy je dům postaven a bance se s ním za hypotéku ručí jako celkem. Kdo stavbu financuje hypotékou, čeká ho právě tento postup.

Pozemek

Pro někoho dost možná nic neznamená, ale pokud jde o banku nebo nebankovní společnost, tak i pozemek může být právě tou možností, kterou se dá zcela jednoduše a bez problémů ručit. Jaká je jeho hodnota, to obvykle závisí na tom, jak je pozemek velký a také a tom, kde se nachází. Opomíjet nelze fakt, že jinou cenu může mít i pozemek jednoho typu, v porovnání s druhým. Když se podíváme na několik hlavních variant. Patří sem:

  • Louky nebo lesy
  • Zemědělská půda
  • Stavební parcely

O jaký jde typ pozemku se zjistí hlavně z územního plánu a také z katastru nemovitostí. Jak asi každý dost dobře tuší, tak největší cenu dnes mají pozemky vedené jako stavební parcely. Na dobrých místech mohou mít dokonce i cenu, jako běžný byt. Není tedy důvod, proč by se s nimi nedalo ručit.

Rekreační objekty

I ty jsou nemovitostmi a i ty mohou banky nebo nebankovní společnosti akceptovat, pokud mluvíme o půjčce se zástavou nemovitosti. Aby k tomu však došlo, je třeba, aby šlo o rekreační objekt určité hodnoty. Rozhoduje lokalita, stav, ale i velikost či pozemek. Například zahradní chatky v ceně pár desítek nebo za sto tisíc jsou k tomuto účelu celkem nevhodné. Už proto, že danou výši částky dokáže nabídnout klasické spotřebitelská půjčka zcela bez ručení.

Když se však jedná o zajímavou chatu a chalupu, jejíž hodnota se blíží ceně běžného bytu nebo rodinného domu, nemusí být s budoucí zástavou absolutně žádný problém. Záleží však na typu banky nebo nebankovní společnosti. Přece jenom je nutné říci, že tento typ zástavy není až tak běžný, jako ostatní. Může se tedy stát, že žadatel o půjčku bude odmítnut. To proto, že likvidita takových objektů nemusí být tak dobrá, jako je tomu v případě domů, nebo v případě bytů.

Skladovací a výrobní objekty

Není mnoho soukromých osob, které by něco podobného měly. A pokud ano, tak dané nemovitosti buď prodaly, nebo jsou převedeny pod firmu a aktuálně jsou pronajímány. A tím se pomalu ale jistě dostáváme k samotnému jádru toho, že i skladovací a výrobní objekty mohou být brány jako nemovitosti, se kterými je možné ručit.

Nutno ale dodat, že k tomu obvykle nedochází v souvislosti se soukromými půjčkami, ale hlavně v souvislosti s těmi podnikatelskými. Není totiž nic výjimečného, že i podnikatelé mohou vyhledávat právě půjčky, které jsou ručené nemovitostí. U některých typů úvěrů dokonce nemají ani jinou možnost. A jelikož podnikatelský segment není obvykle spojený s tím, že by firmy vlastnily rodinné domy nebo byty, je možné ručit právě skladovacími a výrobními objekty. Tak jako u řady jiných nemovitostí, i zde rozhoduje o ceně řada věcí. Od velikosti a lokality, až přes celkový technický stav či možnost budoucího využití.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *