Povinná výbava auta pro rok 2022

Povinná výbava auta pro rok 2022

Prakticky neustálá změna, i tak by se dalo charakterizovat 21. století a nedá se očekávat, že započatý trend bude nějak ustupovat. Naopak, stálé úpravy pravidel mohly v minulosti působit zmatky nejen aktivním řidičům, proto je třeba pohlídat si aktuálně platné vyhlášky a nařízení. Zejména se to týká povinné výbavy pro automobil, která může být kontrolována snad při každém zastavení policistou. Preventivně, ale velmi důkladně.

V případě, že něco důležitého chybí, čekají na vás sankce. Dva tisíce korun rozhodně nejsou částkou, se kterou bychom se rádi loučili. Pokutám by bylo rozhodně lepší se vyhnout, takže co musíte mít ve voze vždycky s sebou, bez ohledu na cíl cesty? Potěšující jistě je, že se nutná výbava ztenčuje na skutečné minimum.

Menší balíček aneb tentokrát už bez žárovek

Technologie jdou stále kupředu, a co platilo v minulé generaci, pro tu dnešní už vůbec není aktuální. Týká se to samozřejmě i automobilového průmyslu. Dříve si pojistky nebo žárovky vyměnil i méně zkušený motorista, pro případ potřeby je musel tedy vozit vždy s sebou.

Moderní doba je však o něčem jiném a pro výměnu těchto komponent se zpravidla musíte vypravit až do autorizovaného servisu. Ne snad, že by to řidič sám nezvládl, ale neodborný zásah na vozidle si může stejně vyžádat jistý servisní zásah a je tedy rozhodně lepší předat štafetu profesionálům.

V praxi to sice znamená jisté čekání na opravu, kterou byste si dříve udělali svépomocí a snad také během krátké chvíle, na druhou stranu však nemusíte mít v povinné výbavě náhradní žárovky. Nová povinná výbava tak v praxi vlastně podstatně zeštíhluje, což je dobrá zpráva nejen pro zapomnětlivější řidiče.

Je to také kvůli tomu, že elektronika dnešních aut hravě porazí možnosti devadesátých let nebo ještě dřívějších modelů. Vyhláška tedy potřebovala upravit, aby zbytečně nezatěžovala řidiče zbytečným nákladem navíc a starostmi s dodatečným nákupem výbavy po pořízení nového vozu.

A jak je to vlastně s lékárničkou?

Můžete díky ní zachránit život – spolujezdci, ale také někomu úplně cizímu. Bez lékárničky po boku byste proto neměli usednout za volant, bohužel totiž nikdy nevíte, co přesně se stane na silnici v příštích okamžicích. Je proto ve vašem zájmu, abyste byli připraveni i na opravdu ožehavé situace. Povinná výbava vozidla pro rok 2020 proto na lékárničku rozhodně nezapomíná, i když došlo opět k dílčím úpravám a zjednodušení parametrů.

Autolékarnička

A mimochodem, v případě, že je na lékárničce uvedeno datum expirace, které už proběhlo nebo se výrazně přiblížilo, nic zásadního se neděje. Neplatí totiž už povinnost kupovat novou, což by byla sice poměrně nízká investice (zhruba 100 až 200 Kč), ale rozhodně jde o úpravu vyhlášky, která potěší snad všechny držitele řidičských oprávnění. Jsou však i věci, které musíte mít v lékárničce bezpodmínečně i po roce 2018. Které konkrétně to jsou?

  • Isotermická folie o rozměrech min. 200 x 140 centimetrů.
  • Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m).
  • Obvaz s jedním polštářkem a obvaz se dvěma polštářky (šíře min. 8 cm, v sadě po 3 ks).
  • Rukavice (v chirurgickém obalu), nůžky (min. 14 cm délka) a škrtící obinadlo.

Samozřejmě platí, že pokud nějakou část lékárničky využijete, musíte ji co nejdříve po akci doplnit. Minimálně u obvazů je proto lepší mít zásoby připravené již dopředu. Nemusíte už mít trojcípý šátek, náplast s polštářkem nebo plastovou roušku. Lékárnička nesmí být znečištěná, resp. znehodnocená a jako součást povinné výbavy auta musí být snadno přístupná – samozřejmostí je pak uskladnění mimo dosah přímého slunečního záření, v suchu a čistotě. U motolékárničky stačí jen obvazy s jedním a dvěma polštářky, obinadlo a rukavice, z předepsané výbavy byl rovněž vyškrtnut trojcípý šátek a náplast s polštářkem, nicméně expiraci je nutné si pohlídat). Cyklisté mít lékárničku nemusí, ale bez odrazek, brzd a světel se samozřejmě neobejdou, pro neplnoleté pak platí i povinnost nosit přilbu (a tato se doporučuje také dospělým).

Povinná součást výbavy pro rok 2022

Podle platné vyhlášky je řidič auta registrovaného v ČR povinen mít u sebe nejen autolékárničku, ale i několik dalších poměrně důležitých věcí. Pro případ nehody je to samozřejmě reflexní vesta a výstražný trojúhelník, jímž upozorní ostatní účastníky silničního provozu na vzniklou situaci a přiměje je tím k větší pozornosti.

Nová povinná výbava zahrnuje totéž, co bylo nutností už dříve – tedy například rezervní kolo či příruční zvedák a klíč na matice kol. V případě poničené pneumatiky totiž musíte jednat co nejdříve, i když si situace vyžádá pevné nervy a obvykle i větší fyzickou zdatnost. Pokud však řídíte vůz s tzv. možností nouzového dojetí, uvedené trio už není podmínkou. A v případě, že máte ve výbavě sadu na lepení pneumatik, není nutné mít ve voze nějaké další nářadí (hever, klíč).

Máte ještě v autě starou lékárničku, splňující i předpisy před rokem 2018? Pak se určitě nic neděje a po kontrole obsahu ji můžete nechat tam, kde je. Expirace byla už i dříve standardně čtyřletá a výměna za novou spadá maximálně do kategorie „doporučené“ a nikoliv „povinné ze zákona“.

Co to v praxi znamená? Nemusíte se bát, že by vám něco v povinné výbavě auta kvůli lékárničce scházelo, není nutné cokoliv dokupovat. Naopak, některé dřívější součásti této výbavy se škrtají, takže hrozí nanejvýš, že s sebou budete vozit něco navíc (a možná, že náplast nebo trojcípý šátek stejně někdy využijete).

Ke změnám se přistupuje po celé Evropě

Důvodem k úpravě této stránky legislativy je samozřejmě i to, že většina evropských zemí přistoupila k zeštíhlení povinné výbavy auta, což se týká nejen lékárniček. ČR tak vlastně jen kopíruje aktuální trendy, což je jistě zcela v pořádku. Snad jen škoda, že úprava předpisů proběhla až poté, co se k témuž kroku odhodlala řada západoevropských států.

A co vlastně budete potřebovat, pokud se vydáte do ciziny? Liší se předpisy nějak výrazně, vyžádá si lékárnička nějaké dodatečné doplnění při cestě na dovolenou? Žádný strach, v zásadě zde platí takzvaná vídeňská úmluva, podle níž by měl mít vůz výbavu podle státu, v němž byl dříve registrován.

Slovensko

Například, pokud se vydáte na Slovensko, nemusíte dělat prakticky nic, protože povinná výbava se shoduje s tou naší. Pokud vyjdete ven z vozidla mimo obec, platí povinnost mít na sobě reflexní vestu, pohlídejte si umístění GPS, které by vám nemělo v žádném případě vadit ve výhledu.

Německo

Pokud vyrazíte směr Německo, měli byste mít sněhové řetězy – některé úseky silnic k tomu přímo vybízejí a bude to jistě lepší, než se vracet a jet posléze jinou cestou než původně plánovanou. Řidiče automobilů ale jistě potěší, že nemusí svítit, s výjimkou projíždění tunelů. Motorka nebo moped už ale svítit musí.

Rakousko

Velmi přísné nároky na automobily mají třeba v Rakousku, takže bude lepší zjistit si vše důležité ještě před samotnou cestou. Nicméně platí, že povinná výbava auta se shoduje s tou naší. Pokud jde ale o mlhovky, ty smíte využít jen při horší viditelnosti (déšť, silná mlha, sněžení apod.). Reflexní vestu musíte mít na sobě, kdykoliv půjdete z auta ven mimo obec.

Polsko

Pokud jde o naše sousedy z Polska, ti mají podobné podmínky pro svícení – povinností je rozsvěcet i během dne, nikoliv jen např. v tunelu jako v Německu. Mimochodem, vůz registrovaný v této zemi pak musí mít přibalen na cesty hasicí přístroj. To není žádná novinka nebo anomálie, naopak, čeští hasiči se za podobnou úpravu vyhlášky také přimlouvají.

Pokud vyrážíte na Jadran, můžete rovněž vycházet z českých předpisů, jde-li o povinnou výbavu a třeba v Norsku nemusíte mít ani lékárničku. Ale ruku na srdce, kdo by na ni zapomněl?

Povinná výbava pro rok 2022

Pojďme si nakonec ještě zopakovat, co všechno je na našem území povinné.

  • klíč na matice kol (kromě vozů s možností nouzového dojetí)
  • příruční zvedák (kromě vozů s možností nouzového dojetí)
  • rezervní kolo nebo lepící sada (kromě vozů s možností nouzového dojetí)
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta
  • autolékárnička

Nová povinná výbava, kterou jsme si právě zevrubně popsali, platí nejen pro osobní automobily, ale i pro nákladní vozy. Pravidla se upravovala naposledy k 1. říjnu 2018, a protože povinných prvků je ve výbavě méně, řidičům se jistě uleví. Hrozba pokuty za neúplnost výbavy je tu však pořád, až dva tisíce korun za nedodržení předpisů by nepochybně nikoho nepotěšilo.

TIP: Pokud chcete ušetřit na povinném ručení, je tu kalkulace povinného ručení.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *