Pojištění GAP – co všechno kryje a kdy se ho vyplatí sjednat?

Pojištění GAP – co všechno kryje a kdy se ho vyplatí sjednat?

Koupě zcela nového vozidla je velkým krokem. Většina vozů vás vyjde na statisíce korun, což opravdu není zanedbatelná částka, a to především pro napjatý rodinný rozpočet. Vaše investice tak může kvůli havárii přijít vniveč, přičemž pořízení nového vozu vás přijde na další statisíce. Naštěstí se jde i před tímto rizikem pojistit, a to pomocí pojištění GAP.

Pokud investujete do koupi nového vozu, můžete využít pojištění GAP. Jeho prostřednictvím vám pojišťovna vyplatí plnou kupní cenu vozidla, jestliže dojde k jeho úplnému zničení či odcizení.

Co je pojištění GAP

Automobil není zrovna levná záležitost. Jeho koupě vás obvykle vyjde na statisíce, ale i několik milionů korun. Takový krok každopádně představuje velké riziko. Stačí, že se připletete do havárie nebo vám vůz někdo odcizí a celá vaše investice přijde vniveč. Navíc jen málokomu se podaří sehnat dostatek finančních prostředků pro koupi dalšího automobilu.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Tomu lze poměrně snadno předejít sjednáním pojištění GAP. Zkratka stojí za celým názvem Guaranteed Asset Protection, což lze přeložit jako garantovanou ochranu majetku.

Jejím prostřednictvím vám pojišťovna zajistí, že vám v případě odcizení či úplného zničení vozidla vyplatí jeho kupní cenu. Pokud kupujete automobil z druhé ruky, bude vám vyplacena cena, za kterou jste vůz pořídili.

Výhody a nevýhody pojištění GAP

Podobně jako každý finanční produkt má i pojištění GAP své výhody a nevýhody, s nimiž byste měli před sjednáním počítat.

Výhody pojištění GAP

 • Vyplacení kupní ceny vozidla
 • Úhrada i vysokých částek
 • Výplata v případě odcizení
 • Vhodná i pro vozidla stará 2 roky

Nevýhody pojištění GAP

 • Kryje pouze totální poškození nebo odcizení delší 30 dnů
 • Omezeno stářím vozidla
 • Je poskytováno pouze jako součást havarijního či povinného ručení
 • Platí jen několik let (obvykle 3 roky)

Co vše kryje pojištění GAP

Jak už jsme zmínili, koupě zcela nového automobilu představuje poměrně rizikový krok. Kromě toho, že do jeho koupě musíte investovat nemalé finanční prostředky, je navíc třeba počítat s tím, že hodnota vozidla rychle klesá – nejrychleji klesá během prvních měsíců po koupi.

Pokud byste si tedy vůz pojistili bez GAP, byla by vám v případě škody vyplacena tržní cena vozidla neboli několikanásobně nižší částka, než kterou jste za vůz zaplatili.

To se vám však nemůže stát u pojištění GAP. Jeho velkou výhodou je právě krytí vozidla vzhledem k jeho kupní ceně. V případě škody vám tak pojišťovna vyplatí částku, kterou jste vynaložili na koupi automobilu.

Kryté jsou pouze případy, kde je vůz buď zcela nepojízdný, nebo je odcizen. U krádeže je pojistná událost uznána, až poté, co není vozidlo nalezeno do 30 dnů od nahlášení.

Pojištění GAP je navíc platné jen na omezené období, a to obvykle po dobu tří let – výjimečně 5 let.

Kolik stojí pojištění GAP

Podobně jako u jiného pojištění se cena pojistného odvíjí od celé řady faktorů. Jedním z těch rozhodujících je u pojištění GAP pořizovací cena vozidla. Platí tedy, že čím je pořizovací cena vyšší, tím nákladnější bude i cena pojistného.

Pojištění je zpravidla součástí různých balíčku autopojištění, a to povinného ručení nebo havarijního pojištění, díky čemuž můžete ušetřit i částky v řádu desítek či stovek korun. K tomuto účelu lze využít i případné bonusy, u nichž se výše slevy pohybuje mezi 5 až 65 %.

Kdy se pojištění GAP vyplatí

Pojištění GAP by měl podle odborníků zvážit každý, kdo plánuje koupi nového vozu. Jedině tak se vyhnete ztrátě vysoké investice v řádu několika statisíců korun, pokud dojde k úplnému poškození či odcizení vozidla.

Vhodným řešením je však v i případě, že si koupíte „ojeté“ vozidlo s rokem výroby mladším než dva roky – většina pojišťoven dokáže taková vozidla pojistit.

Téměř samozřejmostí je sjednání pojištění, pokud si vůz pořídíte na úvěr či leasing. V takovém případě se opět vystavujete velkému riziku. Pokud by tedy došlo k poškození automobilu, dostanete se do situace, kdy budete splácet vysoký úvěr, ale zároveň nebudete mít žádný vůz.

Mnohem lepší je tedy využít pojištění, díky čemuž získáte alespoň část ceny úvěru zpět. U leasingů je často pojištění GAP podmínkou.

Příklad:

Pan Novák si koupil zcela nový automobil za 1 000 000 Kč. Pojistil si ho havarijním pojištěním bez spoluúčasti a zároveň si zvolil i připojištění GAP.  Po třech letech je mu vůz odcizen a nelze jej déle než 30 dní dohledat.

V průběhu let tržní cena vozidla klesla na 500 000 Kč. Pojišťovna tak panu Novákovi vyplatí skrze havarijní pojištění částku 500 000 Kč. Jelikož má však i připojištění GAP, bude mu doplacena částka 500 000 Kč. Ve výsledku mu tedy bude i přesto vyplacena kupní cena automobilu.

Jak na sjednání pojištění GAP

Pokud si myslíte, že je pro vás pojištění GAP tou správnou volbou, můžete se pustit do jeho sjednání. Jak již bylo řečeno, je pojištění zpravidla součástí povinného ručení nebo havarijního pojištění. Během výběru tak budete muset věnovat pozornost nejen parametrům pojištění GAP, ale nabídce celého balíčku autopojištění.

Pokud si nejste s výběrem jistí, určitě není od věci využít online kalkulačku, s níž si ušetříte práci i čas. Kompletně online lze sjednat i samotné pojištění, přičemž zpravidla celý proces probíhá takto:

 • Porovnejte dostupné nabídky online a zvolte si tu nejvýhodnější.
 • Vyplňte informace o vaší osobě a parametry vozidla, jež chcete pojistit (u online srovnání údaje vyplníte už v online kalkulačce).
 • Upravte si pojištění sobě na míru a přistupte k jeho sjednání.
 • Předložte potřebné doklady totožnosti a další dokumenty.
 • Podepište online pojistnou smlouvu (obvykle stačí pouze uhradit včas první splátku pojistného).
Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *