Peníze odešlete na telefonní číslo. Které banky službu nabídnou?

Peníze odešlete na telefonní číslo. Které banky službu nabídnou?

Pokud potřebujete někomu poslat peníze, nově to půjde úplně jednoduše. Banky totiž připravují novou službu, která zjednoduší převody peněz. Jediné, co budete muset znát, je telefonní číslo mobilního telefonu příjemce platby.

Nebudete si už tak muset pamatovat číslo účtu, někam si jej zapisovat nebo jej složitě hledat. V našem článku se podíváme na to, jak přesně taková služba funguje, jaké jsou s ní spojeny podmínky či případné limity. Také se dozvíte, které banky plánují tuto službu nabízet.

Co to je za službu a jak funguje?

S touto službou přišla původně Česká bankovní asociace, která na jejím zavedení už spolupracuje s některými komerčními bankami a také s Českou národní bankou. Zájem o tuto službu projevila celá řada tuzemských bank.

Předpokladem každého bankovního příkazu je, že zde existují určité jedinečné identifikátory. Mezi ně patří také číslo účtu a kód banky. V rámci nového systému však bude možno tyto identifikátory nahradit číslem mobilního telefonu. Je potřeba zdůraznit, že se jedná o alternativní možnost, nikoliv o povinnost. Pokud chcete, stále budete moci používat pro určení příjemce platby klasické číslo účtu a kód banky.

Konečná podoba této služby ještě není zcela finální, avšak princip fungování je již znám. Zasílat budete moci touto cestou jak běžné, tak okamžitého platby, přičemž konkrétní nabídka služeb související s tímto novým způsobem posílání peněz bude záležet zejména na konkrétní bance. Centrální banka bude provozovat registr, kde se prověří, jestli má příjemce své mobilní telefonní číslo spárováno se svým bankovním účtem. Teprve poté se provede vlastní platební příkaz. Základním předpokladem tak je:

  • Souhlas s registrací vašeho mobilního čísla
  • Spárování vašeho mobilního čísla s vaším číslem účtu

Je tedy zřejmé, že bude možné tuto službu využít pouze v případě, pokud má příjemce své telefonní číslo spárováno s číslem svého bankovního konta. V opačném případě by taková platba nemohla proběhnout, protože by nebylo zřejmé, kam peníze poslat.

Kde budu moci takovou platbu zadat a jak je to s bezpečností?

Dobrou zprávou je, že pro využívání této nové alternativní cesty jak poslat peníze, nebudete muset instalovat žádnou speciální aplikaci. Jednoduše využijete rozhraní internetového bankovnictví na počítači nebo mobilního bankovnictví ve svém smartphonu. Je to tedy vlastně jen další služba v rámci internet bankingu.

Z toho také vyplývá, že samotné zabezpečení služby je naprosto srovnatelné s klasickým platebním příkazem. Opravdu jde pouze o změnu jedinečného identifikátoru, jak jsme zmínili již výše. Platba navíc proběhne až po ověření přes výše zmiňovaný registr Centrální banky.

Podobné služby fungují už dnes, ale mají omezení a jsou méně pohodlné

Možná někteří víte, že k nové službě posílání peněz na mobilní číslo dnes existují už určité podobné alternativy. Ty nabízejí ale pouze některé banky (například Česká spořitelna a mBank), přičemž mají ale řadu omezení. Mezi typická omezení patří možnost posílat jen menší částky.

Především je zde ale také překážka s ohledem na pohodlí, kdy příjemce musí zadat číslo svého účtu, než dojde k převodu peněz. Celý princip je tak zbytečně komplikovaný. Nový způsob by to měl výrazně zjednodušit a právě jednoduchost by měla být hlavní výsada nové služby. Také byste měli být schopni poslat i větší částky, i když bude záviset zřejmě na konkrétních bankách, zda a jaká nastaví omezení pro maximální částku převodu.

Bude služba zdarma?

Jak jsme již zmínili, zatím nejsou ještě známy konečné parametry služby, protože vše je stále předmětem jednání a ladění systému. Předpokladem však je, že tyto platby na mobilní telefonní číslo budou zdarma, stejně jako v případě běžných platebních příkazů. Lze totiž očekávat, že pokud by za tuto službu banky vybíraly nějaké poplatky, pravděpodobně by byla využívána minimálně. Také dle nedávného průzkumu má o tuto službu zájem:

  • Téměř polovina respondentů
  • Pouze za předpokladu, že bude bezplatná

Je jasné, že se jedná o službu, která je atraktivní hlavně pro mladé. Tito lidé totiž přes mobilní telefon dnes řeší už prakticky vše. Jako největší přínos tak tuto službu označila věková skupina od 18 do 26 let. Už z toho důvodu je to zajímavá služba také pro marketing samotných bank, pro které jsou mladí lidé předpokladem pro rozvoj jejich dalšího byznysu. V neposlední řadě je tato služba také reakcí na určitou konkurenci, zejména v podobě služby Revolut, která platby na mobilní číslo nabízí.

Pro banky může být výhoda této služby ještě jinde, a to s ohledem na to, že má potenciál přeměnit malé hotovostní platby na bezhotovostní. A jelikož je zřejmé, že manipulace s hotovostí banky vyjde vždy dráž, rozhodně je v jejich vlastním zájmu takovou službu nabídnout a přimět lidi ještě více využívat bezhotovostní platební styk.

Které banky budou službu nabízet?

Samozřejmě je zde celá řada bank, které projevily zájem už od začátku a už dnes spolupracují na zavedení a spuštění systému, jak jsme zmínili v úvodu. O tuto novinku už od samotného začátku projevily tedy zájem například následující banky:

  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Komerční banka
  • Air Bank
  • Moneta Money Bank

Kompletní výčet bank, které aktuálně mají zájem o novou službu, údajně zahrnuje sedm bankovních domů. Česká bankovní asociace však nemůže zveřejňovat konkrétní jména, proto výše uvedený výčet dosud známých bank je výsledkem dotazování nezávislých finančních médií.

Také některé konkrétní banky se už přímo vyjádřily k této službě. Například Moneta Money Bank by měla být schopna využít tento systém ihned od začátku jejího spuštění, protože jako první už od dubna tohoto roku má tento nový typ plateb ve svých obchodních podmínkách.

Služba by měla v pilotním provozu odstartovat někde na konci letošního až začátku příštího roku. Dá se očekávat, že v první vlně zájmu bude chtít být rovněž Česká spořitelna, která projevila v minulosti mezi prvními zájem například také o okamžité platby.

Podobně je na tom se zájmem také ČSOB, která uvádí, že v rámci České bankovní asociace dokončuje technické parametry služby. Spuštění pro své klienty očekává někdy v průběhu příštího roku.

Tradičně je u novinek také Air Bank, která rovněž projevila zájem mezi prvními bankami. Nasazení lze očekávat ale i od dalších významnějších bank na našem trhu, které nejsou v uvedeném nekompletním výčtu. Například se může jednat o UniCredit Bank, která potvrdila práci na tomto systému, ale neupřesnila termín.

Kdo bude mezi opozdilci?

Některé banky připouští, že se může zavedení systému zpozdit. Jedná se například o Raiffeisenbank, která jako důvod uvádí jiné priority, a také skutečnost, že aby byl systém skutečně plnohodnotný, je potřeba, aby do něj byly zapojeny v podstatě všechny banky, což pravděpodobně vždy bude až s postupem času. V tomto ohledu mají v Raiffeisenbank určitě pravdu, protože v rámci pilotního projektu a dosavadního zapojení omezeného množství bank, bude situace podobná, jako v začátcích s okamžitými platbami, které také nepodporovali hned všichni. Každý systém si zkrátka pro své plnohodnotné nasazení vyžádá svůj čas.

Mezi bankami, které o systému aktuálně rovněž neuvažují je mBank, která má, jak jsme zmínili výše, určitou obdobu tohoto systému, ale neplánuje to v dohledné době třeba také ani J&T Banka, protože se dle svého vyjádření nepovažuje za klasickou retailovou a transakční banku.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *