Nejčastější připojištění k povinnému ručení

Nejčastější připojištění k povinnému ručení

Povinné ručení je u nás jediným pojištěním, které je povinné, a to pro všechny majitele vozidel. Z pojištění jsou následně hrazeny případné škody způsobené ostatním účastníkům autonehody, a to nejen na jejich zdraví, ale i majetku.

Pokud však chcete chránit sebe a svůj automobil, budete si muset sjednat různá připojištění k povinnému ručení, s nimiž lze alespoň částečně nahradit klasické havarijní pojištění.

Je lepší havarijní pojištění nebo připojištění k povinnému ručení?

Pokud vlastníte jakékoliv vozidlo, je vaší povinností sjednat si povinné ručení neboli celým názvem pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jeho prostřednictvím jsou následně hrazeny škody, které způsobíte ostatním osobám provozem svého vozu.

Pokud se tedy například střetnete s jiným automobilem na křižovatce, pojišťovna za vás následně uhradí veškeré škody způsobené na automobilu i zdraví druhého řidiče a případně i dalších osob. Jestliže chcete chránit i sebe a svůj automobil, budete si muset buď sjednat havarijní pojištění, nebo povinné ručení obohatit o speciální připojištění.

První varianta je vhodná zejména pro řidiče, kteří disponují novým či dražším vozidlem. Samotné havarijní pojištění je navíc o poznání dražší, a to především v případě, že dbáte na kvalitu. Pokud víte, že nevyužijete veškeré výhody havarijního pojištění, nebo nechcete zbytečně utrácet, můžete pouze rozšířit své povinné ručení o připojištění, s nímž budete kryti pro případ škody na vašem vozidle či dna vašem zdraví.

Jaké typy připojištění k povinnému ručení si lze sjednat?

Pokud se rozhodnete sjednat si kromě povinného ručení také připojištění, budete mít na výběr hned z několika variant. Poměrně jednoduše tak můžete pokrýt vše od menších škod až po újmy na vašem zdraví. Nabídka jednotlivých připojištění se často liší, přičemž některé nabízí jen základní typy, s nimiž pokryjete nejčastější škody.

Není však výjimkou, že narazíte i na méně známá a nadstandardní připojištění, která se nemusí objevit ani u klasického havarijního pojištění.

Střet se zvěří

Není výjimkou, že každý den dochází ke střetu vozidel s divokou zvěří, čemuž bohužel nejde zcela zabránit. I když se tedy snažíte řídit opravdu obezřetně, je možné, že se střetu s vyplašenou zvěří nevyhnete. Samotný střet se zejména většími druhy zvěře, dokážou způsobit nemalé škody na vozidle a mohou skončit i újmou na vašem zdraví či zdraví ostatních cestujících.

Velká část pojišťoven tedy nabízí krytí pro střet se zvěří, s jehož pomocí pokryjete případnou opravu vašeho vozidla. Pojištění se bohužel nemusí vztahovat na domácí zvířata, u nichž má povinnost úhrady nákladů jejich majitel. V souvislosti se zvěří lze připojistit i možnost poškození kabelů či jiné části vozidla zvířetem.

Živelná událost

Tento typ připojištění zahrnuje většinu náhlých živelných událostí, které mohou poškodit vaše vozidlo. Obvykle se může jednat o krupobití, vichřici, záplavy, požár či úder blesku. Během sjednání si překontrolujte, jaké situace a živelné události jsou kryty a dejte si pozor na případné výluky z pojištění. U živelných událostí je navíc třeba počítat i s určitou spoluúčastí v řádu několika stovek korun.

Vandalismus

Vandalismus je jedním z nejčastějších důvodů poškození vozidla, a to zejména ve městech, kde není pro každého dostupné parkování v uzamčené garáži. Právě proto nabízí většiny pojišťoven i pojištění pro škody způsobené vandalismem či sprejerstvím – v některých případech je nutné obě rizika rozdělovat a sjednat si dvě různá připojištění.

Odcizení vozidla

V ČR není odcizení automobilu nějak zvlášť časté, přičemž meziročně počet ukradených automobilů stále klesá – v roce 2020 se jednalo celkem o 2525 automobilů. Nejčastěji k jejich odcizení dochází opět v městských částech a u vozidel, která nejsou zaparkována v uzamknutých či střežených garážích. Případné sjednání připojištění tedy můžete zvážit podle výše rizika možného odcizení vašeho vozidla v návaznosti na jeho zabezpečení a lokalitu.

Pojištění skel

Jedním z nejvyhledávanějších připojištění je nepochybně pojištění skel, jejichž výměna není zrovna nejlevnější. Drtivá většina pojišťoven nabízí pojistné limity až ve výši 50 000 Kč – pro představu výměna čelního skla stojí zhruba šest až deset tisíc korun. K poškození téměř jakéhokoli skla přitom může dojít poměrně snadno, a to i bez nutnosti srážky s jiným automobilem.

Nadstandardní asistenční služby

Pojišťovny běžně nabízí základní služby, díky nimž vám pomohou například odtáhnout váš automobil nebo vám poskytnou kvalitní uživatelskou podporu po dobu 24 hodin denně. Pokud si však trochu připlatíte, můžete počítat i s nadstandardními asistenčními službami, s nimiž si můžete alespoň trochu usnadnit život.

Mezi nejvyhledávanější služby patří zejména poskytnutí náhradního vozu, objednání odtahu vozidla či zajištění ubytování – to oceníte zejména, když havarujete dalekou od domova či v zahraničí. Pozor si dejte na některé destinace, kde pojišťovny často asistenční služby vůbec neposkytují. Jejich výčet by měl být vždy dostupný na stránkách dané pojišťovny.

Úrazové pojištění řidiče

Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, je pravděpodobné, že dojde i k újmě na vašem zdraví. Nemusí se hned jednat o nějak zvlášť závažná poranění, ale i menší úrazy včetně lehkého poranění krční páteře či otřesu mozku. S takovými úrazy se musí lidé léčit i několik týdnů, což vede i ke snížené produktivitě a ušlému zisku. Právě proto není od věci sjednat si speciální úrazové pojištění pro řidiče, jenž se obvykle vztahuje i na cestující. Součástí pojištění jsou také trvalé následky či úmrtí.

Pojištění zavazadel

Jestliže často cestujete a máte s sebou i zavazadla, bude se vám zaručeně hodit pojištění zavazadel. Ocení ho například ti, kteří pravidelně vyráží na lyže či kola. Opravdu kvalitní pojištění zavazadel se vztahuje i na dětské autosedačky, přičemž platí, že pojištění nezahrnuje pouze poškození dané věci, ale i její odcizení. V případě odcizení zavazadel je nutné prokázat, že byl automobil v danou chvíli uzamčený.

Ostatní připojištění

Pojišťovny se snaží své potenciální klienty nalákat na celou řadu benefitů, a proto často můžete narazit i na méně známé typy připojištění. Jedním z těch nejoblíbenějších je zaručeně pojištění smrti obou rodičů ve vozidle, které si sjednávají především rodiny s dětmi. Pokud dojde k takovéto nešťastné události, bude dětem vyplacena předem sjednaná částka – často se jedná o několik milionů korun.

Pokud chcete mít jistotu, že vámi vzniklé škody na vozidle vždy někdo uhradí, je na místě sjednat si i pojištění nezaviněné bouračky. To za vás vyřeší veškeré škody na vašem automobilu, díky čemuž se už nemusíte složitě dohadovat s viníkem nehody či jeho pojišťovnou.

Jaká je průměrná cena připojištění u povinného ručení?  

Při výběru připojištění vás samozřejmě bude zajímat jeho cena, o níž se navýší celková výše pojistného. Bohužel jen málokterá pojišťovna se s vámi o tuto informaci podělí a výslednou cenu pojistného vám sdělí až při změně povinného ručení.

Každopádně je nutné počítat s tím, že samotná cena je vždy individuální a odvíjí se od celé řady faktorů. Pokud si například budete chtít sjednat připojištění pro případ odcizení vozu, bude pojišťovna hodnotit míru zabezpečení vašeho automobilu a také kraj, kde máte zapsané své trvalé bydliště.  Obvykle se však jedná o částky v řádu několika stovek korun ročně.

Typ připojištěníPrůměrná cena ročně
Střet se zvěříOd 800 Kč
Živelná událostOd 500 Kč
VandalismusOd 250 Kč
Odcizení vozidlaOd 250 Kč
Připojištění skelOd 570 Kč
Nadstandardní asistenční službyOd 199 Kč
Úrazové pojištění řidičeOd 100 Kč
Pojištění zavazadelOd 250 Kč

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *