Moneta Money Bank mění ceník. Ušetříme nebo si připlatíme?

Moneta Money Bank mění ceník. Ušetříme nebo si připlatíme?

U každé banky čas od času dojde na změny ceníku. Větší změny aktuálně nachystala Moneta Money Bank, proto se v rámci našeho článku podíváme na to, co se vlastně změnilo. Jak už to tak bývá, někde jsou podmínky lepší, jinde si budete muset připlatit.

Záleží vždy na tom, jaké služby využíváte. Mezi zajímavý benefit patří například druhá karta zdarma k účtu nebo konec blokace minimálního zůstatku. Vezměme to ale pěkně popořadě.

Výhodný účet zdarma zůstává, zdraží hlavně zastaralé služby

Pokud si někdo připlatí v souvislosti s nově uvedeným ceníkem, potom jsou to především klienti, kteří využívají dnes už překonané služby. Je tady patrné, že banka se snaží tyto klienty donutit ke změně, která odpovídá službám v 21. století. Jedná se tak o služby, jako je papírový výpis, přístup k účtu telefonním hovorem nebo informační SMS o pohybu na účtu.

Tyto služby se dlouhodobě dostávají do pozadí, protože v dnešní době jsou daleko komfortnější způsoby, jak můžete získat to stejné, ale zkrátka jednodušeji. A také pro banku levněji. Tyto kroky banky jsou tak v podstatě pochopitelné.

Důležité je, že výše uvedené služby, které zdraží především, mají vždy určitou alternativu. Tato alternativa je přitom dokonce bezplatná, ale bohužel řada klientů se stále drží konzervativních způsobů, které jsou však dnes už opravdu archaické.

Dobrou zprávou je, že pro drtivou většinu běžných klientů se v zásadě mnoho nezmění. Moneta Money Bank aktuálně nabízí jeden z nejvýhodnějších účtů, které můžete na našem trhu najít. Jedná se o Běžný účet Tom Plus, kde můžete mít stále uložené své peníze zcela bezplatně, aniž byste se museli obávat nějakých svazujících podmínek.

Dražší papírové výpisy a telefonní hovory

Jednou ze zastaralých služeb je bezpochyby papírový výpis, za který si zaplatíte nově 50 Kč. Původní cena byla 30 Kč. Pro banky je tato položka samozřejmě vždy nákladná, protože se jedná o nutnost odeslat fyzický dopis. Samozřejmě banky dnes eliminaci těchto služeb zdůvodňují zejména ekologií. Ekonomická stránka celé záležitosti je zde však rozhodně také významně zastoupena. Ať už ale převažuje ten nebo onen důvod, je jisté, že v dnešní době se nemá význam bránit digitalizaci. Aniž byste se museli obtěžovat nějakou poštovní obálkou, výpis dnes můžete získat:

  • E-mailem
  • V internetovém bankovnictví

Dnes už zastaralá je rovněž služba Telefon Banka, kdy ovládání vašeho bankovního účtu probíhá prostřednictvím telefonního hovoru. Aktuálně si za tuto službu zaplatíte v měsíčním paušálu 100 Kč, přičemž dříve to bylo 49 Kč. Alternativou, podobně jako v předcházejícím případě opět bezplatnou, je dnes:

  • Internetové bankovnictví
  • Mobilní aplikace Smart Banka

Ke svému účtu tak můžete mít přístup jak ze svého počítače, tak z chytrého mobilního telefonu. Jedno z těchto zařízení dnes vlastní prakticky každý, proto je to plnohodnotná digitální alternativa.

Zdraží také informační SMS o pohybu na účtu

Další služba, kterou dnes už můžeme označit za překonanou, je forma zasílání informačních SMS. Tyto SMS dostávají klienti tehdy, pokud dojde k pohybu na účtu. Pokud máte tuto službu aktivovánu, tak si za jednu SMS zaplatíte 3,50 Kč, místo dřívějších 2,50 Kč. Také zde existují bezplatné alternativy, a to:

  • Push zprávy v mobilní aplikaci
  • Zprávy do e-mailu

Určitě je důležité upozornit, že tyto změny se týkají výhradně SMS, které informují o pohybu na účtu, ať už vám peníze přibyly nebo ubyly. Netýká se to samozřejmě potvrzovacích SMS, kterými potvrzujete různé akce nebo přihlášení do internetového bankovnictví.

Zdražení bez alternativy se týká prioritních plateb

Kde můžete pocítit zdražení nemile, protože k tomu nenajdete žádnou alternativu, tak to jsou prioritní platby. Upozorňujeme na to, že se nejedná o okamžité platby, aby nedošlo k záměně. Prioritní platby nebudou zpoplatněny pouze v rámci konta Genius Gold, v případě jiných tarifů si zaplatíte 200 Kč, přičemž původní částka byla 160 Kč.

Pozor na administrativní úkony na vlastní žádost

Co stojí banky také náklady, to jsou různé administrativní úkony, kdy v tomto případě dojde ještě také ke zdražení potvrzení o vedení účtu, potvrzení o zůstatku na účtu nebo potvrzení o tuzemské platbě a jiné dokumenty, které chce vystavit klient na vlastní žádost. Nová cena za takový dokument je od listopadu 200 Kč, původně to bylo 80 Kč.

Zdarma druhá karta k běžnému účtu a konec minimálního zůstatku

Dobré zprávy na závěr! Některé poplatky a omezení se naopak ruší. Od listopadu lze získat k běžnému účtu další platební kartu zcela zdarma. Na to mají nárok všichni klienti, přičemž dříve byla bezplatná druhá karta výsadou pouze tarifu Genius Gold.

Moneta Money Bank vám už také nebude blokovat na účtu minimální zůstatek, který byl dosud 200 Kč. Toto v podstatě nepříjemné omezení končí a už vás nebude při pohledu na zůstatek obtěžovat.

Konec některých dalších poplatků

Nově bude zrušen poplatek za výběr hotovosti platební kartou na přepážce banky označovaný jako cash advance. Bude to platit jak pro výběr hotovosti u Monety, tak u jiných bank, ať už u nás nebo v zahraničí.

Nebudete už muset také platit poplatek za vygenerování původního PINu, tzv. kopie PINu. Tento PIN si lze nechat vygenerovat v internetovém i mobilním bankovnictví, ale také na pobočce či přes zákaznický servis. Všechny tyto cesty budou nově zdarma.

Rozšíří se množství klientů, kteří získají výběr zdarma z bankomatů Monety, včetně majitelů některých starších tarifů. V rámci dětských účtů budou nově zdarma také výběry z bankomatů v Česku i v zahraničí, a to u všech bank, nikoliv pouze u bankomatů Monety jako tomu bylo doposud.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *