Máte půjčku? Můžete si odečíst úroky z daní

Máte půjčku? Můžete si odečíst úroky z daní

Mít v dnešní době půjčku, to není nic zase až tak neobvyklého. Je velké množství lidí, kteří ji mají. Kdo hledá tu, která bude výhodná, měl by hledět jak na RPSN, tak i na úrokovou sazbu. Pokud s celkové hodnoty RPSN tvoří právě ona podstatnou část, je to dobře. Jak z důvodu, že se nemusíte obávat různých poplatků a doprovodných plateb, tak i proto, že máte možnost úroky takzvaně odečíst z daní. Patří mezi nejznámější odčitatelné položky. Pokud jste tuto možnost ještě nevyužili, je k tomu nejvyšší čas. Ušetřit totiž můžete desítky, ale i stovky tisíc korun.

Pouze u některých typů půjček

Hned na úvod musíme říci to, že je možné si úroky odečíst jenom u některých půjček. Pokud se podíváme na obecnou charakteristiku toho, jaké to mohou být, tak se jedná o úvěry, pomocí kterých je řešena takzvaná bytová potřeba. Co si pod tímto pojmem představit? Jde o takové půjčky, které souvisí přímo s bydlením a jeho financováním. Máme-li být konkrétnější, tak se jedná primárně o dva druhy úvěrů. A to takové:

  • Klasická bankovní hypotéka
  • Půjčka ze stavebního spoření

Nejenom pro sebe

Většinou jsou případy využití daných půjček celkem jasné. Bere si je právě ten, který má v plánu své bydlení takto investovat. Tedy i konkrétní poplatník. Ten má následně i právo odečtu úroků. Zákon ale myslí i na jinou situaci. Odečet úroků může být realizován nejenom vše chvíli, kdy je řešena bytová potřeba konkrétního poplatníka, ale také ve chvíli, kdy je řešena bytová potřeba jeho blízkých.

Roli hraje i to, na co byly peníze využity

Řekněme, že máte tyto dvě půjčky. To ale stále ještě neznamená, že je možný odečet úroků. Roli totiž hraje i to, na co přesně budou dané finance využity. Opět se zde vrátíme k bytové potřebě. Odečet úrokových sazeb totiž nelze realizovat, pokud byl úvěr využitý třeba na financování rekreačního objektu, jako je chata nebo chalupa. Také není odečet možný v případě, že se jím financovaly komerční aktivity, jako třeba stavba bytového domu, který bude sloužit i jiným nájemníkům. Možnost odečíst si úroky z daní u těchto půjček je tedy spojena jenom s možnostmi, jako je:

  • Nákup rodinného domu nebo bytu
  • Rekonstrukce rodinného domu nebo bytu
  • Stavba rodinného domu

Co konkrétně si lze odečíst?

Mnoho lidí zde nemá úplně jasno o tom, co konkrétně si lze odečíst. Žijí v omylu, že je možné si odečíst každou zaplacenou splátku. Tak tomu ale není. Každá splátka se totiž skládá z jistiny a z úroku. Jistinou se rozumí reálná půjčená suma. Úrokem právě ono navýšení. Pokud jde o snížení daní, tak je možné z nich odečíst výhradně jenom zaplacené úroky.

Co je nutné mít?

Je jasné, že s ohledem na výše uvedené by bylo pro každého poplatníka celkem složité si počítat, kolik činila ze splátky jistina a kolik zaplacený úrok. I proto je možné požádat si konkrétní banku nebo stavební spořitelnu o výpis, tedy potvrzení o zaplacených úrocích. Právě jeho originál je třeba si schovat, jelikož slouží jako doklad k tomu, že na odečtení máte právo. Také je vaším pomocníkem v tom, že budete přesně vědět, jakou sumu si odečíst.

Pokud uplatňujete zaplacené úroky poprvé, je třeba mít k dispozici také výpis z katastru nemovitostí. Pomocí něho se doloží jak to, že se nejedná o rekreační nebo komerční objekt, tak i to, že se právě v tomto případě řeší bytová potřeba poplatníka, nebo někoho z jeho blízkých. Jedná se samozřejmě o blízké z okruhu rodiny. Nelze aplikovat odečet třeba na úvěr, ze kterého své bydlení financuje někdo z kamarádů. Takto jednoduché to přece jenom není.

Jaký je maximální odpočet úroků?

Nic není neomezené a tento případ to jenom potvrzuje. Pokud se zajímáte o to, kolik přesně je možné si odečíst, tak musíme říci, že suma je rozhodně celkem příznivá. Zákonem stanovená maximální výše je 300 000 korun českých. Jde o celkový součet. To znamená, že tuto hodnotu nesmí překročit veškeré odečitatelné úroky třeba z několika hypoték a úvěrů ze stavebního spoření dohromady. Také připomeňme, že tato suma se nevztahuje k celé době trvání půjčky, ale že jde o sumu roční. Každý rok lze tedy odečítat toto maximum.

První roky ušetříte u hypotéky nejvíce

Dobré je ještě podívat se na to, jak funguje splácení hypotéky. Ani v tom nemá mnoho lidí zcela jasno. Pokud se podíváte na splátkový kalendář, tak docházíí k tomu, že první měsíce, nebo i roky, platíte podstatě jenom úroky. Teprve poté splácíte samotnou jistinu. Co to pro vás v praxi znamená? Že daňové odpočty budou zcela logicky největší v prvních letech a postupně budou klesat. S tím je dobré do budoucna počítat a nenechat se uchlácholit tím, kolik dokážete celkově ušetřit na daních a podle toho si plánovat následující roky, pokud jde třeba o váš rozpočet a vaši útratu.

Je to dobrovolné

Na závěr je dobré dodat, že odpočet úroků z hypotéky, nebo z úvěru ze stavebního spoření je dobrovolný. Kdo je nechce odečítat – třeba pro nízké daně, ten nemusí. Když mu daňové přiznání vychází pravidelně nulové, je celkem zbytečné se potýkat s administrativou navíc.

Kdo však daně platí, ten danou výhodu ocení. Když se podíváme na několik orientačních výpočtů, ta je možné říci, že s průměrnou hypotékou není problém za celou dobu ušetřit desítky, ale i stovky tisíc. U prvních let se daňové úlevy pohybují na několika tisících. Sice postupně klesají, ale pokud je hypotéka sjednána na třicet let, je to nemalý finanční obnos, který nemusí získat stát, ale zůstane právě vám. V tomto směru funguje státní podpora bydlení stále celkem dobře.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *