Kolik stojí výběry z bankomatů v zahraničí? A u které banky vás vyjdou nejlevněji?

Kolik stojí výběry z bankomatů v zahraničí? A u které banky vás vyjdou nejlevněji?

Pokud rádi cestujete nebo se chystáte na dovolenou, určitě se nevyhnete výběru z bankomatu. Ten vás však v některých případech může přijít i na nemalé peníze. Naštěstí našem trhu můžete najít hned několik bank, které se snaží vyjít svým klientům vstříc a nabízí buď nízké, nebo nulové poplatky. O které se jedná? A kolik si připlatíte při výběru v EU a mimo ni?

Výběr z bankomatu v zahraničí se vám může někdy i pořádně prodražit. O tom, kolik zaplatíte, většinou rozhoduje hned několik proměnných. Tou nejdůležitější je nepochybně typ bankovního účtu, kterým zrovna disponujete.

Výše poplatku se totiž u jednotlivých bank liší, a to někdy i o desítky korun. Zároveň se můžete setkat i s bankami, které si za výběr v zahraničí nenaúčtují ani korunu. Pokud chcete při cestování aspoň trochu ušetřit, vyplatí se vám vybrat nejen tu správnou destinaci, ale i výhodný bankovní účet.

U koho vyberete bezplatně po celém světě?

V našem malém českém rybníčku můžeme překvapivě najít velký počet bank, které nabízí výběr z bankomatu po celém světě bez poplatku. Řadí se mezi ně, mimo jiných, i jedny z největších bank v ČR, včetně ČSOB, Raiffeisenbank, Moneta Money Bank či Komerční banka.

Celý výčet bank a bankovních účtu s výběrem zdarma po celém světě si můžete prohlédnout níže:

Banka Název běžného účtu Poplatek za výběr v EU
Banka CREDITAS Běžný účet Zdarma
Expobank NEO účet Zdarma
ČSOB Premium Konto Zdarma
Equa bank Běžný účet Zdarma
Fio banka           Fio osobní účet Zdarma (pouze při využití Visa karty)
Hello bank! Běžný účet 3 výběry měsíčně zdarma (další 35 Kč)
MONETA Money Bank Tom účet/Tom účet Plus Zdarma
Komerční banka MůjÚčet Gold Zdarma
mBank Osobní účet mKonto Výběr od 1 500 Kč Zdarma (pod 1 500 Kč uplatňuje poplatek 29 Kč)
Raiffeisenbank Aktivní účet/Prémiový účet/Chytrý účet Zdarma
Sberbank FÉR účet PLUS/FÉR účet EXTRA Zdarma
UniCredit Bank U Konto Zdarma

Jako u většiny služeb musíte i zde počítat s podmínkami, které je nutné nejprve splnit a až poté můžete mít výběr v zahraničí zdarma. U mBank tak máte výběr zdarma pouze v případě, že vybíráte 1 500 Kč a více.

Naopak u Hellou Bank máte předem stanovený počet nezpoplatněných výběrů. V praxi si můžete měsíčně vybrat bez poplatku celkem 3, což vám při správném plánování jednotlivých výběrů bohatě postačí.

Mnohem komplikovanějšími podmínkami disponuje Fio banka. U ní máte výběr po celém světě zdarma pouze při použití platební karty Visa. Jako vlastník Mastercard, máte zdarma pouze dva výběry měsíčně. Pro další výběry zdarma je nutné, abyste provedli platby alespoň ve výši 4 000 Kč. Když tak neučiníte naúčtuje si Fio banka za každý výběr 25 Kč.

Jaké jsou poplatky při výběru v EU?

Poplatky jsou u výběru v rámci EU a EHP (Evropského hospodářského prostoru) nižší a pohybují se v řádu několika desítek korun. Rozhodující je to, zda chcete vybírat v eurech či jiné cizí měně. Velká část bank si u výběrů zahrnující jiné měny než euro účtuje poplatky udávané v sazebníku pro výběry mimo EU. Ty jsou mnohem vyšší a mohou se vyšplhat až na 125 Kč.

Výběr V EU bez omezení druhu měny nabízí pouze:

 • AirBank
 • J&T Banka
 • Komerční banka
 • mBank
 • MONETA Money Bank
 • Sberbank
Banka Běžný účet Poplatek za výběr v EU
AirBank Běžný účet 35 Kč
Česká spořitelna Standard účet Při výběru u Erste 5 Kč, mimo 40 Kč
Česká spořitelna Plus účet Při výběru u Erste zdarma, mimo 40 Kč
ČSOB ČSOB PLUS konto U partnerských bankomatů 5 Kč, mimo 40 Kč
Komerční banka MůjÚčet 39 Kč
Komerční banka MůjÚčet Plus 2 výběry měsíčně zdarma (další 39 Kč)
Expobank Běžný účet 6,50 Kč
MONETA Money Bank Konto Genius Free & Flexi 59 Kč
J&T Banka Běžný účet 3 výběry měsíčně zdarma (další 30 Kč)
Poštovní spořitelna Poštovní účet 40 Kč
Oberbank StartKonto Při výběru z bankomatu ČSOB 12 Kč (jinak 40 Kč)
Oberbank Žirokonto Při výběru z bankomatu ČSOB 12 Kč (jinak 40 Kč)
Oberbank Žirokonto Plus Při výběru z bankomatu ČSOB 0 Kč (jinak 40 Kč)
Sberbank FÉR účet START 40 Kč
Artesa Artesa KONTO 40 Kč

Výrazně můžete ušetřit i při výběru peněz v partnerských bankomatech své banky. Jejich podrobný seznam můžete najít na jejích webových stránkách. Tuto možnost nabízí například ČSOB, které akceptuje výběr u:

 • KBC/CBC
 • UBB
 • K&H Bank

S ČSOB spolupracuje i Oberbank, u které můžete ušetřit na poplatcích, právě při výběru v bankomatech ČSOB. Stejnou možnost nabízí Česká spořitelna, u které můžete v zahraničí vybírat ze sítě bankomatů její mateřské společnosti Erste Group.

Bankomaty této společnosti lze najít například v:

 • Rumunsku (Banca Comerciala Romana)
 • Rakousku (Erste bank)
 • Slovensku (Slovenská sporiteľňa)
 • Chorvatsku (Erste&Steiermärkische Bank)
 • Maďarsku (Erste Bank Hungary)
 • Slovinsku (Banka Sparkasse)

Jako poslední možnost můžete využít speciální balíčky, které vám zaručí, že po celý měsíc můžete vybírat zdarma jak v EU, tak mimo ni. Tato služba je vhodná především pro lidi, kteří dočasně žijí v zahraničí nebo často cestují. Její cena se pohybuje v řádu pár desítek korun. Například u AirBank si ji můžete předplatit za 100 Kč měsíčně.

Jaké jsou poplatky při výběru mimo EU?

S jedněmi z nejvyšších poplatků se můžete setkat právě u výběru z bankomatů mimo EU. Banky si za tuto službu mohou účtovat poplatky ve výši desítek korun, ale i 100 Kč a více. Mimo to se může stát, že si k poplatku připíšou několik procent z vybírané částky.

V případě, že v zemích mimo EU vybíráte často, vyplatí se vám založit si namísto základního běžného účtu jeho výhodnější variantu. Zpravidla se jedná o prémiové účty, který nabízí i Oberbank. Ten vás bude měsíčně stát 109 Kč a nabídne vám poplatek za výběr mimo EU ve výši 40 Kč.

Dražší variantou je pak účet Premium Konto od ČSOB, díky kterému můžete vybírat po celém světě bez poplatku. Zároveň si za něj ale pořádně připlatíte, a to 900 Kč měsíčně. Proto jsou tyto typy účtů doporučovány především klientům, jejichž životní styl či práce zahrnuje časté cesty do zahraničí.

Banka Běžný účet Poplatek za výběr mimo EU
AirBank Běžný účet 100 Kč
Česká spořitelna Standard účet 125 Kč
Česká spořitelna Plus účet 125 Kč
ČSOB ČSOB Plus Konto 100 Kč
Komerční banka MůjÚčet 99 Kč
Komerční banka MůjÚčet Plus 99 Kč
Expobank Běžný účet 2,5 % z vybírané částky (min. výše 80 Kč)
MONETA Money Bank Konto Genius Free & Flexi 59 Kč
J&T Banka Běžný účet 100 Kč + navíc 1 % z vybírané částky
Poštovní spořitelna Poštovní účet 100 Kč
Oberbank StartKonto Při výběru z bankomatu ČSOB 12 Kč (jinak 100 Kč)
Oberbank Žirokonto Při výběru z bankomatu ČSOB 12 Kč (jinak 100 Kč)
Oberbank Žirokonto Plus Při výběru z bankomatu ČSOB 0 Kč (jinak 40 Kč)
Sberbank FÉR účet START 40 Kč

Na co si dát při výběru v zahraničí pozor?

I když vám vaše banka dokáže nabídnout výhodné nebo dokonce nulové poplatky, ještě pořád nemáte zcela vyhráno. V zahraničí na vás totiž může čekat další „hrozba“ v podobě DCC neboli Dynamic Currency Conversion.

Ve zkratce se jedná o službu, pomocí které můžete přímo v bankomatu směnit české koruny za požadovanou cizí měnu podle aktuálního kurzu. Ten je však ve většině případů velmi nevýhodný a oproti kurzu, který vám může nabídnout vaše banka, se může lišit i o 5 až 10 %. Ve výsledku vás směna bude stát mnohem více než kdybyste vše nechali na své bance.

Během výběru ze zahraničního bankomatu se doporučuje tuto službu odmítnout a raději využít kurz vaší banky. Jestli se i přesto obáváte, že byste mohli DCC omylem využít, můžete si ji u své debetní karty zablokovat. Zpravidla tak můžete provést ve svém internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci.

Jak se od sebe liší Visa a Mastercard?

I když se to může zdát zvláštní, ušetřit můžete i díky typu karty, kterou používáte. Konkrétně jde o to, kterým poskytovatelem platebních karet byla vydána. Mezi ty nejznámější se řadí Visa a Mastercard. Výhodnější poplatky a podmínky naleznete převážně u Visy. Toho využijete třeba u Fio banky, která při jejím použití nabízí výběr z bankomatů po celém světě zdarma.

Visa přijde vhod i těm z vás, kteří rádi cestují do zemí mimo EU. Tento typ karty je totiž jedním z nejpoužívanějších na světě a je vysoce pravděpodobné, že jej bude podporovat i většina obchodníků. Jestli naopak dáte raději přednost výhodnějším směnným kurzům bude pro vás vhodnější Mastercard.

Proč si vzít na dovolenou kromě debetní karty i tu kreditní?

Debetní karta je při cestování nezbytností. Kromě ní se vám vyplatí přibalit si i kreditní kartu, díky které můžete na dovolené bez omezení využívat všechny místní služby. Obecně se vám bude hodit při pronájmu automobilu či jiných dopravních prostředků, kdy poskytovatelé těchto služeb akceptují pouze kreditní karty.

Jejich prostřednictvím vám mohou bez zbytečných průtahů zablokovat zálohu za půjčení přímo na kartě a nestrachovat se, že s jejich majetkem zmizíte nadobro. Vždy si ale pamatujte, že poplatky za výběr z bankomatu pomocí kreditní karty jsou mnohem vyšší než u debetní karty.

Pokud vyrážíte do méně rozvinutých zemí, bude se vám hodit i embosovaná platební karta. Tu poznáte podle plasticky vytvarovaných identifikačních platebních údajů umístěných na její přední straně. Pouze tento typ karty je možné použít u mechanických terminálů, které jsou hojně využívány v zemích, kde nemají možnost používat klasické elektronické platební terminály.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *