ČSOB zdražuje a zavádí nové poplatky

ČSOB zdražuje a zavádí nové poplatky
  • Nový sazebník poplatků je platný od 1. listopadu 2023
  • Autorizace plateb pomocí SMS bude nově zpoplatněna.
  • ČSOB navýší poplatky zejména u služeb na pobočce a v papírové podobě.

ČSOB podobně jako většina bank a dalších finančních institucí přistoupila k úpravě svého sazebníku poplatků. Banka se snaží upravit ceny tak, aby odpovídaly současné situaci a částečně také motivovaly klienty k využívání mobilní aplikace.

Milovníci tradičního bankovnictví si tedy od listopadu u některých služeb připlatí i několik desítek korun navíc.

Banka chce motivovat klienty k využívání moderního bankovnictví

ČSOB se řadí mezi banky, které investovaly nemalé peníze do digitalizace. Banka disponuje nejen moderním internetovým bankovnictvím, ale také vlastní mobilní aplikací. Většinu úkonů je tak možné provádět zcela online, což je pohodlnější pro klienty a zároveň levnější pro samotnou banku.

Není tedy divu, že se ČSOB snaží své klienty motivovat k tomu, aby namísto klasických poboček využívali internetové bankovnictví a mobilní aplikaci.

Nově od 1. listopadu 2023 bude možné provádět bezplatně autorizaci plateb pouze skrze mobilní aplikaci Smart klíč.

Pokud se klienti i přesto rozhodnou k autorizaci využívat SMS, budou muset uhradit poplatek ve výši 2,50 Kč – poplatek nebude účtován klientům od 65 let věku a osobám mladším 18 let.

Poplatky se budou týkat i informačních SMS, které informují například o pohybu prostředků na účtu klienta. Poplatek se v tomto případě zvýší též na 2,50 Kč. Informační zprávy skrze e-mail zůstanou bezplatné.

Změnu zasílání informačních zpráv je možné provést bezplatně přímo v internetovém bankovnictví nebo mobilní aplikaci.

Služby na pobočkách a v papírové podobě zdraží

U běžného účtu Plus konta nedojde ke změně ani zdražení klasických služeb, jako jsou platby nebo převody. Vyšší poplatky lze očekávat u služeb na pobočkách a v papírové podobě.

K velkému navýšení dojde hlavně u papírových výpisů zasílaných poštou. Ty doposavad stály 45 Kč, nově si však za ně klienti připlatí 55 Kč. Elektrické výpisy zůstanou podobně jako u jiných bank bez poplatku.

Výrazně zdraží také zaslání PINu k platební kartě poštou. Namísto 90 Kč si banka bude účtovat 150 Kč. Opět se tedy jedná o pokus motivovat klienty využívat internetové bankovnictví nebo aplikaci, kde si mohou správnost PINu ověřit na pár kliků.

Na vyšší poplatky se musí připravit i zastánci tradičního bankovnictví. Poplatky se zvýší například u podání odchozí úhrady na pobočce České pošty, a to z 80 Kč na 90 Kč.

Ostatní platební příkazy podané na poště budou zdraženy z 8 Kč na 35 Kč. Pozor si dejte i na zjištění zůstatku skrze cizí bankomat. Namísto 30 Kč bude tato služba zpoplatněna poplatkem ve výši 35 Kč.

Posledním výrazným zdražením je poplatek za úschovu, který činní 0,1 %. V tomto případě se nezvýší samotný poplatek, ale jeho maximální výše, a to ze 7 500 na 13 000 Kč.

Poplatky zvyšují i ostatní tuzemské banky

Inflace a zvyšování cen se propisují i do bankovních služeb, u nichž jsou postupně zvyšovány poplatky. K navyšování však dochází i kvůli již zmíněné digitalizaci, která je pro banky výhodnější.

V tomto roce tak o změně sazebníků rozhodla celá řada bank. Jednou z nich je i MONETA Money Bank. Ta podobně jako ČSOB zavede poplatky za autorizační SMS.

Banka původně chtěla provést razantní krok, kdy by zcela ukončila možnost autorizace plateb skrze SMS. Nakonec se však rozhodla dát svým klientům na vybranou, díky čemuž mohou buď uhradit poplatek za SMS, nebo plynule přejít k využívání aplikace Smart Banka, kde jej autorizace bezplatná.

Podle všeho je však pravděpodobné, že banka postupem času zcela upustí od autorizace plateb skrze SMS a naplní tak svůj původní plán.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *