Covid a cestovní pojištění – na co si dát pozor?

Covid a cestovní pojištění – na co si dát pozor?

Pandemie koronaviru zasáhla svým způsobem každého. Je to dáno už tím, že i když jste se nepotkali s nemocí samotnou, ať už vy nebo vaši blízcí či přátelé, rozhodně se vás dotkla nejrůznější omezení. Asi nejvíce omezení vzniklo v souvislosti s cestováním, kdy vlády jednotlivých států přijímaly všemožná opatření, ať už více či méně logická.

Kromě toho se jednotlivé požadavky neustále měnily, což v podstatě převládá dodnes. Cestovatelé a vůbec lidé, kteří chtěli prostě jen vyrazit na dovolenou, to tak měli velmi komplikované. Protože nedílnou výbavou zodpovědného cestovatele je také cestovní pojištění, podíváme se v našem článku právě na cestovní pojištění ve vztahu ke covidu.

Rizika v zahraničí v souvislosti s covidem

Bez přehánění, covid změnil svět, ve kterém jsme nyní nuceni se pohybovat. Zareagovali na to také pojišťovny u svého produktu cestovního pojištění. Protože komerční cestovní pojištění si sjednává podstatě každý, kdo chce vyrazit do zahraničí, určitě je dobré vědět, co vše vám pokryje v souvislosti s covidem. U lidí, kteří vyrážejí do zahraničí nejčastěji převládají obavy dvojího charakteru:

 • Situace, že se dostanou neplánovaně do karantény
 • Nákaza koronavirem v zahraničí

Zejména neplánovaná karanténa je pro cestovatele velkým strašákem, protože může zkrátka přijít v nevhodnou dobu. Vezměte si, že například potřebujete ze země již vycestovat, protože třeba máte zaplacenou zpáteční letenku, předtím se ale dostanete do karantény. Stejně tak v souvislosti s nejrůznějšími změnami podmínek v každém státě může dojít k tomu, že co platilo když jste přicestovali, nyní už neplatí a opět vám to nějakým způsobem zkomplikuje pobyt v zahraničí.

V zahraničí vás ale samozřejmě může potkat také samotné onemocnění koronavirem, což rovněž obvykle cestovatelé neberou na lehkou váhu. Právě proto celá řada pojišťoven přišla s takzvanými covidovými doložkami.

Připojištění na covid

U klasického cestovního pojištění se obvykle setkáte s krytím nejrůznějších úrazů či onemocnění, případně ztráty zavazadel nebo nákladů, které vám mohou vzniknout v souvislosti se stornem dovolené. Aktuálně však můžete v pojistných smlouvách najít také právě covidové doložky. Pokud však u některého pojištění najdete covidovou doložku, je důležité, abyste si:

 • Prostudovali, co přesně kryje
 • Zda pokrývá vaší destinaci

To, že má pojišťovna ve svém cestovním pojištění nějakou covidovou doložku ještě neznamená, že pokryje to, co potřebujete. Proto pozorně čtěte pojistné smlouvy. Také se může stát, že do některých destinací bude covidová doložka dražší, třeba proto, že pojišťovna zde cítí vyšší riziko.

Co většinou covidová doložka může krýt?

Jak jsme si již řekli, vždy záleží především na konkrétní pojišťovně a konkrétní pojistné smlouvě, avšak u covidových doložek se můžete setkat s tím, že pokrývají také případné komplikace, které mohou vzniknout v souvislosti s covidem. Typicky jsou to situace, kdy dojde ke:

 • Vzniku nákladů v souvislosti s nařízenou karanténou
 • Vzniku nákladů na hospitalizaci
 • Vzniknou náklady na vynucené prodloužení pobytu
 • Nutnosti přebookovat zpáteční let
 • Kompletnímu zrušení zájezdu

To jsou zpravidla věci, které jsou nad rámec běžného cestovního pojištění a kryje je právě covidová doložka. Hodně ale záleží na tom, kam cestujete, protože jak jsme již zmínili, všechny tyto a jiné situace nemusí pojišťovna do covidové položky pro danou destinaci zahrnout.

Vždy záleží na konkrétních parametrech pojištění

Faktem také je, že u všech pojišťoven se však nemusíte setkat s covidovými doložkami, přitom jejich pojištění na cesty určité situace pokrývá také. Některé pojišťovny totiž řeší covid v rámci standardních podmínek s tím, že nějaká speciální kategorie na covid není z jejich pohledu potřeba, protože je to onemocnění jako každé jiné. Takže je to nakonec vždy především opravdu o tom, abyste si dobře přečetli podmínky konkrétní smlouvy, zda se pojištění vztahuje i na případné problémy v souvislosti s koronavirem.

Pokud však u pojišťovny a jejího cestovního pojištění covidovou doložku nenajdete, musíte zpravidla počítat s tím, že typicky nebudou pokryty situace jako jsou náklady na prodloužený pobyt, na nařízenou karanténu nebo na nutnost odsunutí odletu či zrušení zájezdu. Nebudou tedy pokrývat náklady, které nejsou v přímém vztahu s onemocněním koronavirem, ale pouze určitým důsledkem nastalé situace.

Pravděpodobně půjde pouze o pokrytí nákladů na případnou léčbu, pokud byste museli být hospitalizováni v nemocnici, což je obecně charakter klasického cestovního pojištění. Ostatně toto může nastat i v případě covidové doložky, která rovněž nemusí vždy pokrývat úplně vše, což jsme ostatně zmínili hned na začátku našeho textu. Je například typické, že covidová doložka vám vůbec nemusí pokrýt například náklady na nutnost nechat se otestovat pro vstup třeba do restaurace nebo na nějakou památku či na turistickou atrakci, protože to jednoduše nejsou situace, kdy by u vás bylo podezření na nákazu koronavirem.

Covidová doložka a riziko nákazy v dané destinaci

Jak jsem již výše hovořili, že covidová doložka nemusí platit pro všechny destinace, případně do určitých destinací může být dražší, tak je to dáno zejména mírou rizika nákazy v dané zemi. Obecně jsou pojišťovny méně ochotné poskytovat covidovou doložku v místech, kde je riziko nákazy velmi vysoké. S vyšším rizikem tedy vždy počítejte s tím, že:

 • Můžete si za covidovou doložku připlatit
 • U konkrétní pojišťovny ji nemusíte vůbec mít možnost sjednat

Z hlediska určení míry rizika pro konkrétní destinaci zpravidla pojišťovny vycházejí z toho, které oblasti označuje za rizikové ministerstvo zahraničí. Samozřejmě hodnocení jednotlivých oblastí může vycházet z celé řady dalších souvisejících faktorů, prostřednictvím kterých pojišťovna vyhodnocuje riziko.

Vždy máte možnost volby

Myslete na to, že cestovní pojištění je komerční pojištění, to znamená, že na trhu máte široké možnosti z hlediska poskytovaných produktů. Každá pojišťovna může nabídnout trochu něco jiného, takže pokud například neuspějete se sjednáním dostatečné covidové položky u jedné pojišťovny, můžete zkusit štěstí jinde. To samé platí tehdy, pokud si chcete vyjednat třeba lepší cenu.

Vyrážíte právě do zahraničí?

Na závěr ještě připomeňme, že vaše cesta do zahraničí není pouze o cestovním pojištění. Pokud tedy právě vyrážíte, cestovní pojištění je pouze jedna z věcí, kterou byste měli mít podchycenou a vědět, jaké podmínky má vaše pojišťovna v souvislosti s covidem nastaveny.

Důležité také je, abyste znali, co všechno musíte podstoupit pro případnou cestu do zahraničí, ať už na území České republiky, nebo v místě po příletu do konkrétní destinace. Požadavky mohou být různé, od potvrzení o očkování přes negativní test, který typicky může být pouze určitý počet hodin starý, v některých destinacích vám může stačit i potvrzení o tom, že jste prodělali covid a máte protilátky.

Dobře si také prostudujte, co všechno v dané destinaci požadují pro dobu vašeho pobytu. Pokud totiž zažijete komplikace spojené s covidem a zároveň porušíte některá lokální nařízení, může se vám s vysokou mírou pravděpodobnosti stát, že i když máte dobré cestovní pojištění na covid, pojišťovna vám náklady neproplatí právě z důvodu porušení místních podmínek.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *