Co vám hrozí, když jezdíte autem s propadlou STK?

Co vám hrozí, když jezdíte autem s propadlou STK?

Každý řidič ví, že se neobejde bez platné technické kontroly vozidla. I přesto se však mohou vyskytnout situace, kdy na silnici vyrazíte s propadlou STK. V drtivé většině případů se sice jedná o pouhou nepozornost, ale i tak se pravděpodobně pokutě nevyhnete. Zákon je v tomto ohledu totiž poměrně přísný, kvůli čemuž si často můžete vysloužit i nemalou pokutu.

Vozidla s propadlou STK by se podle zákona neměly pohybovat po veřejně dostupných komunikacích. V opačném případě hrozí řidičům nemalé pokuty, a to především v případě, že se jedná o opakovaný prohřešek.

Co je to STK?

Technická kontrola často nazývaná také jako STK zahrnuje pravidelnou kontrolu vozidla, jejímž účelem je zjistit, zda je vozidlo schopné bezpečné jízdy. Na stanici technické kontroly se příslušný pracovník zaměří nejen na technický stav vozidla, ale i úroveň vypouštěných emisí. Následně zhodnotí, zda je vozidlo v pořádku a případně zapíše nalezené nedostatky.

STK tedy představuje kontrolní mechanismus, s jehož pomocí se stát snaží zamezit tomu, aby se po silnici pohybovaly nebezpečná vozidla. Jelikož v průběhu času dochází k opotřebování automobilu, je nutné kontrolu provádět pravidelně. U zcela nových automobilů je možné první STK provést až po čtyřech letech používání. 

Poté je kontrola prováděna zpravidla každé dva roky – doba platnosti technické kontroly se může lišit podle typu či technického stavu vozidla. Pokud vůz technickou kontrolu úspěšně absolvuje, je mu přidělena červená nálepka s datem splatnosti, kterou pracovník STK připevní na registrační značku. Tato skutečnost je zároveň zapsána i do centrálního registru vozidel, díky čemuž si ji může ověřit i policie a další příslušné orgány.

Jak poznám platnost STK?

Většina řidičů má problém se zapamatováním platnosti STK, kvůli čemuž se často dostávají do křížku se zákonem. Není tedy od věci si její platnost čas od času ověřit. Jako první si můžete prohlédnout již zmíněnou červenou samolepku na registrační značce. Dočtete se na ní rok a měsíc, do kdy je technická kontrola platná.

Jestliže se však chcete vyhnout případným postihům, budete si muset zjistit přesné datum platnosti. To je evidováno ve velkém technickém průkazu. Na vypršení platnosti vás upozorní i samotné Ministerstvo dopravy, a to prostřednictvím datové schránky. Zpráva s upozorněním vám dorazí 60 dnů před vypršením. Délku splatnosti u jednotlivých typů vozidel si můžete prohlédnout v následující tabulce.

Typ vozidlaMaximální hmotnost (Kg)Délka platnosti STK (rok)
Motocykly, návěsy a přívěsy7504
Osobní automobily3 5002
Nákladní automobilyNad 3 5001

Co vám hrozí při jízdě bez STK?

Jízda bez platné STK je v České republice kvalifikována jako přestupek, za nějž vám může policie uložit pokutu. Ta se obvykle pohybuje okolo 2 000 Kč, přičemž vám nebudou strženy žádné body. Pokud se však celý incident dostane až ke správnímu řízení, může být výše pokuty mnohem vyšší. 

Setkat se můžete i s tím, že vás policie pouze upozorní na propadlou STK a nařídí vám dát vše do pořádku. Policie je shovívavá především v případech, kdy je technická kontrola propadlá pouze pár dní či týdnů. Naopak hrubší zacházení vás bude čekat v případě, že se budete po komunikaci pohybovat s na první pohled technicky nezpůsobilým vozidlem.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Co mi hrozí po nehodě s automobilem bez STK?

Autonehoda sama o sobě není nějak příjemná záležitost, a to i když se jedná „jen“ o pomačkané plechy. Právě proto je všem řidičům udělena povinnost hradit si povinné ručení. Ani to však není všemocné, a to hlavně, když se nehody dopustíte s vozidlem bez STK. 

Velmi záleží na reálném stavu vozidla, podle nějž pojišťovna vyhodnotí, zda jste se chovali nezodpovědně. Tím je myšlena především jízda s vozidlem, které má propadlou STK i několik měsíců, nebo je na první pohled viditelné, že není schopné bezpečné jízdy. Jestliže se dostanete do podobné situace, určitě počítejte s úhradou způsobených škod ze svého.

Vozidlo bez STK vs technicky nezpůsobilé vozidlo – v čem se liší?

Velká část řidičů zaměňuje vozidlo bez STK za technicky nezpůsobilé vozidlo. Ve skutečnosti se jedná o zcela odlišné pojmy, které je třeba rozlišovat. Propadlá STK obvykle nepředstavuje takový problém jako vozidlo, které je technicky nezpůsobilé a je tak nebezpečné pro ostatní účastníky silničního provozu.

U technicky nezpůsobilých vozidel často nehraje roli, zda disponují STK, nebo naopak. K poruše, která jej činí neovladatelným či nebezpečným, totiž může dojít kdykoliv, a to i pár měsíců po úspěšném absolvováním kontroly. Jednat se můžete například o tyto závady:

  • poškozené osvětlení,
  • prasknutí či poškození čelního skla,
  • poškozená karoserie,
  • špatné či ojeté pneumatiky,
  • viditelné poškození vozidla ovlivňující jeho ovladatelnost.

Pokud policie vyhodnotí, že je vozidlo technicky nezpůsobilé, bude vás čekat opravdu tučná pokuta. Ta se může ve správním řízení vyšplhat až na 10 000 Kč, přičemž vám budou pravděpodobně přiděleny i trestné body. Ve hře je také odebrání řidičského průkazu až na jeden rok.

Jak prodloužit platnost STK?

Jestliže zjistíte, že máte propadlou STK, měli byste se co nejrychleji dostavit na nejbližší stanici technické kontroly. S sebou si vezměte všechny potřebné dokumenty, mezi něž patří malý a velký technický průkaz a také protokol o měření emisí

V případě, že vás během jízdy na STK zastaví policie, nemá smysl pouštět se do hádek. Nejlepší strategií bude udržet nervy na uzdě a celou situaci pečlivě vysvětlit – případně se můžete spojit i s příslušnou stanicí, která vám potvrdí, že jste na technickou kontrolu objednáni.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *