Banky nečekaně zvyšují úroky na spořících účtech

Banky nečekaně zvyšují úroky na spořících účtech

Že by se konečně začalo blýskat na lepší časy? Je tomu už poměrně dlouho, co byly na spořících účtech nějaké rozumné úrokové sazby. Ani tentokrát jsme se sice revoluce nedočkali, ale přesto je to zlepšení dosavadní situace. Česká národní banka totiž 6. února zvýšila základní úrokovou sazbu z 2 % na 2,25 %. Tento krok začaly následovat komerční banky, které přicházejí s novými nabídkami pro své klienty.

Co banky nově nabízejí?

Každá banka to pojala trochu jinak. Záleží na tom, jaký objem peněz máte v úmyslu na spořících účtech držet a dle toho zvolit odpovídající nabídku. Lze zde sledovat dva přístupy, kdy banky zvyšují úrokové sazby podle některého z těchto scénářů:

  • pro menší vklady do několika set tisíc
  • pro vklady v řádech milionů

V prvním případě jde typicky o mladší nízkonákladové banky, které na vyšší úroky do určité částky lákají dlouhodobě. Jsou tady ale také nabídky, které rovněž mají výhodnější úročení pro vklady nad milion korun a více. Nejkonzervativnější jsou již tradičně kroky u letitých hegemonů na trhu. Která nabídka připadá nejzajímavější vám?

Trinity Bank

Reálně nejvyšší úrokovou sazbu nabízí Trinity Bank, ke to je až 2,08 %. Jedná se o nabídku pro nově zřízené účty (pro prvních 10 tisíc), přičemž jsou touto sazbou úročeny vklady nad 1 milion korun. Pod tuto částku však také úrok patří k nejvyšším nabízeným, a to 1,88 %.

Air Bank

V případě Air Bank dochází ke zvýšení úrokové sazby z 1,3 na 1,5 %, což platí již klasicky pro vklady do 250 tisíc korun na spořícím účtu. Vyšší vklady jsou úročeny 0,4 %. Pro tyto podmínky je nadále potřeba splnit 5 plateb kartou měsíčně, jinak by bylo úročení nulové.

Equa bank

Equa bank také zvyšuje úrok z původních 1,3 %, kdy má nově na spořícím účtu HIT úročení 1,6 %. Platí do částky 300 tisíc korun (přičemž nad tuto částku je úročení 0,2 %). Zvýšení souvisí s bonusovou sazbou, kdy základ na spořícím účtu HIT je stále 0,2 %, ale zvedá se bonusové úročení z 1,1 na 1,4 % (ve výsledku se tedy dostáváme na oněch 1,6 % celkově). Podmínkou pro bonus jsou 3 platby kartou v měsíci nebo hodnota investic u Equa bank aspoň 50 tisíc korun.

Sberbank

Zajímavou nabídku, která se zaměřuje na větší vklady, má Sberbank. Úrok 1,7 %, platí od 1 do 3 milionů korun a nad 3 miliony potom ještě o něco vyšších 1,75 %. U nižších vkladů do 300 tisíc korun je úrok 1,38 % a nad tuto částku do 1 milionu korun je to 1,45 %. Úročení se vztahuje na celý vklad. Banka také nevyžaduje vedení běžného účtu.

Česká spořitelna

V České spořitelně úrok stoupá z 0,2 % na 1 %, ale to až od začátku dubna. Využití úroku je vázáno je službám Moje zdravé finance, Erste Premier a Erste Private Banking. Vyšší sazbou jsou zároveň úročeny pouze vklady do 200 tisíc korun, vyjma kombinace se službou Erste Premier, kde je to až do 1 milionu korun. Nad tyto částky je úrok pouze 0,01 % a pokud v měsíci vyberete ze spořícího účtu libovolné peníze, úrok se vám nepřipíše dokonce vůbec žádný.

ING Bank

Na půlroční akční nabídku vsadila ING Bank, která právě po dobu půl roku nabídne úrok 2 %. Poté ale musíte počítat s poklesem na hodnotu 0,5 %, na které je spořící účet ING Konto dlouhodobě. Nabídka platí pro vklady do 300 tisíc korun, nad tuto částku se úročí sazbou 0,1 %.

Wüstenrot

Nabídku úročení 1,5 % má Wüstenrot, kdy zároveň není omezena výše vkladu. U banky také nemusíte vést běžný účet. Dříve zde platila nutnost fixace vkladů, která pro nové klienty po dobu platnosti sazby 1,5 % již není nutná.

Moneta Money Bank

Nakonec si necháme rekordmana. Ale spíše rekordmana v marketingu. Moneta Money Bank totiž vykouzlila dokonce úrok 5 %, a to u svého produktu Pravidelné spoření. Je s ním ale svázána řada podmínek, jako je maximální zisk po zdanění cca 270 korun za 12 měsíců a nutnost po celý rok spoření ne méně než 250 korun, a ne více než 1000 korun měsíčně. Je potřeba mít u banky také běžný účet Tom, na který je potřeba posílat nejméně 7000 korun měsíčně.

Vyplatí se vklady na spořících účtech?

Jakékoliv zvýšení úrokových sazeb na spořících účtech samozřejmě můžeme v obecné rovině hodnotit kladně. Rostoucí úrokové sazby nicméně stále ani nepokrývají inflaci, a tak pokud uvažujete o reálném zhodnocení svých peněz, musíte se poohlédnout jinde. Mohou to být třeba:

  • termínované vklady
  • investice (např. akcie)

Doby vysokých úroků na spořících účtech bychom dnes už hledali v archivech a současné navýšení je jen slabou náplastí na dlouhodobě nízké úroky. Peníze ležící na spořícím účtu tak stále zůstávají spíše extrémně konzervativním přístupem, pokud své finance a jejich zhodnocení nechcete aktivně řešit.

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *