Auto bez povinného ručení? Co vám hrozí, pokud vyrazíte na silnici s nepojištěným vozidlem

Auto bez povinného ručení? Co vám hrozí, pokud vyrazíte na silnici s nepojištěným vozidlem

Každý řidič ví, že na silnici mohou pouze pojištěná vozidla. K tomuto účelu slouží povinné ručení, jehož cena se může pohybovat v řádu stovek až tisíců korun ročně. I přesto se ale najdou řidiči, kteří toto pravidlo nerespektují, a i tak riskují jízdu s nepojištěním vozidlem. Takový krok vás však může stát mnohem více než jen pokutu.

Povinné ručení se vztahuje na většinu vozidel

Povinné ručení je jediným pojištěním, které je ze zákona povinné. Konkrétně se řídí zákonem č. 168/1999 Sb., podle nějž musí být pojištěny všechna motorová vozidla s SPZ, jež jsou určena k pohybu po veřejných komunikacích – existují však i výjimky, na ně se podíváme níže.

Povinné ručení se tedy může vztahovat na:

  • osobní automobily,
  • motocykly (i výkonné elektrokoloběžky),
  • komerční a nákladní vozidla,
  • přípojná vozidla.

Samotné pojištění je určeno ke krytí škod způsobených třetím osobám. Pokud tedy způsobíte autonehodu, budou z pojištění uhrazeny škody způsobené všem účastníkům. Jednat se může nejen o řidiče ostatních vozů, ale i například chodce.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

Uhrazeny přitom budou jak škody na majetku, tak i zdraví. V opačném případě zodpovídá za veškeré škody řidič a je povinen je uhradit ze svého. Platnost povinného ručení si může hlídka ověřit vyžádáním zelené karty, kterou musí mít řidiči neustále u sebe.

Platnost povinného ručení si může hlídka ověřit vyžádáním zelené karty, kterou musí mít řidiči neustále u sebe. Podle odborníků je navíc třeba přemýšlet nad tím, zda se vozidlo i při odstavení nenachází na veřejném prostranství. Pokud tedy zaparkujete vozidlo poblíž silnice nebo na parkovišti, stále po vás může být požadováno předložení zelené karty.

Některá vozidla povinné ručení nepotřebují

I když platí, že by měla mít všechna motorová vozidla pohybující se na veřejných komunikacích platné povinné ručení, existují i výjimky. Vozidlo nemusí být pojištěno v případě, že není opatřeno registrační značkou a je takzvaně vyřazeno z provozu.

Jestliže se chcete zcela vyhnout zbytečný problémům, měli byste vůz odstavit nejlépe ve vlastní nebo pronajaté garáži. V takovém případě nemůže vůz způsobit žádné škody na veřejných komunikacích a ani po vás nemůže být požadováno předložení zelené karty.

Za vůz bez pojištění si pořádně připlatíte

Jelikož se škody v případě nehody mohou vyšplhat i na částky v řádu milionů korun, jsou řidiči bez povinného ručení přísně trestáni. Při zjištění tohoto nedostatku vám může být udělena pokuta od 5 000 do 40 000 Kč.

Pokud se pokusíte vyhnout kontrole a nepředložíte hlídce zelenou kartu, může vám být udělena pokuta 1 500 až 3 000 Kč.

Zároveň se nevyhnete ani platbě poplatku za nepojištěné vozidlo do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Ten je určený právě k pokrytí škod u nehod způsobených nepojištěnými vozidly. Poplatek je určen podle oficiálního sazebníku, přičemž k částce jsou přičteny i náklady ve výši 300 Kč.

Vybrané sazby poplatků do garančního fondu ČKP
Druh vozidlaDenní sazba (Kč)
Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru do 50 cm34
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1000 cm330
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1001 cm3 do 1350 cm335
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1351 cm3 do 1850 cm347
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1851 cm3 do 2500 cm365
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2500 cm393
Elektrický nebo hybridní motocykl4
Osobní hybridní vůz nebo elektromobil s výkonem do 40 kW včetně30
Obytný automobil61

Škody se mohou vyšplhat i na miliony korun

Podle statistik se škody způsobené motorovými vozidly řadí mezi jedny z nejnákladnějších. Hodnota aut se postupem času zvyšuje, kvůli čemuž můžete neopatrnou jízdou poškodit i vůz za několik milionů korun.

Na vysoké částky se připravte i u škod na zdraví, které se mohou opět vyšplhat přes hranici jednoho milionu korun.

Došlo ke zmírnění pravidel

Naštěstí se pro řidiče s nepojištěným vozidlem pravidla změnila. Nově tak nemusí uhradit veškeré škody, ale pouze jejich třetinu do max. výše 300 000 Kč. I taková částka však dokáže většině hříšníků pořádně provětrat peněženku.

V souvislosti s tím je dobré investovat i do kvalitního povinného ručení s dostatečně vysokými povinnými limity.

Jestliže by nebylo pojištění schopné škody pokrýt, opět budete muset část uhradit ze svého. Minimální pojistný limit podle zákona činní 35 milionů Kč, a to jak u škod na majetku, tak i na zdraví. Jelikož se na silnicích pohybují čím dál tím dražší vozidla, může se celková výše škody vyšplhat i mnohem výše.

Odborníci radí investovat do vyššího pojistného limitu, a to v rozmezí od 50 do 100 milionů Kč.

Povinné ručení nemusí pokrýt veškeré škody

I když je povinné ručení určené k pokrytí většiny škod, může se stát, že k jejich úhradě nedojde. Jedná se konkrétně o případy, kdy nehodu způsobíte po užití alkoholu či jiných omamných látek. To samé platí i u nehod, způsobených řidičem bez platného řidičského průkazu či zákazem řízení. V takovém případě musíte veškeré škody uhradit svépomocí.

Bohužel povinné ručení nekryje ani škody způsobené na vašem vozidle. Ty kryje pouze havarijní pojištění. Většina pojišťoven již v současnosti nabízí výhodné balíčky, s nimiž si můžete sjednat na jednou jak povinné, tak i havarijní pojištění.

Tato varianta se přitom vyplatí i u starších vozidel, kdy pokryjete alespoň částečně některé opravy, které se mohou opět vyšplhat na nemalé částky.

Ušetřete až 50 % na povinném ručení!

Kalkulačka povinného ručení s výsledkem do 2 minut! Vyzkoušejte naši nezávaznou on-line kalkulačku!

Spočítat povinné ručení

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *